Arasta esnafını boş geçmeyelim

Çorum'un alışveriş kültürü bakımından tarihsel izler barındıran Çöplük Arastası, sürekli değişen alışveriş kültürüne rağmen ayakta kalmaya devam ediyor.

Arasta esnafını  boş geçmeyelim

HABER-YORUM
EROL TAŞKAN

Çorum'un alışveriş kültürü bakımından tarihsel izler barındıran Çöplük Arastası, sürekli değişen alışveriş kültürüne rağmen ayakta kalmaya devam ediyor. Havaların soğuması da zaman zaman arasta alışverişini olumsuz etkilese de, yıllardır en canlı alışveriş noktalarından birisi olmayı başaran arasta, sanki son zamanlarda biraz ihmal edilmiş gibi bir görüntü çiziyor. 

Elbette modern alışveriş merkezleri olacak, insanlar konfor ve rahatlık çıtası daha yüksek alışveriş noktalarına yönelecek. Ancak tüm bunlara rağmen Çorum'un köklü esnaflarının yer aldığı arastayı da ihmal etmemek gerek.

Aslında Çöplük Arastası daha yakından incelenip tahlil edildiğinde, yıllar evvelinden tüm ihtiyaçlara cevap verebilen bir özelliğe sahip. AVM kültürü daha yeni yeni yaygınlaşırken, neredeyse asırlık bir ömre sahip olan arasta, alışveriş imkanlarının yanı sıra sosyal tesisleriyle müşterisine en güzelini sunuyordu. 

Alışveriş etme imkanıyla birlikte, müşterisine nefes alıp dinlenebileceği, acıktığında birbirinden güzel lezzetlerle karnını doyurabileceği imkanlar sunan arastanın tek eksiği üzerinde çatı olmaması. Belki de çatısız olması bile imkansızlıktan değil, bilakis insan fıtratına uygun olması ve onun yaşam alanlarını kısıtlamamak içindir kim bilir?
Alışveriş ve dinlenmeye ek olarak insanların buluşma adresi özelliğini de taşıyan arasta, gönül dostlarını bir araya getirip, bu memleket namına nice güzelliklere ev sahipliği yapmıştır. Varlıklısını da, garibini de sarıp sarmalayan bu arasta, sadece tüketim kültürü ile insanları yozlaştıran ruhsuz vitrinlere inat en köklü sosyal yardımların harman olup garip gurabanın evine bereket taşıyan bir kutlu mekanın adı oldu.
Arastaya misafir olmak için alışveriş ya da yemek bahanesine bile ihtiyaç yok. Tanımasanız bile esnafın birisine selam verip esnafın dükkanına misafir olabilirsiniz. Eğreti gibi bakmazlar, buyur edip çay kahve ikramlarını asla esirgemezler. Hele ki gödek sandalyeleri çekip bir araya gelmiş 3-5 kişi görürseniz, bir sandalye de siz çekip o sohbet halkasına dahil olabilirsiniz.
Kendine özgü kültür izleriyle bezeli dar sokaklarında sadece gezinseniz bile, her bir karıştan ruhunuza üflenen bir huzur esintisi hissedebilirsiniz. Ayakkabı ya da yemek üç kuruş paraya satılsa da, huzur bedava bu arastada. 

Yani diyeceğimiz o ki, Saat Kulesi'ne bir adım mesafede kurulu bulunan bu güzide arastamızın keyfini çıkarmayı ihmal etmeyelim. Bu arastanın yaşaması ve evlatlarımıza miras kalması için de yaşamasına katkı verelim. Alışveriş yapalım, yapalım ki hem bizim bütçemiz gülüp bereketlensin, hem ruhumuz şenlenip huzura koşsun. 
Burası ilk bakışta karmaşık bir yapı gibi gözükse de, gözlerimizi gönül gözüyle bütünleştirip baktığınızda, buradaki gizli huzurun sizi dört gözle beklediğine, fevkalade bir misafirperverlikle size sarıp sarmaladığına şahit olursunuz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çorumlu
Çorumlu - 3 yıl Önce

Arasta alışveriş için bir yere girdiğinde ürünler üzerinde fiyat etiketi yok. Tipine göre muamele yapıp istediği oranda kazıklıyorlar. Ayrıca kaliteli ürün fiyatına kalitesiz ürün satıyorlar. Gidiyorum büyük alışveriş merkezlerine. Ürün ortada. Fiyat üzerinde. Hoşuma giderse alıyorum. Bütçeme göre uygun ürünler bulabiliyorum. Arastaya git, bir ürünün fiyatını sor, almadan çık. Bakışları ile adamı döverler

Giray
Giray - 3 yıl Önce

Arasta esnafının insana zorla bişey satma isteği beni çok yoruyo.Ustelik fiyatlar uygun değil. Kalite düşük fiyat yüksek maaalesef

Kadir
Kadir - 3 yıl Önce

Hic o sokaga girmek istemiyom..ne zaman hepsi biraya gelir yikilir bazaar kulturu olusur yeniden yapilir veya afyondaki gibi sokak avm olur gezerim one oyle heryere branda cekmisler hic coruma yakismiyor

Corumlu
Corumlu - 3 yıl Önce

Once onlar esnaf olsunda insana insan gibi davranmayi ogrensinler

hasan
hasan - 3 yıl Önce

yolu geçirtsinler orası ihya olacak .yeni belediyenin oraya bir sürü yol yapıldı hepsi boşa.

Onur
Onur - 3 yıl Önce

Kim nerden isterse ordan alısveriş yapar Arasta da fiyatlar pahalı marka ürün varken kimse çakma ürünü pahalıya almak istemez

murat
murat - 3 yıl Önce

Emek verdim, yayınlayınız lütfen;

Arasta deyip geçme. Valla çok pahalı satıyorlar. Kime ne tutturursa.Ürünlerde gerçekten kalitesiz. Çakmanında çakması ve pahalı. AVM daha ucuz yeminle.

Zaten mezbelelik biyer. Eski olduğu için değil, esnaf mezbelelik olması için extra çaba harcamış. Kötü kötü naylonlar, brandalar, pis dükkan önleri, derme çatma çözümler... Yağmur yağınca heryer kova dolu :) Çoğu dükkan dışardan depoya benziyor. Önü rastgele istiflenmiş mal çakılı. Eski dükkan cephe dokusunun %100 korunması lazımdı. Sözde tarihi arastanın taş yollarına asfalt dökülmüş. İNANILMAZ.... Arastanın hiç bir ruhu kalmamış. Yılların ÇÖPLÜ ÇARŞISI resmen ÇÖPLÜK olmuş.

İskilip arastası buraya on çeker. Girince farklı biyere girdiğini hemen hissediyosun. Ama bizim burdaki arastada varoşluğun dibine vurulmuş.

Özetle hemşehrilerim; Arasta esnafı kendi kendini imha etmiş.

SIRADAKİ HABER