Artık yol da kesiyorlar

Küçük esnafın yok olup gitmesinde en büyük etken olan zincir marketler, artık yol kesmeye de başladı. 

Artık yol da kesiyorlar

HABER/YORUM:EROL TAŞKAN
Küçük esnafın yok olup gitmesinde en büyük etken olan zincir marketler, artık yol kesmeye de başladı. 

Uygun olup olmadığına bakılmaksızın her yerde mantar gibi biten zincir marketler, mal indirirken yok kesiyor. Levhasını yola koyup, mal indirmek için yol kesen zincir market şubesinin bu tavrı neredeyse olağan bir görünüm haline geldi. 
Etrafında otopark var mı? Market şubesinin açılacağı yerin bölgesinde nasıl bir yoğunluk oluşturacak? Engelli giriş çıkışlarına uygun mu? Yangın ve emniyet şartlarına ne kadar müsait? sorularının cevabı sadece küçük esnaf için geçerli olmamalı. 

İğneden ipliğe her türlü ürünü satarak, tüm sektörlerin kazancına göz diker bir mantıkla adım atan zincir marketler, adeta esnaflık ruhunu da öldürür oldu. Selam sabah almayan, bereket versin demeyen, güya ucuz ve hesaplı ürün sattıklarını iddia eden zincir market ruhu, bu memleketin kazancına göz diker oldu. 

Milletin alışverişine, zincirlerle pranga vurur gibi çoğalan marketlerle, şimdi mücadele edilmeye çalışılıyor. Sattıkları ürün çeşitlerinin kısıtlı tutulması ve mobilya, mutfak eşyası ve tekstil gibi ürünleri satışını engelleyen olumlu kararlar alınsa da, sayılarının kontrol altında tutulması da ayrı bir gerçek olarak kendisini gösteriyor. 

Bir şehirde zincir marketlerin belirli oranda bulunması, belki fiyatların kontrol altında tutulması ve hesaplı ürüne ulaşımı kolaylaştırması bakımından değer taşıyabilir ancak konu artık uygun fiyat meselesinden çok uzaklaştı ve adeta tekelleşmiş bir görünüme doğru savrulur oldu. 

Bunun mutlaka bir çaresi olmalı. Bilakis son zamanlarda artan fahiş fiyatlardan muzdariplik varken, bunun kontrol altında tutulması da neredeyse mümkün gözükmüyor. Çünkü, mâlî açıdan işi kılıfına uyduran kimi zincir marketlerin faturaları incelendiğinde alışı ve satışı arasında fahiş bir fiyat çıkmıyor görüntüsü ne kadar gerçeği yansıtıyor. Kim, bu durumun birbirine denk düşecek şekilde ayarlanmadığını iddia edebilir?

Kimseyi zan altında bırakacak değiliz ancak görünen köy de kılavuz istemez. Yani diyeceğim şu ki, izinlerini direkt bakanlıktan alan bu kurumların da sorumlu olacağı bir kanun bir nizam olmalı. Yüksek kiralarla iş yeri tutarak, sadece dükkan sahibine hayrı dokunan, en minimum personelle hizmet vererek, istihdama da katkısını en alt düzeyde tutan bu zincir marketler, ne toptancımızdan mal alır, ne de bu memleketin garip gurabasına fayda sağlar. En küçük esnafa gidin, mahallenizdeki bir garibandan bahsedin, en azından o günkü ekmeğini verir. Bir de zincir marketlerden deneyin bakalım size ne diyecekler? 

Ayrıcalıklı tüccar gurubu oluşturmanın hiçbir alemi yok. Yol keserek de tüm bu dertler üzerine tüy dikmek de cabası. 

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 11:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 2 yıl Önce

Küçük esnafında gözü büyüdü ekmek falan vermiyor.Ne yazikki men dakka dukka

Çorum 'dan
Çorum 'dan - 2 yıl Önce

Küçük esnaf 1 liralık malı 3 liraya satmaya çalışırsa, her gelen müşteriye farklı fiyat söylerse, sattığı ürün dükkandan çıkana kadar garantiliyse tabii tercih edilmez. Ben sandalyemide, elektroniğimide mutfak harcamamı da zincir marketten yapıyorum en azından sorun çıkan ürün olursa, 3 gün sonrada olsa değişim veya iade var. Göz göre göre de 1.25 lik ekmek 2 liraya alınmaz yani..

MUSTAFA DİVARCI
MUSTAFA DİVARCI - 2 yıl Önce

Tamam küçük esnafı desdekleyelim küçük esnafda biraz kendine çeki düzen versin.Hiçbir şey tek taraflı olamaz,olsada doğmadan ölmeye mahküm olur.Adam mal getirdi ise tabiki bayisene ulaştıracak.bunun içinde işyerinin önüne gelecek bunda ne var arkadaş.bu fiziki bir zorunluktur.

Mustafa
Mustafa - 2 yıl Önce

Kucuk esnaf dedigin 1 liralik urunu 2 liraya satarsa bozuk urunu almaz ise herhalde zincir marketten alacaz

Bir Vatandaş
Bir Vatandaş - 2 yıl Önce

İyi hoş küçük esnafı destekleyelim ama dükkanının önünü mal gelecek bahanesi ile eşkiya gibi kapatan esnafı hiç haber yapmıyorsunuz. Bir diğer yandan öyle selam sabah alan hoş sohbet bir esnafa da rast gelmedik.Hayrına verir gibi bir tavırla mal satar güler yüz göstermez malına garanti vermez fiş fatura desen istesen kavga çıkar. Kusura bakmayın ama insanlar esnafın has yüzüne hasret değil esnaflık bilmeyen dükkan açarsa malına güvence vermezse millet de marketten alır. Yüzümüze bakmayan adamıda kendi kazancımızla tepemize çıkaracak halimiz yok tabi marketten alacaz.

murat
murat - 2 yıl Önce

1.adamına göre fiyat...
2.alırsan al almazsan alma...
3.pahalı....
4.Fena şekilde kaldırım işgali. (Nerede belediye??)
5.tabela, branda ve görüntü kirliliği.

Aslında küçük esnaf kendini bitirdi.

Aydin Ercan
Aydin Ercan - 2 yıl Önce

Büyük marketlerin heryere ızin verilmemesi lazim alışveriş e gelenler için de park yeri mecburi olmasi şart 2.cisi merkezi yerlerde belli saatlerde (gece) yüklerini indirp bindirmeliler

emre
emre - 2 yıl Önce

kardeşim bu marketleri açtıran kanunları koyan kim devlet suçlu kazıkçı küçük esnaftan alışveriş yapmadığı için vatandaş suçlu hadi oradan

SIRADAKİ HABER