YAŞAR TAMİRCİ (BETON YAŞAR)

10.07.2021 İskilip'te Yaşar Tamirci abi ile bu röportajı gerçekleştirdik. Hoş bir seda olarak, röportajı yayınlıyorum.
Mustafa Yolcu- Yaşar abi bize kendinizi tanıtır mısınız?
Yaşar Tamirci- 1940 yılında Pazarbaşı mahallesinde doğdum. İlkokula, Sakarya İlkokulunda başladım. Devremizde Mustafa Dudu ve çok adamlar vardı ama hepsini unuttum. İlkokuldan sonra, baba mesleği olan mutaf lığa başladım. Mutaftık o zamanlar iyi bir meslekti. Babam rahmetli Ali Tamirci’dir. Dükkanımız Mutaflar arastasında idi.  Çul, çuval, hebe, torba, kolan, başlık yapar kıl atardık. 
Askere İzmir- Bornova’ya gittim. Sonra Kırklareli'ne dağıtım oldum. Kırklareli'nde eğitici şoför kursuna katılmak isteyen var mı? dediler. Bende, ben varım dedim. Orada önce şoförlüğü öğrendim. Sonra da şoför eğiticiliğini öğrendim. Birlikte üç devre, şoför yetiştirdim. Askerlik bitince İskilip'e geldim. 
İskilip'e gelince cip aldım. Çaloğlu'nun yazıhanesinde çalıştım. 1973 yılında reno aldım. Taksiciliğe başladım. 2000 yılında taksiciliği bıraktım. 
Benim esas adım Mehmet Ali'dir. Ancak kimse bu ismi bilmez. İskilip halkı, Yaşar olarak bilir. Çocukken babamın yanında mutaftık yaptım. Daha sonra sırası ile sergicilik, cipcilik, taksicilik, zücaciye ve bakkallık, mis ve tesbih satıcılığı yaptım. 
Bugün ise evimin yanındaki yola cepheli dükkânda, eskiden kullanılan ev eşyalarının ve tesbih koleksiyonculuğunu yaparak zamanımı geçiriyorum. 
Burada kendimi oyalamaya, beni ziyarete gelenler ile vakit geçirmeye başladım. 
Burada biriktirdiğim koleksiyon parçalarını satmıyorum. Sadece daha iyi parça bulunca değiş yapıyorum. Dükkanımı Çorum'dan, Ankara'dan görmeye gelenler oluyor. Antika zevki bende küçük yaşlardan itibaren vardı. İskilipliler beni, Beton Yaşar, Cipci Yaşar, Taksici Yaşar lakabı ile tanır.
M.Y.- O yıllarda yaşadığınız hatıraları anlatırmısınız.
Y.T- Beton Yaşar- 1958-1965 yıllarında, o zamanki adıyla İskilip Gençlik Spor Kulübü’nde futbol oynadım. Namı değer Beton Yaşar olarak bilinirdim. Defans sağ bek oynar, üzerime gelen topu arkama geçirmez, top geldiği gibi giderdi. Rakip oyuncuyu geçirmezdim. Çorum'da herkesin favori gösterdikleri Çorum Esnafspor’la oynadığımız maçı 2-1 yenmemiz unutamadığım maçtır. İskilipspor’da bizim devrede top oynayan Ahmet Kaba, Mürsel Derici, Cahit Yolcu, Fuat Peker, Burhan Tanay, Dura Loğun Hacı, Havuz Ağa (Hüseyin Güler), İmdat, Mürsel Sümer, Ahmet Dursun vb. vardı.
Cipci Yaşar- 1965 Yılında JEEP (cip) aldım. O zamanlar taksi yoktu. Sadece Çaloğlu'nun 1956 Şavrolesi vardı. Ciple köylere, Çorum'a yolcu taşırdım. Bir gün Uğurludağ’a yolcu götürdüm. Köpeş Köyü’nden birisi geldi. Karısı doğuramıyormuş. Onu aldım, Çorum'a götürdüm. Ancak Çorum'da hastanede doğum doktoru yokmuş. Merzifon'a yönlendirdiler. Adam param yok, Merzifon'a gidemem dedi. Bende para istemiyorum, götüreceğim dedim. O zamanlarda benzinde kıtlıkta vardı. Merzifon'a gitmek üzere yola çıktık. Merzifon'a 15-20 km. kala kadın ağırlaştı. Cipi yolun kenarına çektim. Kadın arabada doğum yaptı. 
İskilip’te mal pazarından, Çorum'a yolcu götürüyorum. Arabanın içi yolcu ile doldu. Sonra bir kişi daha gelerek, "Çorum'a benide götür" dedi. Ancak arabada yer yoktu. Arabada yer yok diyerek o yolcuyu alamadım. Yola çıktım. Çorum'a gidene kadar, beni yolda hiçbir araba geçmedi. Çorum’da kahvehanenin önünde yolcuları indirdim. Bir anda o adam karşıma çıktı. "Sen beni Çorum'a getirmedin ama ben gelemedim mi" dedi. Şaşırdım. Halbuki yolda hiçbir araba beni geçmemişti. Bu nasıl olabilirdi. İskilip’e dönünce 3-5 gün sonra, ulemadan birine bu durumu sordum. O adam ermişlerdendir dedi. 
Taksici Yaşar- 1974 yılında cipi satarak Reno taksi aldım.1980 yılına kadar taksicilik yaptım. Hükümet Konağı karşısında Ümit Taksi Durağı’nda, Halk Eğitim’in yanında taksicilik yaptım. Yazıhanede benden başka Cındım Bekir, Taksici Dilaver, Necip Gerçek, Tok Tok Kadir (Kadir Güleç), Sabahattin, Hakkı Ağzıkara vardı. 
M.Y. - Yaşar abi dükkandaki bu koleksiyonunuz dan özel olan var mı?
Y.T. - Hepsi de aynı. Hepsini de çok seviyorum. 
M.Y.- Sizden sonra, bu koleksiyon ne olacak?
Y.T- benden sonra ne olur bilemem. Bak karşıdaki yazıda ne diyor? 
(Çerçeve içinde dört satır yazı) 
EDEMEZ ÂDEM EHLİ TAYİN 
BU DA DARIM ŞU DA DİYARIMDIR.
VARSA MALİK OLDUĞUM BİR ŞEY
YERİ MEÇHUL OLAN MEZARIMDIR.
Malik olduğum tek şey mezarım. Başkasına gücüm yetmez.
M.Y.- Yaşar abi verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Y.T.- Bende teşekkür ederim.

YORUM EKLE