‘Sorunlar katlanarak büyüdü’

Genel Sağlık İş Sendikası Çorum İl Temsilcisi Yalçın Çiftçi, Radyoloji teknisyen ve teknikerinin yıllardır çözüm bekleyen sorunlarının, sağlıkta dönüşüm ve performans sistemi ile birlikte katlanarak büyüdüğünü söyledi.

‘Sorunlar katlanarak büyüdü’

Genel Sağlık İş Sendikası Çorum İl Temsilcisi Yalçın Çiftçi, Radyoloji teknisyen ve teknikerinin yıllardır çözüm bekleyen sorunlarının, sağlıkta dönüşüm ve performans sistemi ile birlikte katlanarak büyüdüğünü söyledi.


Dünya Radyoloji Günü dolayısıyla açıklama yapan Çiftçi, şunları kaydetti:
“Sağlıkta kışkırtılmış talebin ve dolayısıyla ortaya çıkan gereksiz tetkiklerin sonucunda radyoloji çalışanları kendi sağlığından olmaktadır. Radyoloji çalışanları içinde artan kanser vakalarının önüne geçilmesi için mesleki risklerin ortadan kaldırılmasına yönelik ciddi adımlar atılması gerekmektedir.
Başta dozimetre ölçümleri olmak üzere radyoloji ünitelerinin kontrolleri konusunda hassasiyetle yaklaşılmalı, cihaz modernizasyonları sağlanmalı, uygun havalandırma ve izolasyon ile birlikte yeterli fiziki çalışma koşulları oluşturulmalıdır. Çalışma koşullarının yanı sıra çalışma süreleri de radyoloji çalışanlarının sağlığı tehdit eden noktalardan birisidir.

Tam Gün Yasası ile tanı ve tedavi amaçlı radyasyon uygulamalarında görev yapan radyoloji çalışanlarının günlük mesai süreleri 5 saatten 7 saate çıkarılmıştır. Başta kanser olmak üzere radyasyona bağlı birçok ölümcül hastalığa yakalanma riskini artıran bu uygulama, Türkiye’nin taraf olduğu ”Radyasyonlara Karşı Korunmaya Dair 1960 Sayılı İLO Sözleşmesi”ne de aykırılık teşkil etmektedir.

Uluslararası Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICRP), Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ve Avrupa Enerji Topluluğu (AURATOM) gibi birçok uluslararası kuruluşun ilke olarak radyasyon kaynaklarıyla çalışanların günlük çalışma sürelerini olabildiğince asgari seviyeye indirilmesi tavsiyesinin gereği yapılmalıdır.

Radyoloji çalışanlarının yıllık sağlık kontrolleri yılda iki kez yapılmalıdır. Periyodik sağlık kontrollerinin yanında tüm personele tiroid usg, ayrıca kadın personele ise meme usg yapılmalıdır. Yine 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 15 inci Maddesinin 4 üncü fıkrası gereği “Sağlık gözetiminden doğan maliyet ve bu gözetimden kaynaklı her türlü ek maliyet işverence karşılanır, çalışana yansıtılamaz.” maddesi gereği çalışan personele maliyet yansıtılmamalıdır.

Tüm sağlık çalışanlarına geçmişe etkili olarak yıllık 90 gün yıpranma payı hakkı verilmesi, tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve ücretlerinin iyileştirilmesi tüm sağlık çalışanlarının olduğu gibi radyoloji çalışanlarının beklentilerinin başında gelmektedir.
İnsan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşullarının sağlanması için birlikte mücadele dileğiyle tüm radyoloji çalışanlarının Dünya Radyoloji Günü’nü kutlarız.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER