Arşivden çıkan tarihi iddia: Çorum’da petrol bulundu!

Çorum Cezaevi inşaatı sırasında yapılan hafriyat kazısında petrol bulunduğu iddia edildi.

Arşivden çıkan tarihi iddia: Çorum’da petrol bulundu!

RECEP MEBET
Çorum Cezaevi inşaatı sırasında yapılan hafriyat kazısında petrol bulunduğu iddia edildi. Tarihi iddia, 81 yıl önce yayımlanan bazı gazetelerde haber olarak yer aldı. 
Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. Basın ve Halkla İlişkiler Şefi hemşehrimiz Erol Cesur, yaptığı araştırma ile tarihi bilgiyi yeniden gündeme taşıyan isim oldu.
Yüksek lisans hazırlığı için yaptığı araştırmadan bahseden Erol Cesur, 24 Ekim 1939 tarihli Yeni Mersin Gazetesi’nde ‘Çorum’da petrol bulundu’ başlıklı bir habere rastladığını söyledi.
“Geçmişte Çorum’un bu tür gelişmelerle gündemde olduğunu öğrenmek beni hayli şaşırttı” diyen Cesur, söz konusu haberde şu ifadelere yer verildiğini dile getirdi:
“Çorum’da yapılmakta olan cezaevi temel hafriyatında petrole tesadüf edilmiştir. Vilayet, bu işle yakından alâkadar olarak bir mütehassısın hemen celbi için müracaat etmiştir. Damarın zengin olduğu tahmin edilmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2020, 18:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
buharalı
buharalı - 1 yıl Önce

Çocukluğumda babamdan dinlediğim bir hikaye.
Uyanığın bir tanesi bahsedilen bölgeden geçen dereye (Çay Geçe derlermiş, hiç görmedim. Fotoğraflarından biliyorum) döktüğü gaz yağı veya petrol türevi yanıcı bir maddeyi ateşlemiş. ''Tezvirat böyle başlamış'' demişti. Haaa, zamanın şartları ne idi onu da sayın araştırmacı bulup çıkarsın. Belki de gerçekten kayda değer bir şeyler var, anlatılan diğer şehirlerimiz için anlatılan hikayeler gibi, abdli araştırmacılar geldi ve yok raporu verdi.

Çorumlu...
Çorumlu... - 1 yıl Önce

Vardır, vardır. Rivayetler uydurulur, yok derler.
Şimdi sondaj vurmak kolay,
İnceleme çalışmalarında fayda vardır...

Nurhan
Nurhan - 1 yıl Önce

Dedem 65-70 li yıllarda sondaj ve kazma kuyu yapardı belkide Çorumun tek kuyıcusuydu rahmetli bazı kazdığu yerlerden yağ gibi şeylerin çıktığını bazı kuyularında suyunu kibrit çakınca yandığını söylerdi

İhsan
İhsan - 1 yıl Önce

Haber doğru olsaydı Ahlatçı yeni cezaevi yaptırıp cezaevini satın alırdı????

bred petrol
bred petrol - 1 yıl Önce

vardır vardır kalelide vardır petrol

Hasan19
Hasan19 - 1 yıl Önce

Olayı tüm Çorum lular bilir. Rahmetli bababamda olayı gördüğünü söylüyor. Başka yerden su aktarma yok zaten oraları kazınca şu çıkıyordu. Eskiden oralar boştu ve tarlalar bahçeler vardı.
Birileri gazyağı döküp onu numune olarak alıp göndermiş. Babam siyah bir madde idi suyun üst tarafında duruyordu demişti. 19 yaşında imiş babam ve iyice incelemiş kendine göre. Şu çıkan yeri kapattıktan sonra gaz dökülmüş olabilir.
Şimdi teknoloji gelişti ve devletimiz daha teknolojik araçlara sahip. Araştırma yapılabilir. Çorum ve ülkemiz açısından yararlı olur düşüncesindeyim.

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Rahmetli babam eski hapisanenin orada bir su çıktığını o suyu getirip kandil denilen lambalarda yaktığını. Çıkan o suyu kullanılamaz hale gelmesi içinde oraya cezaevi binası yaptıklarını söylerdi. Aman bir geçek varki burada petrol varlığı kabul edilip, isletilmesinin ekonomik olmayacağı idda edilip kapatılacağı hatta yabancı uzmanlar getirilip incelenerek burada petrol yok raporu verileceğini düşünüyorum. Nitekim babamın anlattığı kadarı ile yabancı araştırmacı yok raporu vermek suretiyle konu kapatılmış.

SIRADAKİ HABER