Şifayı doktorda değil sanal ortamda arıyoruz

Doç. Dr. Ali Murat Kırık, "İnternet kullanıcıları hastalıkları daha çok sanal ortamda aramaktadır. Sanal ortamda bulduğu tedavi yöntemini uygulayanlar, önüne geçilmez sağlık sorunlarıyla karşılaşabilmektedir." dedi.

Şifayı doktorda değil sanal ortamda arıyoruz

Doç. Dr. Ali Murat Kırık, "İnternet kullanıcıları hastalıkları daha çok sanal ortamda aramaktadır. Sanal ortamda bulduğu tedavi yöntemini uygulayanlar, önüne geçilmez sağlık sorunlarıyla karşılaşabilmektedir." dedi.


Marmara Üniversitesi (MÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık, iş yoğunluğu ve ulaşım gibi sorunlar nedeniyle özellikle büyükşehirlerde yaşayanların hastalıkları daha çok internet üzerinden araştırdıklarını söyledi.  


Ülkenin yarısından çoğunun internet kullanıcısı olduğunu aktaran Kırık, "İnternet kullanıcıları hastalıkları daha çok sanal ortamda aramakta, vücudundaki en ufak bir noktadan ya da bezeden şüphelenmekte ve doğrudan konuyu internette ya da sosyal medyada aramaktadır. Doktora gitmek yerine sanal ortamda bulduğu tedavi yöntemini uygulayanlar, önüne geçilmez sağlık sorunlarıyla karşılaşabilmektedir." diye konuştu.
 

"Kullanıcı aslında depresif bir atak geçirme eğilimi göstermekte"
Kırık, internet ortamında sağlık sorunlarını arayanların "siberkondria" denilen hastalıkla karşı karşıya kaldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Günümüzde hemen hemen herkes bu aramayı gerçekleştirmekte ve giderek psikolojik çöküntüye girebilmektedir. İnternet ortamında hastalığını arayanlar özellikle gece geç saatlerde kalkarak edindikleri bilgileri uygulamaya koyulmaktadır. Zihnini sürekli meşgul eden bilgiyi arayan kullanıcı aslında depresif bir atak geçirme eğilimi göstermektedir. Sanal ortamın çekiciliği ve cazibesi onu etkilemektedir."
İnternette sürekli hastalık arayıp teşhis koymaya çalışanların genelde sanal ortamda yoğun vakit geçirdiklerini belirten Kırık, bu durumun dijital bağımlılığa, FOMO (sanal ortamda gelişmeleri kaçırma korkusu) ve nomofobi (telefonsuz kalma korkusu) gibi hastalıkları da tetiklediğine vurgu yaptı.

(AA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Söz Bir.....
Söz Bir..... - 2 yıl Önce

Değerli Hocam; büyük bir yaraya parmak bastınız. Ülkede bu konuyla ilgili olarak bir kaos ortamı yaşanmaktadır. İnternetin önüne geçilmesi mümkün değil, Devletin uydusundan yayın yapan çakma TV kanallarında ne olduğu belli olmayan konuşmaları cahilce olan hoca müsvetteleri saçma sapan her türlü ürünleri pazarlayan şarlatanlardan geçilmiyor. (Gerçek Hocaları tenzih ederim). Her şey belli olmasına rağmen bir türlü bunlara maalesef önlem alınmıyor.

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Hastanede romatoloji hematoloji doktoru yok.Hastalar mağdur durumda.Sesimizi duyan yok mu?

Cüneyt
Cüneyt - 2 yıl Önce

Şifa doktorda da aranmaz. Şifayı veren Allah'tır. Doktor vesiledir, şifaya götüren sebepleri yerine getirir. Doktor elinden geleni yapar. Sonra şifasını vermesi için Allah'a dua ederiz.

Adam
Adam - 2 yıl Önce

Doktora gittigimizde cogunun hastanin yuzune bile bakmadigi gereksiz ilac yazdigi halkin dilinde konusamadigi tibbi terimler kullandigi Cok para aldigi gibi nedenler insanimizi internete yonlendirmis olabilir ama bence arastirmak iyi bir sey

SIRADAKİ HABER