‘Yaşadığımız, 4’üncü pik döneminin etkisi’

Vali Mustafa Çiftçi, Çorum’da artan koronavirüs vakaları ile ilgili açıklama yaptı. Artışların sebebinin dördüncü pik döneminin etkisi olduğunu belirten Çiftçi, “Şu anda dördüncü pik dönemini yaşıyoruz. Bundan önce 3 defa pik dönemi yaşadık. Türkiye'nin diğer bölgelerinde de zaman zaman bölgesel olarak böyle yükselişler oluyor, bir müddet sonra vakalar düşüşe geçiyor. Bizim de şu anda yaşadığımız, dördüncü pik döneminin etkisi” dedi.

M.BURAK YALÇIN

Vali Mustafa Çiftçi, Çorum’da artan koronavirüs vakaları ile ilgili açıklama yaptı. Artışların sebebinin dördüncü pik döneminin etkisi olduğunu belirten Çiftçi, “Şu anda dördüncü pik dönemini yaşıyoruz. Bundan önce 3 defa pik dönemi yaşadık. Türkiye'nin diğer bölgelerinde de zaman zaman bölgesel olarak böyle yükselişler oluyor, bir müddet sonra vakalar düşüşe geçiyor. Bizim de şu anda yaşadığımız, dördüncü pik döneminin etkisi” dedi.

Dün Valilik makamında basın toplantısı düzenleyen Vali Mustafa Çiftçi, salgınla mücadele kurallarında değişiklik olmadığını, vatandaşların maske, sosyal mesafe hijyen kurallarına en iyi şekilde uyması gerektiğini vurguladı.

‘1272 VATANDAŞIMIZ VEFAT ETTİ’

Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre Çorum’daki vaka sayılarında artış gözlemlendiğini belirten eden Vali Çiftçi, “Önceki haftalarda sırasıyla 217, 301, 325, 351 olarak açıklanan vaka oranlarımız en son 436,31 olarak Sağlık Bakanlığımız tarafından ilan edildi. Bu rakamlara göre ilimiz Türkiye sıralamasında vaka oranlarının yüksekliği açısından 8'inci sırada. Salgının ilk ortaya çıktığı günden bu yana ilimizde 1272 vatandaşımız vefat etti. Vefat edenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum. Hastanelerimizde şu anda 159 hasta yatarak tedavi görüyor. 21 hastamızın yoğun bakımda tedavisi devam ediyor. 16 hastamızın da entübe olarak hastanemizde tedavileri sürüyor” dedi.

‘AŞILAMA ORANLARIMIZ YÜKSEK’

Çorum’daki aşılama oranları hakkında da açıklamalarda bulunan Çiftçi, şunları söyledi: “İlimizde birinci ve ikinci doz aşısını yaptırmış 18 yaş üstü vatandaşlarımızın oranı yüzde 77,4. Oldukça yüksek bir oran. 12 yaş ve üstü vatandaşlarımızda aşıların tamamlanma oranı ise yüzde 74,91. İlimizde hem aşılama oranı, hem de vaka oranları yüksek. Vaka oranlarında şunu da ilave etmem gerekiyor. Sadece ilimize has bir yükseliş değil. Genelde bütün Karadeniz illerinde yükseliş trendinin olduğunu söyleyebilirim. İlimizde testlerin vakaya dönüşme oranı yüzde 18,55. Bundan şu sonucu çıkarmalıyız: Yani test yaptığımız her 100 vatandaşımızdan yaklaşık 20'sinde vakaya rastlıyoruz. Hem sevdiklerimiz, hem kendimiz açısından tedbirlere uymak hayati derecede önem taşıyor”

‘VAKA ARTIŞLARINDA TEDBİRLERİN YETERSİZLİĞİNDEN DEĞİL MEVSİMSEL ETKİLER VAR’

Çiftçi, toplantıda “Vakaların artmasında tedbirler yetersiz mi, üniversite öğrencilerinin gelmesi de vaka oranlarını etkiledi mi” yönündeki soruya ise şöyle cevap verdi: “Vaka artışlarında en başta mevsimsel etkilerin olduğunu söyleyebiliriz. Sonbahar mevsimindeyiz. Kovid-19 olmasa bile her sonbahar mevsiminde grip vakalarında artış oluyor. Dolayısıyla tedbirlerin yetersizliğinden değil, mevsimsel etkilerden dolayı artış var. Üniversitelerde de eğitimin bir kısmı yüz yüze, bir kısmı uzaktan eğitim şeklinde. Dolayısıyla ben vaka sayılarının artmasında eğitimin etkili olduğunu düşünmüyorum.”

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2021, 20:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

Almamışsın üstüne tedbirler yeterli demişsiniz ama vebali büyük bu işlerin en büyük vebalde sizde sayın vali bey tedbirler konusunda

eğt
eğt - 2 ay Önce

okullara işkur dan hizmetli verin. vAllahi bazı okullarda sınıflar haftalardır süpürülmüyor. durum berbat . bunu gazetede haber yapın . vali olaya el atsın. sendikalar uyuyor..vali olaya el koysun başka çare yok.. inanmayan bmtal ye baksın

O zaman Vali İstifa
O zaman Vali İstifa - 2 ay Önce

Onca yetkiye rağmen önleyemiyorsanız sorun siz de demektir.

Hüsnü
Hüsnü - 2 ay Önce

SAYIN VALİM VATANDAŞ AY SONUNU NASIL GETİRECEĞİM DİYE DÜŞÜNÜYOR SİZLER HALK KONSERLERİ VERİYORSUNUZ BİR DE ÇIKIP HASTALIK 4. PİKEYİ YAPTI DİYORSUNUZ. ÖNLEMLER SADECE CAMİİ DE VAR YAZIK BU VEBALİ ÖDÜYEMEZSİNİZ.

Anne
Anne - 2 ay Önce

Sayın Valim salgını yönetme konusunda maalesef yetersiz kaldınız. Tedbirlerin uygulanmasında tutarlı değilsiniz, önce siz ve kamuoyu karşısında olan vekillerimiz, belediye başkanı, il yöneticileri maske takacak ki halkta taksın. Bunun vebalini ödeyemezsiniz.

Kadir
Kadir - 2 ay Önce

Kamu kurumlarında asi olmayanlar pcr vermiyor .bunla ilgili gerekli cezalar verilmeli diye düşünüyorum.

SIRADAKİ HABER