‘Çocukları okumaya teşvik edemiyoruz’

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, çocukları okumaya teşvik edememek gibi bir problem olduğunu belirterek, “Çocuklar okumuyor değil, çocukları okutamıyoruz. Onları okumaya teşvik edemiyoruz. Çocukları okumaya teşvik etmek durumundayız” dedi

‘Çocukları okumaya teşvik edemiyoruz’

M.BURAK YALÇIN
Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, çocukları okumaya teşvik edememek gibi bir problem olduğunu belirterek, “Çocuklar okumuyor değil, çocukları okutamıyoruz. Onları okumaya teşvik edemiyoruz. Çocukları okumaya teşvik etmek durumundayız” dedi
Çorum Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ile ortaklaşa başlatılan ‘Çorum Okuyor’ projesinin final programı dün gerçekleştirildi.
Buhara Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Özcan Kuşçu, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Turhan Candan, bazı okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

KUŞÇU: GENÇLERİ KİTAPLA BULUŞTURMAK GELECEĞE ÖNEMLİ BİR YATIRIMDIR
Programın açış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Özcan Kuşçu, projeye 458 grup halinde 5 bin 952 öğrencinin iştirak ettiğini, 458 öğretmenin ise görev aldığını belirterek, “İlk emri “oku” olan bir dinin ve medeniyetin temsilcileri olarak gençlerimizi kitapla buluşturmak geleceğe yönelik en önemli yatırımdır. Okuyan, düşünen, yeni fikirler üreten ve bunları hayata geçiren genç nesillerimiz sayesinde ülkemizde hak ettiği yere gelecektir” dedi.

AŞGIN: OKUMAYI BIRAKTIĞIMIZ ANDA KAYBETTİK
Kuşçu’dan sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ise projenin 2012 yılında başladığını ve istikrarlı bir şekilde devam ettiğini dile getirerek, “Biz okumayı bıraktığımız anda kaybettik. Bir zamanlar bizim medeniyetimizin ayak izleri takip ediliyordu ama ne zaman okumayı bıraktık, hayatı, kültürü, değerlerimizi okuyamadık selsebil bir şekilde tokat yiyoruz. Geride kalmamızın sebebi tembelliğimizdir, okumamamızdır. Laboratuvarlardan, ilimden, kütüphaneden, kitaptan, kültürden çok başka şeylerde uğraşmamızdandır. Bu nedenle bu açığı kapatmak için 24 saati öyle çalışmamız lazım” diye konuştu.
Başkan Aşgın, projede görev alan gönüllü öğretmenlere ve paydaşlara da teşekkür etti.

TEKİN: EBEVEYNİ KİTAP OKUYAN ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI 
Son olarak kürsüye gelen Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin de üniversite sınavında en başarılı olan öğrencilerle ilgili bir araştırma yapıldığını, bunun sebebinin ise ebeveynlerinin evde kitap okumak olduğunu vurgulayarak, “Benim Belediye’den, Valilik’ten ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nden sadece öğrencilerle değil velilerle beraber bir okuma süreci başlatılırsa daha sağlıklı bir proje olur ve bu proje çok farklı bir boyuta ulaşmış olur. Bu proje önümüzdeki birkaç yıl içinde çok daha farklı bir boyuta taşıyabilir. Bütün Çorum okuyor gibi bir proje haline dönüşebilir” ifadelerini kullandı.

‘ÇOCUKLARI OKUTAMIYORUZ’
Çocukları okumaya teşvik edememek gibi bir problem olduğunu da ifade eden Yusuf Tekin, “Çocuklar okumuyor değil, çocukları okutamıyoruz. Onları okumaya teşvik edemiyoruz. Çocukları okumaya teşvik etmek durumundayız. Böyle bir problemimiz var. Birde çocukların okuyacağı şekilde eğlenceli kitaplarda yazamıyoruz. Hata bizde, edebiyatçılarımız, romancılarımız, entelektüellerimizde. Birazda kendimizi sorgulayalım. Her çocuğun yetiştiği konjonktür, ortam, içinde bulunduğu ruh hali göz önünde bulundurularak farklı okuma kültürleri geliştiriliyor. Çocuklarımıza kendi gençliğimizde, kendi çocukluğumuzda okuduklarımızı, yaşattıklarımı, oynadıklarımızı onlara yaşatmak bir hata yanlış. Buna düşmeyelim” şeklinde konuştu.

’24 SAAT AÇIK KALAN KÜTÜPHANELER YAPIN’
Belediyelerden de bir rica da bulunan Tekin, “Belediyelerimizden 24 saat açık kalan kütüphaneler yapmalarını rica ediyorum. Çocuklara okumayı cezbettirecek, oraya arzuyla gidebilmeleri kütüphaneler oluştursunlar. Kafe modelleri Belediyeler açısından bir örnek olabilir” diyerek sözlerini tamamladı.
Çiçek takdiminin ardından program sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 21:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oku
Oku - 3 yıl Önce

Yerel yönetim maliyesi oku, İngilizçe için inşaat zengini baba parası dershane ilahiyatta siyaset mastır profesörü meslek yüksek okuluna siyaseten öğreten görevli sonra kadın komplosundan ayak oyunu hoop belediye başkanı %65 olan oy %44e insin...sonra öğretmen kaçkını Çorumlu olmayan belediye başkanı ve milli eğitim destroyeri ile okuma muhabbeti

Gerek yok
Gerek yok - 3 yıl Önce

Kitap okumalarına gerek yok büyüklerinden siyaset ve partizanlığı iyi öğrensinler yeter yusuf

Karekök
Karekök - 3 yıl Önce

Okumak önemli de asıl önemli olan neyi okumak.Piyasada o kadar saçma sapan ahlaksız veya gençleri intihara sevkeden romanlar var ki...Evet okumak ama kemalata hakikata ruha akla ilme çalışmaya düşünmeye sevkeden eserler okumak.

Okumak İçin
Okumak İçin - 3 yıl Önce

Okumak için tavsiye, teşvik yetmez. Bizzat okuyarak örnek olmak lazım. Demekle olmaz, yapmakla olur. Ayrıca yapılmayacak şeyleri demek hoş değildir, vebaldir; fayda vermez. Çocuk kitapla daha küçük yaşlarda tanışır. Onun için ebeveyn okumalı ki çocuk da okusun. Çocuk anne babasını modeller, sözlerini değil yaptıklarını yapar.

ihtiyar
ihtiyar - 3 yıl Önce

Çorum belediye başkanı sayın AŞKINA açık mektup .Siz Çorumda ilkokulu bitirdiniz o dönemde ben Boğacık köyünde 2 yıl öğretmenlik yaptım.O çocuklardan öyle zekiler vardı ki ama anne ve babaların imkanı yoktu bir kaç öğrencim o soğuk kış günlerinde Düvençi ortaokuluna başarı ile bitirip okudular.Okuyan öğrencilerimden birisi Zekeriya Kurt mühendis .Ama ismini hatırladığım Hanım Kara Gülfiye Mert Elvan Bıyık hatırlıyamıyorum isimlerini bazılarının Maalesef okutmadılar Sizden ricam köyünü okul açıksa ihmal etme.Evet şimdiki çocuklar da okuma alışkanlığı yok ÇORUMUMUZ için ne gerekikyorsa yardımcı olalım Selam ve dua ile

SIRADAKİ HABER