Başkan Gül, NTV Radyo’nun konuğu oldu

Dünyanın dikkatini çeken Venezuela altınları Çorum’da işlenmesine yönelik ulusal basında gözünü Çorum’a çevirdi.

Başkan Gül, NTV Radyo’nun konuğu oldu

Dünyanın dikkatini çeken Venezuela altınları Çorum’da işlenmesine yönelik ulusal basında gözünü Çorum’a çevirdi.  NTV Radyo konu hakkında Belediye Başkanı Zeki Gül ile telefon bağlantısı ile konu hakkında bilgi aldı.NTV Radyo’da Günnur Öztürk Yener’in sunduğu haber merkezi kuşağına telefon bağlantısı ile katılan Belediye Başkanı Zeki Gül yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Venezuela ziyareti sırasında Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile Çorumlu İş Adamı Ahmet Ahlatcı ile tanıştırarak Venezuela altınlarının Çorum’da bulunan altın rafinesi tarafından hem çıkartılması hem de işlenmesi yönünde bir talebi olmuştu. Bunun üzerine Çarşamba günü Venezuela Ekonomiden sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami, Ekonomi Finans Bakanı Simon Zerpa ile birlikte 10 kişilik bir heyet dünyanın en modern ve teknolojik iki rafinerisinden birisi olan Çorum Ahlatcı Altın Rafinesini incelemek üzere Çorum gelecek. Çorum Valimiz ve Çorumlu İş Adamı Ahmet Ahlatcı ile heyeti şehrimizde en güzel şekilde misafir edeceklerini” ifade etti.  

Ahlatcı Altın Rafinerisi Çorum için bir kazanç

Başkan Gül, “Venezuela’da yılda 270 ton altın çıkartılabilecektir. Çorum Altın Rafinerisi ise vardiya ile çalıştığında yıllık bin ton kapasite ile çalışabilmektedir. Venezuela ile bu anlaşma sağlandığında ülkemize yıllık 4-5 milyar dolar artı sağlayacağı düşünülmektedir. Altın Rafinerisi Çorum için bir kazançtır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan konuyu yakından takip ediyor” dedi.

Şehrimizin tanıtımına da büyük katı sağlayacak

“Şehrimizi ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak için çalışmalar yapıyoruz” diyen Belediye Başkanı Zeki Gül, “bu topraklarda dünyanın ilk yazılı barış antlaşması imzalanmıştır. 270 bin merkez nüfusuyla, sanayileşmesini kendi imkânlarıyla sağlayan tarihi ve coğrafi güzellikleri olan bir şehrimiz. Bu görüşmede şehrimize ekonomik katkılar sağlayacağı gibi şehrimizin tanıtımı açısından da çok önemli bir fırsattır” diye konuştu.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER