Arasta sağlıklaştırma projesinde imzalar atıldı

Çorum’un tarihi dokusunu, ahilik kültürünü yaşatan Çöplü arastasının iyileştirilmesi için yapılan proje çizim ihalesini alın firma ile sözleşme imzalandı.

Arasta sağlıklaştırma projesinde imzalar atıldı

Çorum’un tarihi dokusunu, ahilik kültürünü yaşatan Çöplü arastasının iyileştirilmesi için yapılan proje çizim ihalesini alın firma ile sözleşme imzalandı. Yüklenici firma startı verdi. Ulu Camii çevresi, Dikiciler Arastası, Çöplü Arastası, Kilise ve Taşhanı(Eski Cezaevi) kapsayan yaklaşık 27.000 m² alanda sağlıklaştırma işlemi yapacaklarını ifade eden Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Proje kapsamında tüm yapıların mevcut durum tespitleri yapılarak rölöveleri çizilecek, geçmişten günümüze kadar geçirdiği değişiklikler tespit edilip sağlıklaştırma önerileri hazırlanacak. Alanda bulunan betonarme yapılar için de aynı işlemler yapılarak tarihi dokuya uygun cepheler oluşturulacak” dedi.

Kilise ve Taşhan için ise daha detaylı restorasyon projeleri hazırlanacağını belirten Başkan Aşgın,  dayanım sıkıntıları oluşmaya başlayan bu yapılar için mühendislik projeleri de hazırlanacağını söyledi. Proje Çizim İhalesi kapsamında görüntü kirliliğine sebep olan açıktan geçen elektrik hattı, Telekom hattı gibi kabloların, dükkanların ihtiyacı olan gider ve doğalgaz hatlarının yer altına alınması için alt yapı projeleri de hazırlanacak.  16.04.2019 tarihinde yapılan proje çizim ihalesinde yasal mevzuata uygun şekilde en avantajlı teklifi veren Kalan Mühendislik Mimarlık Tic. ve İnş. Ltd. Şirketi imzalan sözleşmenin ardından 11.06.2019 tarihi ile çalışmalara başladı.  İhale bedeli KDV Dahil toplam 1 milyon 534 bin TL olan proje çizim işi sözleşme imza tarihinden itibaren en geç 450 gün içerisinde tamamlanacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 17:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 3 yıl Önce

Yol açın yol.Saat kulesinden farabi caddesine.Sayın başkan tüm Çorumlulların sesine kulak verin artık.Yol açın ki Çorumun da önünü açın..Yeter artık.Çorum bu zihniyetle 66 ncı değil 76 nci olur.

emre
emre - 3 yıl Önce

imzalar atıldı artık bekleki bitsin hiç umudum yok yıllardır aynı durum çorum kalesi ve çevreside içini boşalltılar daha rezil bir durumda sıkıntısı olmayan bir yer oldu çorum kalesi bir an önce turizme kazandırılması gerekiyor vekiller göreve çorumlular siz yatasınız diye o görevleri size vermedi

SIRADAKİ HABER