Verilen Sözü Tutturmanın Yolları

Zaman zaman çoğumuz şikâyetçi oluruz. Bir tarafta işsizlik diğer tarafta işe riayetsizlik gözümüze çarpar. Bazen; bir işçiyle, bir ustayla, bir firmayla evinizin, apartmanınızın veya kurumunuzun herhangi bir tamir veya başka bir işi için anlaşırsınız ama anlaştığınız zamanda bir türlü işler bitmez. İşinizi gücünüzü bırakır izin alır ve söylenen zamanda gelir evde beklersiniz, mesai sonrası kurumda beklersiniz ama nafile… Birde hassas biriyseniz yandı çıranız…
Ben yıllar önce küçük çaplı bir iş için anlaştığım ustanın dükkânına 13 defa gittiğimi hatırlıyorum. Belki ustanın da yaptığı işin ücretini almak için 13 defa gittiği yerler olmuştur.
Bir insanın verdiği sözü tutmasını sağlamanın en etkili yolu sözünün arkasında duracak bir insan olduğuna inandığınızı anlatmaktır. 'Sordum araştırdım sen sözünde duran, verdiği saatte mutlaka gelmeye çalışan şayet elinde olmayan bir engel çıkarsa, zamana saygı açısından arayıp haber veren birimsiymişsin. Gün geçtikçe senin gibi sözünde duran insanların sayısı maalesef azalıyor… Gerçekten bu şekilde titizlik gösteriyorsanız harikasınız..!' gibi ifadeler kullanmak psikolojik açıdan oldukça etkilidir. Çünkü 'En ucuz hediye aferindir!'
'Ama söz vermiştin!' bunu söylemekten bıktıysanız, aşağıda bahsedeceğim strateji uygularsanız herhangi birinin verdiği sözü tutmasını biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. 
Söyletin: Sizin söylemeniz ayrı ama muhatabınız söylediği zaman daha üst seviyeye taşınmış olur. Bunu kelimelere dökmesini isteyin. ''Gerçekten gelecek misiniz?' gibi bir soru sorduğunuzda onun cevabı muhtemel ki, ''Cumartesi günü geleceğim'' olacaktır.
Zaman dilimi belirleyin: Size yardım için veya bir malzemeyi tamir için size geleceği zaman ortalama ne kadar zaman alacağı ile ilgili net bir cevap alın. Mesela : ' Saat kaçta?'  veya 'Sence pencerelerin tamiri ne kadar sürer?' gibi.
Zorunluluk hissi yaratın: Bu Bu iş için izin aldığınızı başka randevularınızı iptal ettiğinizi veya o günü sizin geleceğinizi hesap ederek planladığınızı bildirin. Bu durumda kararından vazgeçtiği zaman ve söylediği vakitte gelmediği zaman sizin açınızdan sorunlara yol açacağını bilmesi gerekir. Örneğin : 'Sizi gelecek diye çatıdaki kiremitlerden bir kısmını kaldırmıştım, yağmur yağarsa büyük sıkıntı yaşarız' deyiniz. Muhatabınızda sorumluluk hissi uyanmasına sebep olsun.
Tesadüf hissi: Onun yardımının çok önemli olacağı hissini verin.Örneğin : Asansörün acil tamirinin çok önem arz ettiğini çünkü apartmanda yaşlı ve özürlü vatandaşların bulunduğunu, gecikmesi halinde mağdur olacaklarını ' ifade edin. Bir anlamda manevi baskı oluşturun.
Görmek inanmaktır: Emlakçılar bu taktiğin gücünü çok iyi bilirler. Şöyle ki; bir evi gösterirken insanların o evi kendi evleriymiş gibi görmelerini isterler. Bir insanı başka birinin evinden alıp kendi evlerine taşımak güçlü bir görsel tekniktir. Bu yüzden müşteriye evi gezdirirken, 'Sizce çocukların ranzasını nereye koymalı?' veya 'Bu terasta da güzel mangal keyfi yapılır. Tabi yanında bir de semaver…' gibi sorular sorarlar. Bu uygulama bilinçaltında insanın o eve ısınmasına katkı sağlar. Veya  'Bir deprem yaşanması durumunda bakıyorsunuz, çevredeki apartmanlardakiler hep sokakta evlerine giremiyorlar. Ama bu apartman deprem yönetmeliğine uygun olarak afetlere karşı her türlü hassasiyet titizlikle gösterildiğinden, paniklemiyorsunuz. Evinize güvendiğiniz için, kışta kıyamette dışarıda kalmak yerine şu odada oturup çayınızı yudumluyorsunuz' gibi.
    Bu bağlamda arkadaşınıza veya ustaya;  'Önce ne yapacaksın? Mutfağın fayansını mı yapacaksın yoksa banyonun klozetini mi yapacaksın?' gibi bir soru sorabilirsiniz. Yapacağını söylediği şeyi gözünde 'canlandırması'  sözünde durması için olumlu etki eder.
ÖZETİN ÖZETİ: 'Az yalan söylenmez  yalan söyleyen her yalanı söyler.' (Victor Hugo) Bu nedenle  zamana saygı göstermek ve verdiğimiz sözü yerine getirmeye çalışmak en güzelidir. Tabi diğer taraftan da, çalışanın alın terinin veya yapılan işin karşılığının belirtilen zamanda vermenin gayreti içinde olmak lazımdır. Çünkü aradaki zincirlerin birinde kopma olursa diğer halkalarda mutlaka etkilenecektir. Velhasıl; 'Zaman değerlidir ama doğruluk daha değerlidir.' (Disraeli) Resmiyetin yanında;  örf ve âdetimizde olan ama hızlı şehirleşme ile beraber önemini yavaş yavaş yitiren 'Söz senettir' cümlesini diri tutmakta gelecek nesiller için fayda var kanaatindeyim. Bilmem katılır mısınız? Ve asla unutulmamalıdır ki;
'İşlerin bolluğunda İLGİSİZLİK işlerin kıtlığında MÜŞTERİSİZLİK yaratır!'

YORUM EKLE