‘Sağlıkçılar için sevindirici kararlar alınmalı’

Türk Sağlık Sen Çorum Şube Başkanı M. Fatih Gök, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın çağrısına uyarak her gece sağlık çalışanlarını alkışlayan Türk milletine teşekkür etti.

‘Sağlıkçılar için sevindirici kararlar alınmalı’

Türk Sağlık Sen Çorum Şube Başkanı M. Fatih Gök, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın çağrısına uyarak her gece sağlık çalışanlarını alkışlayan Türk milletine teşekkür etti.

Sağlık çalışanlarının, koronavirüsle mücadelede Türk Devleti’nin emrinde, Türk milletine hizmet etmeye hazır ve görevinin başında olduğunu belirten Gök, Bakan Koca’nın “Sağlık ordumuza kolaylıklar ve güvenceler sağlanmalıdır. Sadece fedakârlık duygularına yönelik bir motivasyon yetersizdir.” Sözünü hatırlatarak, “Sayın Bakan yetersizlik konusunda son derece haklıdır.” dedi.

“O halde sıra artık sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesine, taleplerinin süratle karşılanmasına gelmiştir.” diyen Türk Sağlık Sen Çorum Şube Başkanı M. Fatih Gök, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Çünkü sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek Türkiye’nin sağlığına katkı yapmak demektir. Bu kapsamda ilk olarak iş yükünü azaltmak, personel eksikliğimizi gidermek, genç sağlık çalışanlarını sağlık ordumuza katarak Türkiye’nin sağlığını daha da güçlendirmek için 50 bin sağlık çalışanı ataması bir an önce yapılmalıdır. Bu konuda gerekli ilan ve atama işlemleri süratle gerçekleştirilmelidir.

Sağlık çalışanlarının hem performans sisteminden kaynaklı mağduriyet yaşamamaları hem motivasyonlarına katkı olması için performanslar tavandan ödenmeli, mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmadır. Başka ülkelerde mali haklarda düzenlemeler yapıldığı hatırlatmak isteriz.
Sağlık çalışanlarının sağlığı her şeyden önemli denilmeli, koronavirüs tedbirleri ülkemizdeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında en üst seviyede alınarak koruyucu ekipman ve malzeme temininde hiçbir sağlık çalışanı sorun yaşamamalıdır.
Yaşanılan süreç de düşünülerek sağlık kurum ve kuruluşlarında yaşanacak şiddet olaylarının en aza indirilerek sıfırlanması için ağır yaptırımlar içeren yasal bir düzenleme hayata geçirilmeli ve uygulanmalıdır. Sağlık kurum ve kuruluşları sıfır toleranslı alan ilan edilmelidir.

Sağlık çalışanlarının iş barışına zarar veren, çalışma hayatlarındaki huzuru yok eden ve çalışanı ailesinden ayıran sözleşmeli istihdam tamamen ortadan kaldırılmalı tüm sağlık çalışanları kadroya geçirilmelidir. Sağlık çalışanlarının iş ve aile kaygısı sonlandırılmalıdır.
Taleplerimiz olması gerekenlerdir. Geçmişten bugüne  ne yazık ihmal edilen haklı isteklerimizdir. Herkes sağlık çalışanlarının bu süreçteki önemini ve hakkını teslim ederken de yapılması gerekenlerdir. 
Sağlık çalışanlarının morale ihtiyacı olduğu kadar mağduriyetlerinin giderilmesine de ihtiyaçları vardır. Devletimiz, yöneticilerimiz  bu konuda da hassasiyet göstermeli ve sağlık çalışanları için sevindirici kararlar almalıdırlar.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER