‘Kalite odaklı büyüme modelini benimsedik’

Hitit Üniversitesi’nde “HİTÜ Kalite Yönetim Sistemi” toplantısı gerçekleştirildi.

‘Kalite odaklı büyüme modelini benimsedik’

Toplantıya Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Bıyık ve Prof. Dr. Nurcan Baykam, Genel Sekreter Erdal Kanık, Dekanlar, Müdürler, birim yöneticileri ile Kalite Komisyonu üyeleri katıldı.


Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, yönetim anlayışı olarak öğrenci merkezli ve kalite odaklı büyüme modelini benimsediklerini ifade ederek eş zamanlı olarak hesap verilebilirlik ilkesinden de ödün vermediklerini belirtti.

Rektör Prof. Dr. Alkan, 2015 yılında yayımlanan Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği sonrasında artık üniversitelerin çıktılarının bağımsız değerlendirme ekipleri tarafından ölçülmeye ve izlenmeye başlandığını da vurguladı.

Üniversitenin pek çok alanda önemli ilerlemeler kaydettiğini dile getiren Rektör Prof. Dr. Alkan, URAP sıralamalarında giderek yükselen bir ivme yakalandığını ifade ederek ayrıca yayın ve proje sayılarının da aynı trendde olduğunu belirtti. Öğrenci sayısındaki artışa karşın öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının 40’dan 20’ye düştüğünü ve lisansüstü programlara devam eden öğrenci oranının da %8’e ulaştığını açıklayan Rektör Prof. Dr. Alkan, yapılan yatırımlarla üniversitenin zengin kaynaklarla dolu bir kütüphaneye sahip olduğunu ifade etti.
Sektör ve mezunlardan alınan görüşler doğrultusunda 3+1 eğitim modeline geçildiğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Alkan, “Üniversitemizin akredite araştırma laboratuvarı HÜBTUAM, Sağlık Bakanlığı tarafından diğer parametrelere ek olarak şeker ölçüm cihazlarının analizi konusunda da yetkilendirildi. Teknokent ve Kamu-Sanayi işbirliğinde de somut adımlar atmaya devam ediyoruz” dedi.

Bu yıl sonuna kadar hem ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi denetiminden hem de Yüksek Öğretim Kalite Kurulu’nun değerlendirme sürecinden geçeceklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan, iki yıl öteleme imkanı olmasına karşın çekinmeden denetim sürecine başvurduklarını, bunda da en önemli güvencenin şeffaf, hesap verilebilirlik ilkesi doğrultusunda sürdürülen ve ölçülebilir kriterlerin baz alındığı kalite yönetimi anlayışına bağlı olduğunu vurguladı.
 

HİTİT ÜNİVERSİTESİ YILI SONUNA KADAR İKİ DEĞERLENDİRMEDEN GEÇECEK’
Toplantıda Kalite Koordinatörü Prof. Dr. Ayşegül Taylan Özkan tarafından Yüksek Öğretim Kalite Güvencesi, Kurum İç Değerlendirme Raporu, kurum dış değerlendirilmesi süreci ile Mayıs ayından itibaren yoğun olarak sürdürülen çalışmalar hakkındaki detaylar paylaşıldı.
Üniversitenin yıl sonuna kadar hem Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun değerlendirmesinden hem de ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi denetiminden geçeceğini ifade eden Prof. Dr. Ayşegül Taylan Özkan, Hitit Üniversitesi’nde ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi’nin diğer üniversitelerden farklı olarak tüm birimleri ve süreçleri kapsayacak şekilde kurulduğunu belirtti.

Yapılan çalışmalar kapsamında farkındalık eğitimleriyle 750 personele birebir ulaşıldığını ve dokümantasyonun tamamlandığını açıklayan Prof. Dr. Taylan Özkan, çalışma takvimi doğrultusunda önümüzdeki haftadan itibaren iç denetimlere başlanacağını söyleyerek yürütülen tüm çalışmaların üniversitenin web sayfasından takip edilebileceğini ifade etti. Prof. Dr. Taylan Özkan, Kasım ayında hem ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi belgesi almak için denetime hem de Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından gerçekleştirilecek değerlendirmelere hazır olunacağını belirtti.

23 Temmuz 2015 tarihli ve 29423 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği ile Yükseköğretim kurumlarının kalite, akreditasyon ve bağımsız dış değerlendirme süreçleri güvence altına alınmış. Üniversiteler her yıl iç değerlendirme raporu hazırlarken ve bu raporlar temel alınarak beş yıl içerisinde en az bir defa Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından dış değerlendirme sürecine dâhil edilmekte. 2016 yılında ilk kez başlatılan süreç kapsamında şimdiye kadar 70 yükseköğretim kurumunun Kurumsal Dış Değerlendirmesi gerçekleştirildi. Bu yıl 45 üniversite bu değerlendirmeye tabi tutulacak ve 2020 yılına kadar süresi olmasına rağmen Hitit Üniversitesi de başvuruda bulundu.
HİTÜ’de Mayıs ayında başlatılan sürecin üniversite yöneticilerinin desteği ve her kademedeki personelinin gayretleri ile 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak ISO 9001:2015 belgesinin alınması hedefleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
irfan
irfan - 4 yıl Önce

yemişler senin kaliteni...gördük işte akademik personeli hangi kriterlere göre aldığını..biraz edep ha hu

SIRADAKİ HABER