YOL AYRIMI

  Rahmetli Turgut Özal’ın Anavatan Partisi, temelde sağcı bir parti olmakla birlikte, solun ve İslamcıların da dâhil olduğu dört siyasal eğilimi de içinde barındırdığı için ülkenin bütün renklerini bir araya getirdiğini iddia ederdi. Hakikaten de o güne kadar birbirlerine hasım olan birçok kesimi bir araya getirmesini başaranÖzal, bunu özellikle miting otobüslerinin üstünde kalabalıkları selamlarken iki elini başının üstünde kenetleyerek gösterirdi.       

       Anavatan Partisinde dört eğilimden sağ liberal diyebileceğimiz kanat ağır basardı ama Turgut Özal’ın kimi dini hassasiyetleri batıcı çevreleri sürekli rahatsız ederdi. Hele cumhurbaşkanlığı döneminde o güne kadar laik cumhuriyetin simgesi sayılan Çankaya Köşkünde iftar davetleri vermesi, teravih namazı kılınması gibi uygulamaları, sisteme bir meydan okuma gibi görülerek, aynı çevrelerde kendisinin gizli İslamcı olduğu yönünde kaygı uyandırırdı. Ancak eş ve çocuklarının yaşam tarzları bu kaygıları giderdiği için Özal ve partisi uzunca sayılabilecek bir dönem Türkiye’nin siyasi tarihine damgasını vurmuştur.

        Benzer şekilde Ak-Parti’nin de ana omurgasını Milli Görüş geleneğinden gelen başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Abdullah Gül, Bülent Arınçgibi İslamcıların oluşturduğu bir siyasi hareket olarak, ANAP kadar değilse bile birden fazla siyasi eğilimi aynı çatı altında bir araya getirdiği bir gerçektir. Zaten bu nedenle girdiği her seçimde oyunu arttırarak her iki seçmenden birinin oyunu almayı bilmiştir.

         Ak Parti de Özal’ın partisi gibi henüz devlete tam hâkimiyet kuramadığı yıllarda benzer baskıları göğüslemek zorunda kalmış, birçok darbe girişimini kıl payı atlatmış, hatta kapatılmanın eşiğinden dönmüştür. Kendisini muhafazakâr demokrat olarak tanımlayan Ak Parti, bahsettiğimiz kurucu liderlerin düşünsel kimliklerinden ve yaşam tarzlarından dolayı kendileri dışında herkes tarafından İslamcı bir parti olarak bilindi.

        Ancak Fazilet Partisinden ayrılan ve yenilikçiler kanadı olarak bilinen kurucu kadro, sadece Milli Görüş çizgisinden gelenlerin oyları ile iktidar olmayı mümkün görmedikleri için daha geniş kesimleri kucaklama, daha özgürlükçü bir perspektifi ifade etme kastıyla siyasi arenaya o meşhur gömlek çıkartma metaforunu kullanarak girdi.

        Milli Görüş çizgisinden gelenlerle daha sağcı, milliyetçi - muhafazakâr ya da liberal geçmişi olanlar arasında alttan alta hep bir çekişmenin yaşandığı Ak Parti’de, büyümenin durağanlaştığı, hatta oy kayıplarının yaşandığı son yıllarda söz konusu çekişme daha fazla açığa çıkmıştır. Milliyetçi muhafazakârının da, İslamcısının da Tayyip Erdoğan olmasa partinin kısa süre içinde buharlaşacağını çok iyi bildiği için sesini çıkartamadığı, ama her bir siyasi eğilimin parti içindeki iktidaralanını genişletmeye çalıştığı bilinen bir gerçektir. Bilinen bir başka gerçek ise, her geçen gün Milli Görüş çizgisinden gelenlerin mevzi kaybettiği, bu mevzilerin Ak-Parti’nin ilk günden itibaren kavga ederek, vuruşarak gerilettiği bürokratik oligarşi nezdinde meşruiyet kaygısı taşımayan milliyetçi-devletçi unsurlar tarafından doldurulduğudur.

       Bu nedenle bir süredir hayal kırıklığı içinde olan İslamcı kanat, kırk yıldır adeta tırnakları ile kazıyarak geldikleri bu noktada, partilerinin ellerinin arasından kaydığını görüyor ve bir şey de yapamamanın sancısı içinde kıvranıyorlar. İktidara çok uzak oldukları yıllardaki samimiyeti, fedakârlığı, hasbiliği artık görememekten büyük üzüntü duyuyor, parti içinde mantar gibi türemiş, hiçbir ahlaki kaygı taşımayan siyaset tacirlerinin pervasız davranışları karşısında ne yapacağını bilemiyorlar.

       Geçmişteki o zor günlerde her türlü darbe tehdidini birlikte göğüsleyerek partiyi bugünlere taşıyanların terk ettiği yerleri dolduran bu asalaklara baktığında işlerin iyi gitmediğini görüyorlar. Tüm bu nedenlerden dolayı bu güne kadar T. Erdoğan partinin başında olduğu için önüne konulan her sandığa mühür yerine yüreğini basan bu samimi kitle, son yıllarda parti içinde “kakılmış” muamelesi görmekten dolayı bir hayli kırgın.

        Neyse ki 31 Mart yerel seçimlerine gidilirken bu kırgınlığın kızgınlığa dönüşmeye başladığı ve artık patlamaya doğru gittiği fark edilmiş olmalı ki, belediye başkan adayları konusunda tabanın sesine kulak verilmiş gibi görülüyor. Yaşadığımız şehir dâhil bilgisine ulaşabildiğimiz bazı yerlerdeki son dakika değişikliklerinin böyle bir hassasiyetle yapıldığını ümit etmek istiyoruz.

        Çünkü oy oranı olarak Ak Parti’nin ister yüzde beşini teşkil etsin ister yüzde onunu, büyük çoğunluğunu Milli Görüşçülerin teşkil ettiği İslamcılar bu partinin ruhudur. Ak Partinin omurgası mesabesinde olan o ruh gittiğinde geriye kalacak olan sadece cesettir. O ceset de bir süre sonra kokuşmaya başlar ki, bir süredir sağdan soldan gelen pis kokuların nedeni işte o ruhun azalmış olmasındandır.Omerkilic91@hotmail.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 2 yıl Önce

HANGİ YOL AYRIMI ?
Hocam, TAVANI SİYASET, ORTASI TİCARET , TABANI İTAAT şeklinde özetlenebilecek olan mevcut siyasi senaryo içinde vatan, millet , sakarya edebiyatıyla aldanmış/aldatılmış , ne yapacağını ve nereye gideceğini bilmeyen kalabalıklara düşen rol, sorgulamak ve seçmek değil, tavanın seçimlerini onaylayıp itaat etmektir.Hem de ibadet telakkisiyle.Çünkü göklerden gelen kararlar var ,islam aleminin geleceği, ümmetin ümidi bu itaatte gizli. Seçim hakkının ve yetkisinin tamamen partiye ve tavana ait olduğunu, seçimi yapanın halk olduğu söyleminin ise , siyasetin gerçek sahiplerinin bir manipülasyonu olduğunu siz de bal gibi biliyorsunuz/bilmelisiniz.Değilse, sizin de "Hakimiyet kayıtsız ve şartsız milletindir" mavalına inandığınızı yada böylesinin işinize geldiğini düşüneceğim. Bir de, dikkatimi çekti.Yazınızda islamcı(!)lardan sıklıkla bahsettiğiniz halde ALLAH'ın adını bile anmamışsınız. İslamcı dediklerinizin de gündeminde ALLAH olmadığından olabilir mi? Kale alınacağını sanmıyorum, ama yazı başlığı beni okumaya sevketti.Okuyunca da elim mecburen klavyeye gitti. Yayınlamazsanız gönül koymam, merak etmeyin !

Çorumlu19
Çorumlu19 @Abdullah - 2 yıl Önce

Sözde "milli görüş" kardeş sen adını yazmamışsın adama laf atıyorsun. Sizi eleştirenler zaten ya hep fetöcü yada vatan hainidir demi. Sana soruyorum, sene 2009'da 15 temmuz'dan 7 sene önce meclis kürsüsünden fetö'nün başınıza işler açacağını söyleyen Kamer Genç Vatan haini mi?, CHP zihniyetli mi? , Fetöcü mü?, Evliya mı?
İlgili video: https://www.youtube.com/watch?v=XzryBfBggsQ

milli görüş
milli görüş @Abdullah - 2 yıl Önce

hangi abdullahsın,gül gibisin.yoksa feto özlemi ile yüzde elliye bela okuyan birimisin.yaz soyadını herkes bilsin ALLAHın kulu

Abdullah
Abdullah - 2 yıl Önce

“Milli Görüş Abdullah” benim niyetim tartışmak yada kimseye saldırmak değildi.Sadece sayın Kılıç’ın yazısındaki başlığın, kendimce Türkiye gerçekleriyle uyuşmadığını özetlemeye çalıştım, o kadar.Ama ,anlaşılan sizin niyetiniz başka.Gül gibi misin derken Abdullah Gül’ü kastediyorsan, onu bana sormayacaksın.Kendisi Milli Körüş’ün ağır toplarından olduğu için sana daha yakın, yani familyanız ve tarikatınız aynı sayılır.
Fetö metö konusuna hiç girme, çünkü fetö konusunda Milli Körüş’ün günahı çok fazla. Fetöyü palazlandıranların ve her istediklerini vererek onu milletin başına bela edenlerin Milli Körüşçüler olduğunu bilenler biliyor?
Yazındaki “Yüzde elliye bela okuma” kısmına girmiyorum.Millete neden bela okuyayım, herkesin seçimi (!) kendini bağlar.Sadece iftira ediyorsun.Seninkini bilmem ama, benim dinimde “Zalimlerden başkasına düşmanlık yoktur.” Zalimler dışında kalan insanlar için sadece ALLAH’tan hidayet ve merhamet dilerim.
Soyadıma gelince, soyadım yazının konusu değil, bu bir.Bir insan parmağıyla aya işaret ettiği zaman, aya bakılır, parmağa değil.Bu da iki.
Yazı sahibine ve gazete çalışanlarına selamlar, tabi ki size de…

attila alpay
attila alpay - 2 yıl Önce

sa..
durumu çok güzel özetlemişsiniz aziz hocam.. kaleminize ve yüreğinize sağlık...selam ve saygılarımla...
.a.alpay bd ibda temsilcisi
çorum

Cemal
Cemal - 2 yıl Önce

Çok güzel tesbit.kaleminize ve yüreğinize sağlık bende aynen katılıyorum bu tesbitlere

YAKUP SAYAT
YAKUP SAYAT - 2 yıl Önce

tesbitler doğru,ancak karamolla ve f.erbakan ın alternatif olamayacağı kesin.kitle partisinin alternatifi kitle partisidir.