Halit Yıldırım’a ödül

Edebiyat ve Sanatçılar Derneği (ESAS-DER) ile Edebiyat ve Sanat Akademisi (ESA) tarafından düzenlenen 2. Türk Dünyası Şiir Yarışması'nın ödülleri Hatay’ın Dörtyol ilçesinde verildi.

Halit Yıldırım’a ödül

Edebiyat ve Sanatçılar Derneği (ESAS-DER) ile Edebiyat ve Sanat Akademisi (ESA) tarafından düzenlenen 2. Türk Dünyası Şiir Yarışması'nın ödülleri Hatay’ın Dörtyol ilçesinde verildi.

Yarışmaya Çorum'dan katılan şair - yazar Halit Yıldırım; ‘Dörtyollu Mehmet Çavuş Destanı’ isimli şiiri ile mansiyon ödülü aldı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abdülkadir Emeksiz, Esas Der Başkanı Edebiyatçı Şahamettin Kuzucular, Eskişehir Şairler Yazarlar Derneği Onursal Başkanı Şair İbrahim Sağır, Şair ve Yazar Yusuf Bilge Büyükboyacı ve Edebî Yâd ve Sanat Akademisi Yöneticisi Şair Yazar Nurcan Ören'in jüri olarak görev yaptığı ve yoğun bir katılımın olduğu yarışmada; Eskişehir'den Fikret Görgün ‘Dinle Oğul!’ isimli şiiri ile birinci, Gümüşhane'den Salih Özel (Evreni) ‘Askerin Mektubu’ şiiri ile ikinci, Eskişehir'den Necibe Çetinkaya ‘Yaksana Kandilleri’ şiiri ile üçüncü olurken, Eskişehir'den Şerife Gündoğdu ‘Bu Vatan Bizim’ şiiri ile, Trabzon'dan M. Nihat Malkoç ‘Anadolu Şehrengizi’ isimli şiiri ile, Çorum'dan Halit Yıldırım da ‘Dörtyollu Mehmet Çavuş Destanı’ şiiri ile mansiyon ödülü aldı.

Ödül töreni kapsamında, Türkiye'nin birçok il ve ilçesinden şairler ve âşıklar, Dörtyol'da bir araya geldiler. Şairler, Dörtyol ilçesinde sabah kortej halinde Mehmetçik'e saygı yürüyüşü yaptılar. Atatürk Anıtı’nda sona eren yürüyüş sonrası İstiklal Marşı okundu. Grup daha sonra İlk Kurşun Müzesi'ni ziyaret etti.

Dörtyol Kaymakamı Murat Bulacak ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Toksoy’un da katıldığı ödül töreni akşam Dörtyol Halk Eğitim Merkezi'nde yapıldı. Şiirlerin ve Âşık Yemini tarafından kahramanlık türkülerinin okunduğu gece coşkulu geçti.

Şairler grubu ertesi gün Hassa Belediyesi’nin daveti üzerine Zeytin Dalı Harekâtında görev yapan askerlere destek ve moral vermek amacıyla sınırın sıfır noktasında nöbet tutan askerlerle bir araya gelerek onlara yazdıkları şiirleri okuyup yanlarında getirdikleri sazla kahramanlık şarkı ve türkülerini söyleyerek kısa bir konser verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER