Sık görülen az bilinen hastalık

Çorum Özel Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Teoman Başaran, az bilinen fakat çok sık görülen bir rahatsızlık olan ‘Sakroiliak Eklem Fonksiyon Bozukluğu’ ile ilgili bilgi verdi.

Sık görülen az  bilinen hastalık

Çorum Özel Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Teoman Başaran, az bilinen fakat çok sık görülen bir rahatsızlık olan ‘Sakroiliak Eklem Fonksiyon Bozukluğu’ ile ilgili bilgi verdi.

Uzm. Opr. Dr. Teoman Başaran, “Sakroiliak eklem çok az bilinen bir eklem olmasına rağmen bel, kalça ve bacak ağrılarında sık etkilenen bir eklemdir. Omurganın leğen kemiklerine bağlandığı eklemdir ve sağ-sol olmak üzere iki tanedir. Bel eklemleri ve kalça eklemleri arasındadır. Vücut ağırlığı bu eklemlerden geçerek bacaklara aktarılır. Yürüme esnasında ağırlığın sağ ve sola aktarımını sağlayarak dengeli yürümeye yardımcı olmaktadır.” dedi.

Sakroiliak eklem fonksiyon bozukluğunda bel ağrıları, kalça ve kasık ağrıları, bacak ve diz arkasında ağrı, oturma sırasında zorlanma ve ağrı ve sık sık pozisyon değiştirme hissi ve genellikle sabahları tek tarafta görüldüğünü belirten Başaran, sakroiliak eklem ağrılarına trafik kazaları, düşmeler, ağırlık kaldırmaları, zorlu normal doğumlar, gebelikler, bacak uzunluk farklılıkları, skolyozlar (sırt eğrilikleri), eklem protez ameliyatları, mekanik bozukluk, sakroiliak enfeksiyonları, ankilozan spondilit, kristal artropatiler (GUT), piyojenik artropati, omurga ameliyatları sonrası, sakrumun stres kırıklıkları gibi etkenlerin sebep olduğunu söyledi.

Başaran, sakroiliak eklem fonksiyon bozukluğu ile karışan durumları ise şöyle sıraladı: “Trokanterik bursit (kalça yan ağrısı), piriformis sendromu, miyofasiyal ağrılar, lumbosakral disk bozuklukları, lumbosakral faset sendromu, lomber radikulapati, kluneal sinir sıkışmasıdır.” 

Bu hastalıkları ayırt etmek için kan testleri, röntgen, Bilgisayarlı Tomografi ve MR gibi tetkikler istenebileceğini kaydeden Başaran, “Sakroiliak eklem fonksiyon bozukluğu tedavisinde antiniflamatuar ilaç tedavisi, fizik tedavi, manipülasyon, masaj, yoga, egzersizler ve akupuntur yapılabileceği gibi; steroid-PRP ve proloterapi gibi enjeksiyonlar yapılabilir. Radiofrekans ile ağrıyan bölge yakılabildiği gibi geçmeyen ağrılarda sakroiliak eklem dondurma ameliyatı gerekebilmektedir. 
Geçmeyen bel ve kalça ağrılarında mutlaka uzman bir hekime muayene olunması gerekmektedir.” şeklinde açıklama yaptı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
öz corumlu
öz corumlu - 10 ay Önce

hocam bir çorumlu olarak seninen gurur duyuyorum iyiki varsın biz hastalarına verdigin hizmetten dolayı dilerim Allahtan o gülen yüzün hiç solmasın

SIRADAKİ HABER