‘Dostluğun bayramı’

Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, 21 Mart Nevruz Bayramı ve Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

‘Dostluğun bayramı’

Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, 21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Çin Seddi’nden Tuna Nehri’ne kadar uzanan geniş bir coğrafyada, milletlerin, toplulukların, kültürlerin ortak mirası olan Nevruz Bayramı, yeni günün, yeni baharın müjdecisi, toprağın uyanışı ve berekete dönüşünün adıdır.” dedi.  

Hemşehrilerinin Nevruz Bayramı’nı kutlayan Şahiner, mesajını şöyle sürdürdü: “Nevruz, Ergenekon Destanında sabırdır, hünerdir, coşkudur, kahramanlıktır. Orta Asya’dan Anadolu’ya oradan Balkanlara, Mezopotamya’ya kurulan Toy’dur. Yüreğimizdeki özgürlük, kardeşlik bir milletin diriliş destanıdır. Kardeşliğin, baharın bayramıdır. Nevruz, ayrışmanın değil bütünleşmenin, kavganın değil barışın, nefretin değil sevginin, düşmanlığın değil dostluğun bayramıdır. Yüzlerce yıldır kökü aynı maziden gelen ve geleceği beraberce inşa ederek huzur içinde yaşayan kutlu milletimizin bayramıdır. Gittiği topraklara hak ve adalet dağıtan, ayak bastığı yeri Anayurt yapan iradenin bayramıdır Nevruz. Nesilden nesile aktarılan bir geleneğe, tarih bilincine, doğa sevgisine, yaşama sevincine ve ruh güzelliğine dönüşmesi umududur Nevruz. Selviyi hür bir halde yücelten, kederi de sevinç haline sokabilir. 

Türk dünyasında “Sultan Nevruz” adıyla kutlanan bu bayramın; tarihiyle, coğrafyasıyla, şiiriyle, şarkısıyla, gelenek ve görenekleriyle kutlu olmasını dilerim. Sungurlulu hemşehrilerimin her anı ve günü Nevruz güzelliği ve zerâfetiyle geçsin. Bayramlar bayram gibi olsun, gönüllere rahmet dolsun.”

Şahiner: ‘Farkındayız’

Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
5 yıllık hizmet skalasının en önemli parçalarından birinin engellilere yönelik yaptıkları hizmetler olduğunu belirten Başkan Şahiner mesajında, “Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana bu noktada hassasiyet gösterdik. En önemlisi onlarla dost, arkadaş, sırdaş, yoldaş olmaya gayret gösterdik. Down Sendromlu bebekler istisnalar olmakla beraber yaşıtlarından daha yavaş büyürler. Zihinsel gelişimleri geriden gelmektedir. Bu gerilik, yaş büyüdükçe daha belirgin olarak gözükmekte, ama uygun eğitim programları ile Down Sendromlu çocuklar da pek çok başarıya imza atmakta ve toplum hayatı içinde anlamlı hayatlar kurabilmektedirler. Burada düzenli ve disiplinli bir eğitim programı ve bol tekrar en önemli faktördür. İşte bu nokta çok önemli ve bizler de bunun daha bir farkında olma sorumluluğundayız. Bunu her fırsatta dile getiriyoruz; her birimiz birer engelli adayıyız. Bu bilinçle hareket eder, onları topluma kazandırmak noktasında her birimiz çaba gösterirsek inanın hiçbir sorunları kalmayacaktır. 
Bu duygu ve düşüncelerle 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nün hayırlara vesile olmasını ve toplumumuzun her ferdinde bu kardeşlerimize yönelik farkındalık oluşturmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER