Av dönemi 20 Ağustos’ta başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada Türkiye’de 2022-2023 av döneminin 20 Ağustos 2022 tarihinde başlayacağı belirtildi.

Av dönemi 20 Ağustos’ta başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada Türkiye’de 2022-2023 av döneminin 20 Ağustos 2022 tarihinde başlayacağı belirtildi.

Merkez Av Komisyonu’nun, av döneminde geçerli olmak üzere Türkiye’de kara avcılığıyla ilgili avlanma usul ve esaslarını belirlediğini ifade edildiği açıklamada 27 Mayıs 2022 tarihli ve 31848 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan kararlar şöyle sıralandı:

“Merkez Av Komisyonu; avın açılış ve kapanış tarihlerini, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini,  avlanma günlerini, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını, devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini, mücadele amaçlı avlanma usulünü, belirlemiştir. Buna göre avlanma, tüm bölgelerimizde aynı gün 20 Ağustos 2022 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır. Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecektir. Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir.

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir. Avcılar, Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete ’de yayımlanan 21 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur.”(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kopran
Kopran - 4 ay Önce

Hiç başlamasın. Doğada ne kadar keklik tavşan var vuruyorlar. Yazık günah vAllahi. Sayın valimiz lütfen 12 ay yasaklayın özelikle keklik tavşan vb küçük hayvanların avını.

SIRADAKİ HABER