Belediye Hizmet Binası yıl sonu bitiyor

Belediye Başkanı Zeki Gül, Başkan Yardımcıları Alper Zahir, Ahmet Yabacıoğlu ve Turhan Candan ile birlikte yapımına geçtiğimiz yıl başlanan Akşemseddin Cami ...

Belediye Hizmet Binası yıl sonu bitiyor

FATİH BATTAR

Belediye Başkanı Zeki Gül, Başkan Yardımcıları Alper Zahir, Ahmet Yabacıoğlu ve Turhan Candan ile birlikte yapımına geçtiğimiz yıl başlanan Akşemseddin Cami karşısındaki Çorum Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nda incelemelerde bulundu.

Yeni Hizmet Binası inşaatını gezerek, yüklenici firma yetkililerinden bina ile ilgili bilgi alan Başkan Gül, basın mensuplarına yeni hizmet binası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘60 MİLYON TL’YE MAL OLACAK’

Toplam 5 katlı ve 60 milyon TL’ye mal olacak olacak yeni hizmet binasının yüzde 35’inin tamamlandığını açıklayan Başkan Gül, toplam 30 bin metrekare alana sahip binanın bu yıl sonunda tamamlanacağını ve taşınma işlemlerinin başlayacağını söyledi.

Çorum’un büyükşehir olma ihtimalinden dolayı yeni hizmet binasının da Büyükşehir Belediyesi’ne yakışır büyüklükte olacağını belirten Başkan Gül,  1960’lı yıllarda yapılan mevcut belediye binasının (Taş Bina) ve ek hizmet binalarının artık Çorum’un ihtiyacına karşılık veremediğini ifade etti.

Taş bina ve ek hizmet binaları ile toplam 7 bin 964 metrekare alanda hizmet verdiklerini belirten Gül, yeni hizmet binasının mevcut binanın 4 katı büyüklüğünde 30 bin metrekare olacağını kaydetti.

‘MEVCUT HİZMET BİNALARI 40-50 BİN NÜFUSA HİZMET EDEBİLMEKTE’

Mevcut belediyecilik hizmetlerinin görüldüğü hizmet binalarının 40-50 bin nüfusa hizmet edebilecek bir kapasiteye sahip olduğunu vurgulayan Başkan Gül; “Belediyecilikle ilgili hizmetlerimizin büyük bir bölümünü 1960’ların sonunda yapılan Belediye Hizmet Binamızda yürütüyoruz.  Yine Turgut Özel İş Merkezimizde Kültür Müdürlüğümüz, Spor İşleri Müdürlüğümüz var.  Taş binamızın tarihi bir hüviyeti var. Belediye binamızın şehrimizin sembollerinden biri olması bizim için gurur verici. Ancak şehrimiz her geçen yıl büyüyor. Büyüdükçe de yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Yeni birimler kurulması zorunlu hale geliyor. Şehrimizin büyümesi ile birlikte belediyemizden hizmet alan nüfus artıyor. Hizmetlerimizin sağlıklı bir şekilde ve insanımıza yakışır bir şekilde sürdürülmesi için personelimiz de artıyor. Haliyle hizmet binamız bu konularda yetersiz kalıyor. Ayrıca hizmet binamızın yakınlarında arabasıyla faturasını yatırmaya gelen, belediyemizden hizmet alan hemşehrilerimiz açısından da uygun bir alan yok.  İşte bu sebeplerle hem artan nüfusumuza en iyi şekilde hizmet vermek için hem de ihtiyaçlar ortaya çıktıkça çeşitlendirdiğimiz hizmetlerin daha hızlı ve sürdürülebilir olması için Yeni Hizmet Binasıyla ilgili çalışma yaptık.” ifadelerini kullandı.

Yeni Hizmet Binasının Büyükşehir statüsüne göre planlandığını belirten Gül, yeni hizmet binasında Çorum halkına daha iyi hizmet vermenin gayreti içinde olacaklarını ifade etti.

Programda Etüt Proje Müdürü Köksal Çöldaş da Yeni Hizmet Binasının detayları ile ilgili basın mensuplarına şu bilgileri verdi;  

“Yeni Hizmet Binamız Kunduzhan Mahallemizde 2700 ada 1 numaralı parselde bulunuyor. Yeni Belediye binamız 12.496 metrekare alan üzerine yapılıyor. Bütün kapalı alanların toplamı 29.055 m2. Mevcut hizmet binamızın yaklaşık 4 katı büyüklüğünde.   Hizmet Binamızın Bodrum katı 7460 m². Bu bölümde sığınak, 90 araçlık yer altı otoparkı, arşivler, teknik hacimler yer alacak. Giriş katımız ise 3715 metrekarelik bir alan. Kentli servisimiz, tahsilat, tahakkuk, su abone servisimizin bulunduğu alanlar mevcut. Yine giriş katımızda danışma, sergi alanları, zabıta, ulaşım hizmetleri ve kent arşivimiz ve kent arşivi kütüphanemiz yer alacak.  Vatandaşlarımız hizmet binamızın giriş katında hızlı bir şekilde işlemlerini halledecek.

MAKAM ODASI BİRİNCİ KATTA

 Yeni hizmet binamızın birinci katı giriş katımız gibi 3715 metrekarelik alana sahip. Bu katımızda ise makam odaları, toplantı odaları, basın odaları ve yazı işleri müdürlüğümüz yer alıyor.

İkinci kat 3 bin 715 metrekare

Bu katımızda da Mali Hizmetler Müdürlüğümüz, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğümüz, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz, Tesisler Müdürlüğümüz, Hukuk İşleri Müdürlüğümüz ve Destek Hizmetleri Müdürlüğümüzün ofisleri yer alacak. Bunların dışına bir de ihale odamız bu katta yer alacak.

Üçüncü kat 3 bin 715 metrekare

Bu katımızda ise İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüz, Fen İşleri Müdürlüğü, Spor İşleri Müdürlüğü ve Yapı Kontrol Müdürlüğü ofisleri ile toplantı odaları bulunuyor.

Dördüncü kat 3 bin 715 metrekare

Burada Etüt Proje Müdürlüğü, Bilgi İşlem Müdürlüğü, Strateji Geliştirme Müdürlüğü, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, Kreş Müdürlüğü, Huzurevi Müdürlüğü ile Kütüphane Müdürlüğümüzün ofisleri ile bu müdürlüklerimize ait toplantı odaları bulunmakta…

Beşinci ve son kat ise 3 bin 715 metrekare

Burada 220m² çok amaçlı salonumuza var. 240 metrekarelik bir meclis salonumuz, grup toplantı odalarımız ile yemekhane, mutfak mahalleri ve terasımız bulunuyor. Ayrıca son katımızda 100 kişilik erkek mescit, 50 kişilik de bayan mescit bulunuyor.  Yeni hizmet binamız; engelli vatandaşlarımızın hizmet birimlerimize kolaylıkla ulaşmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER