İlklere imza atmaya devam ediyorlar

Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir ilk daha yaşandı. Karaciğerde 18 cm'lik dev kist hidatik lezyonu olan hastanın tedavisi ameliyatsız kapalı yöntemle Girişimsel Radyoloji Kliniği Sorumlusu Uzm. Dr. Engin Sarı tarafından gerçekleştirildi.

İlklere imza atmaya  devam ediyorlar

EROL TAŞKAN
H
itit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir ilk daha yaşandı. Karaciğerde 18 cm'lik dev kist hidatik lezyonu olan hastanın tedavisi ameliyatsız kapalı yöntemle Girişimsel Radyoloji Kliniği Sorumlusu Uzm. Dr. Engin Sarı tarafından gerçekleştirildi.

Kist hidatik nedir?
Kist hidatik hastalığı ve tedavisi ile ilgili bilgi veren Girişimsel Radyoloji Kliniği Sorumlusu Uzm. Dr. Engin Sarı, şu bilgileri paylaştı; “Kist hidatik hastalığı, halk arasında köpek kisti olarak bilinen önemli bir halk sağlığı problemi olup, hastalık genellikle kedi-köpek dışkısına temas etmiş ve iyi yıkanmadan tüketilmiş yeşil sebze ve meyvelerden bulaşmaktadır. Kistler sıklıkla karaciğerde yerleşim göstermekle birlikte daha az sıklıkla akciğer ve beyin gibi dokulara da yerleşim gösterebilmektedir. Karaciğer kist hidatiği karın ağrısı, sarılık ve alerjik reaksiyonlar ile bulgu vermektedir.

Kist hidatik nasıl tedavi edilir?
Karaciğer kist hidatik lezyonlarının tedavisi medikal tedavi, açık veya laparoskopik cerrahi ve perkütan girişimsel yöntem seçeneklerini içerir. Hastanemizde ilk defa uygulanan perkütan tedavi yöntemi hem hızlı sonuç veren, hem de hastaların açık cerrahiden kurtularak hızlı bir şekilde sıhhatle evlerine döndüğü bir yöntemdir. Bu yöntem hem dünyada hem ülkemizde başarı ile uygulanan bir tedavi modelidir.”
Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Engin Sarı, artık hastaların bu tür tedaviler için il dışına gitmesinin önüne geçildiğini ve Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde PTK-Bilier drenaj, nefrostomi, abse katateri, geçici ve kalıcı diyaliz katateri, ince-kalın iğine biyopsileri, kanser hastalarına port kateteri takılması gibi özellikli işlemlerin başarı ile yapılabildiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2020, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER