Annesi telef olan 'Minnoş'a bebek gibi bakıyorlar

Veteriner İşleri Müdürlüğünün maskotu haline gelen yavru karaca, keçi sütüyle besleniyor

Çorum’da otomobil çarpması sonucu telef olan karacanın köylüler tarafından bulunan yavrusu koruma altına alındı. Veteriner İşleri Müdürlüğünün maskotu haline gelen yavru karaca, keçi sütüyle besleniyor. 
Edinilen bilgilere göre, Osmancık ilçesinde aniden yola fırlayan bir karacaya otomobil çarptı. Otomobilin çarptığı karaca telef olurken, yavrusu ise ortada kaldı. Kazanın meydana geldiği bölgede yavru bir karacanın olduğunu fark eden vatandaşlar, Doğa Koruma Milli Parklar Çorum Şube Müdürlüğü ekiplerine haber verdi. Yavru karacayı teslim alan ekipler, Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğüne ait rehabilitasyon merkezine götürdü. Minnoş maskot haline geldi 
Çorum Belediyesi veteriner hekimleri tarafından sağlık kontrolünden geçirilen ve yavru karacaya görevliler tarafından 'Minnoş' adı verildi. Kısa sürede rehabilitasyon merkezinin maskotu haline gelen Minnoş'a görevliler ise adeta bir bebek gibi bakıyor. Bir süre burada beslenecek ve bakımları yapılacak olan karaca yavrusu önümüzdeki günlerde doğaya tekrar salınacak. 

Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ekiplerinden Veteriner Hekim Mehmet Gültekin, "Karacanın annesi otomobil çarpmış. Vatandaşlar arayarak Doğa Koruma Milli Parklar ekiplerine haber vermiş. Onlar da bize getirdiler. Keçi sütüyle beslenmesini yapıyoruz. Yavru karacaya yaptığımız kontrollerde de herhangi bir sağlık sorununa rastlamadık. Burada bir süre daha bakımı devam edecek sonra da önce fauna alanına yetişkin hale gelince de doğaya salacağız" dedi. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 09:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Periz Akyol
Periz Akyol - 2 yıl Önce

Merha sevgili Dr veteriner hekimi öncelikle kolay gelsin benim bir sorum olacak benm 2 kedim ar birisi siyam 2011 doğumlü birisi kırık kulak sikodiş 2017 doğumlu ikisinde çok sağlıklı özel mamalar yiyor ev yemeği vermiyorum benim sorum kızlarım dan büyüğü siyam birkere amme oldu şimdi kısır som 3 aydır sürekli benim ayaklarımı ve paçalarını bazan da battaniye türü şeyleri yalamaya başladı sadece bana yapıyor acaba duygusal bir sıkıntısını var yada başka bir sağlık sorunumu var biraz trlaşlandım götürdüğüm veterinerler tamamen para alma derdinde saçma sapan konuşup duruyorlar bana sürekli şu oyuncağı alın diye tavsiyelerde bulunuyorlar benim kızım çok sakin ve çok akılı neyi yapar neyi yapmaz her şeyin farkın da hiç birşey zorla yapmaz eğer bana bir cevap yazarsanız çok sevinirim

SIRADAKİ HABER