Çevre yolunda hız  limiti 50 km’ye kadar düştü

Çorum’da çevre yolunda ölüm kazaların ardından Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından Yaydiğin Kavşağı’ndan Armina Otel’e kadar EDS sistemi faaliyete geçirildi.

FATİH BATTAR

Çorum’da çevre yolunda yaşanan ölüm kazaların ardından Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından Yaydiğin Kavşağı’ndan Armina Otel’e kadar EDS sistemi faaliyete geçirildi.

15 Ağustos’ta hayata geçirilen EDS sistemi ile ilgili bir açıklama yapan Trafik Denetleme Şube Müdürü Bünyamin Demir, çevre yolunda yaşanan kazaların önüne geçmek amacıyla PTS/EDS sistemini devreye aldıklarını söyledi.

EDS sistemiyle birlikte Yaydiğin Kavşağı’ndan Armina Otel’e kadar otomobillerde hız sınırının 70, kamyon, kamyonet ve ticari araçlarda 50 km  hız sınırı olduğunu ifade etti.

Sürücüleri hız sınırına dikkat etmesi konusunda uyaran Demir; “Geçtiğimiz aylarda Buharaevler Kavşağı’nda ölümlü ve yaralanmalı kazalar meydana geldi. Kazaların bu sistemle minimize edileceğini düşünüyoruz. Çünkü EDS/PTS sisteminde kazaların minimize edildiği görülmektedir. Yine aynı şekilde İskilip Kavşağı, Toptancılar Kavşağı, Yaydiğin Kavşağı’nı 7-24 sistem bazında insan faktörünü tamamen dışarı çıkarak kontrol altına almaktayız. Bu kavşaklarda vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması trafik kuralları ihlalleri (emniyet kemeri takmamak, kırmızı ışıkta geçmek ve araç kullanırken cep telefonu kullanmak vb.) yapan sürücülere yönelik sistem üzerinden denetimler artırılarak yakalanma riski duygusunun anlı tutulması için tedbirler alınmıştır.” dedi

10 BİN 656 METRE MESAFEDE HIZ DENETİMİ

Çorum-Ankara yolu PTS girişi ile Samsun yolu PTS çıkışı arasında 10 bin 656 metre olmak üzere çift yönlü Ortalama hız Sistemi’nin bulunduğu bölgelere sürücüleri bilgilendirmek amacıyla otomobiller için 70 kilometre, kamyon, kamyonet ve otobüsler için 50 kilometre olup diğer araçlar ise Karayolları Trafik Yönetmeliği 100. Maddesinde belirtilen hız limitleri Karayolları 73. Şube Şefliği’nce trafik işaret ve uyarı levhaları yerleştirildiğini belirten Demir; “Temmuz ayı içerisinde duyurusu yapılan EDS-PTS projesi 15 Ağustos’tan itibaren Yaydiğin Kavşağı Çimento Köprülü Kavşak güzergahları arasında çift yönlü olarak ortalama hız denetimi başlamıştır." diyerek sürücüleri uyardı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

İyide yakın zamanda olan kazalarin hepsi ışık ihlali kaynaklı hızla alakali ben bir kaza hatirlamiyorumki

KS19
KS19 - 2 ay Önce

ÇEVRE YOLUNDA İLGİLİ YOLDA HIZ LİMİTİNİN 50 KM'YE KADAR DÜŞÜRÜLMESİNİN TRAFİK KAZALARINI ÖNLEYEBİLECEĞİNİ SANMIYORUM ÇÜNKÜ FRENİ BOŞALAN BÜYÜK ARAÇLARDAN DOLAYI ÖLÜMCÜL TRAFİK KAZALARI OLUŞMAKTADIR., BU NEDENLE DAHA KALICI ÇÖZÜM YOLLARININ BULUNMASI GEREKİR.

ali
ali - 2 ay Önce

brovo çözüm harika vurun vatandaşa... ödesin cezayı....çözüm bu mu yani cezamı .(avrupada bizi kıskanır)

TR
TR - 2 ay Önce

KIRMIZI IŞIK İHLALİYLE YAŞANAN KAZALARDAN KORUNMAK İÇİN HIZ SINIRI. BU ZEKA GERÇEKTEN ÖRNEK OLMALI DÜNYAYA. BECEREBİLİYORSANIZ ALT GEÇİT ÜST GEÇİT YAPIN BECEREMİYORSANIZ KOMİK OLMAYIN.

ŞUAYİP YILDIZ
ŞUAYİP YILDIZ - 2 ay Önce

Yapanların eline, aklına sağlık. Geç de olsa yaptılar. Ancak bu kırmızı ışık ihlallerini önlemez. Kırmızı ışık ihlallerini önlemek için Amasya'da, Delice'de, Balışeyh'te ve daha birçok yerde uygulanan ışık ihlallerini denetleyen EDS lazım. İnşaAllah onu da yaparlar.

Muammer
Muammer - 2 ay Önce

Mükemmel çözümleri için sayın vekillerimize şükranlarımı arz ediyorum. 2023 vizyonumuzda alt - üst geçit yapmadan elektronik ortamda araçları otomatik durduracak bu sistem sayesinde avrupa bizi eminim ki kıskanacaktır. Freni patlayan kamyonları da 15 sn içerisinde durdurması gerçekten hayat kurtarır. Saygılarımla.

fikretya
fikretya - 2 ay Önce

Bu yolda pancar götüren traktörde var onun hız limiti ne acep:))

SIRADAKİ HABER