CHP’den 2017 yılı Faaliyet Raporu’na eleştiriler

Çorum Belediyesi’nin 2017 yılı Faaliyet Raporu Belediye Meclisi’nin dün gerçekleştirilen toplantısında görüşüldü.

CHP’den 2017 yılı Faaliyet Raporu’na eleştiriler

FATİH AKBAŞ

Çorum Belediyesi’nin 2017 yılı Faaliyet Raporu Belediye Meclisi’nin dün gerçekleştirilen toplantısında görüşüldü. 2017 yılı Faaliyet Raporu üzerine CHP Grubu adına söz alan Necdet Biçer eleştirilerde bulundu.

Çorum Belediyesi’nin borçlu bir belediye olduğunu ve yöneticilerin yapacağı yatırımlarda daha özenli ve öz kaynaklara uygun bir şekilde davranması gerektiğini belirterek sözlerine başlayan Necdet Biçer, “2017 bütçesi içerisinde gözümüze çarpan en büyük harcamalardan personel giderleri kadrolular için 28.775.000.00 TL

hizmet alımı olarak yapılan ödeme 73.646,000,00 TL yani toplam personel giderimiz 102.400,000,00 TL'dir. Buda bütçe giderlerinin ortalama %24'üne tekabül etmektedir. Personel politikasının gözden geçirilmesini ve personelin verimli çalıştırılmasını önermekteyiz. Bu personel giderlerini gelire oranladığımız zaman daha vahim sonuçlar çıkmaktadır. Çorum Belediyesi 2017 yılı harcama birimlerince 146 adet açık ihale, 87 adet pazarlık usulü olmak üzere 233 adet ihalenin sözleşmesi yapmıştır. Burada göze çarpan 87 adet pazarlık usulü ihalede katılımcı sayısı toplam 103 olmuştur. Bunu ihale başına böldüğümüzde katılımcı sayısı 1,2 kişiye tekabül etmektedir. Bu kadar düşük katılımcı sayısının sağlıklı bir rekabet oluşturmadığını düşünüyoruz. Belediye tarafından gerçekleştirilen doğrudan alımların adedi 1414 adettir. Bunu her müdürlük kendi bünyesinde yapmaktadır. Bu kadar karmaşık bir yöntem terk edilip daha düzenli bir alım politikası geliştirilemez mi?  Burada yapılacak ihalelerde saydamlığın, rekabetin, eşit muamelenin, güvenilirliğin, kamuoyu denetiminin, ihtiyaçların uygun şartlarda ve zamanında karşılanmasının ve kaynakların verimli kullanılması gerektiği, eşik değerlerin altında kalmak amacıyla mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin kısımlara bölünemeyeceği, yapılacak ihalelerde açık ihale usulü ve belli istekliler arasında ihale usulünün temel usuller olduğu, diğer usullerin ise kanunda belirtilen özel hallerde uygulanabileceği aşikârdır.

İmkânlar çerçevesinde tüm şehir halkının kolaylıkla ulaşabileceği kültür, sanat ve spor merkezleri artırılmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2018, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER