Elma ve armut üreticilerine Karaleke hastalığı uyarısı

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü elma ve armut üreticilerine Karaleke hastalığı uyarısında bulundu.

Elma ve armut üreticilerine Karaleke hastalığı uyarısı

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü elma ve armut üreticilerine Karaleke hastalığı uyarısında bulundu.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden konu hakkında yapılan açıklamada,

“Bölgemizde iklim ve mevsim koşulları nedeniyle elma ve armut bahçelerinde Karaleke hastalığı riski artmıştır.  Yağışlar, yüksek nem ve uygun sıcaklıklar hastalığın gelişimini hızlandıran etmenlerdir. Elma ve armut bahçesi olan çiftçilerimizin zaman geçirmeden söz konusu hastalığa karşı, Elma ve armut bahçelerini ilaçlamaları gerekmektedir. Meteorolojik koşulların (yağış, uygun sıcaklık ve nem) hastalığın ilerlemesi için uygun olduğu durumlarda, kullanılan ilaçların etki süreleri dikkate alınarak 7-15 gün ara ile tekrarlanmalıdır” denildi.

Açıklamada çiftçilere şu uyarılarda bulunuldu:

“İlk ilaçlamanın bakırlı ilaçlarla yapılması, daha sonraki ilaçlamalarda ise üst üste aynı ilaçlar yerine farklı etkili maddeye sahip ilaçların kullanılması hastalıkla mücadelede başarı oranını artırmaktadır. İlimiz şartlarında fenolojik durum ve iklim şartları ile tahmin ve erken uyarı sisteminden alınan veriler doğrultusunda Nisan ayının ilk günlerinde 1. İlaçlama zamanının geldiği tespit edilmiştir. 

Üreticilerimizin talimata uygun biçim ve dozda kullanacakları Zirai Mücadele ilaçlarını reçete ettirmeleri ve bunun içinde en yakın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine veya yetkilendirilmiş ziraat mühendislerine başvurarak gerekli bilgileri almaları kendileri ve ülke ekonomisinin yararına olacaktır. Üreticiler daha geniş bilgiyi

Bitkisel Üretim ve Sağlığı Şubesinin 213 83 25 – 26 nolu telefonlarından alabilirler.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER