Eski sandalyeleri tamir edip engellilere kazandırıyor

Çorum'un Alaca ilçesinde yaşayan ve 18 yaşında bedensel engelli olan 54 yaşındaki Durak Çinkaya, bozuk tekerlekli sandalyeleri tamir ederek yeniden engellilere kazandırıyor.

Eski sandalyeleri tamir edip engellilere kazandırıyor

Çorum'un Alaca ilçesinde yaşayan ve 18 yaşında bedensel engelli olan 54 yaşındaki Durak Çinkaya, bozuk tekerlekli sandalyeleri tamir ederek yeniden engellilere kazandırıyor.

Bir arkadaşına yardım ederken omuriliği zedelenen ve felç olan Çinkaya, ilk akülü tekerlekli sandalyesine engelli olduktan 15 yıl sonra kavuştu.

Yaklaşık 5 yıl önce atölye oluşturan ve Alaca Engelliler Derneği ile eski akülü ve aküsüz tekerlekli sandalyeleri toplayan Çinkaya, bunları tamir edip alma imkanı bulunmayan engellilere ücretsiz olarak vermeye başladı.

Böylece engellilerin evden çıkıp sosyal hayatta daha aktif olmalarını hedefleyen Çinkaya, bugüne kadar 200'e yakın tekerlekli sandalyeyi tamir edip engellilere kazandırdı.

Çinkaya, AA muhabirine, 18 yaşında bir arkadaşına yardım ettiği sırada 80 kilogramlık çuvalı kaldırmaya çalışırken omuriliğini zedelediğini ve belden aşağısının felç kaldığını söyledi.

Engelsiz insanlar için ayaklar ne ise bedensel engelliler için de tekerlekli sandalyenin o anlama geldiğini vurgulayan Çinkaya, "Tekerlekli sandalye olmadan bedensel engellilerin sokağa çıkması mümkün değil ancak bu araçlar sık sık arıza yapıyor. Bu nedenle benim gibi engelli olan bir arkadaşım var, onunla tamir işine başladık. Hurdaya ayrılan veya bozulan tekerlekli sandalyeleri tamir edip yeniden engelli arkadaşlarımıza veriyoruz." dedi.

Tekerlekli sandalye üzerinde çalışmanın zor olduğuna dikkati çeken Çinkaya, "Haliyle yoruluyoruz ama bunları birinin tamir etmesi gerekiyor. Boş durmaktansa çalışmak iyidir. Engelli olsak bile emek harcayarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Tamir ettiğimiz araçları ücretsiz olarak engellilere veriyoruz." ifadesini kullandı.

 Alaca Engelliler Derneği Başkanı Ahmet Görür de bu araçların tamir edilmesi için atölye kurduklarını dile getirerek, "Engellilerin sosyal hayata katılması için hurdaya ayrılan tekerlekli sandalyeleri atölyemizde tamir ediyoruz. Bize müracaat edenlere, 'Akü bulabilirseniz biz de tamir eder size veririz' diyoruz ama bulamayanların akü masrafına da yardımcı oluyoruz. Dernek olarak mağdur insanlara yardımcı olmaya, sıkıntılarını gidermeye çalışıyoruz." diye konuştu.

(AA)

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER