Çorum'da Kentsel Dönüşüm projesi tıkandı mı?

Çorum Belediyesi tarafından Kültür yolu projesi kapsamında Kale Mahallesi’nde başlatılan Kentsel Dönüşüm projesinde hak sahiplerinin bazılarının imza atmaması nedeniyle projenin tıkandığı öğrenildi.

Çorum'da Kentsel Dönüşüm projesi tıkandı mı?

FATİH BATTAR 

Çorum Belediyesi tarafından Kültür yolu projesi kapsamında Kale Mahallesi’nde başlatılan Kentsel Dönüşüm projesinde hak sahiplerinin bazılarının imza atmaması nedeniyle projenin tıkandığı öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre projenin başlaması için hak sahiplerinin yüzde 65’inin imzası gerekiyor.

Yaklaşık 300 hanenin girdiği kentsel dönüşümde projeyi yürütecek olan firma hak sahipleri ile görüşerek, projenin detaylarını paylaştı. 

Proje kapsamında hak sahiplerine üç tane teklif yapıldı. Akkent TOKİ’den ev, arsa bedeli ve mevcut arsasının yerinden ev. 250 ile 300 bin lira arasında bir fiyat ile isteyen hak sahiplerine evlerini yenileme şansı sunuldu.  

Şu ana kadar hak sahiplerinin yaklaşık 40’ı projeye destek vererek imza atarken, bazı vatandaşların ise evlerine verilen değerin çok düşük olduğunu belirterek imzaya yanaşmadığı öğrenildi. 

Projede ilerleme sağlanamadığı için Çorum Belediyesi hak sahiplerine bir davetiye göndererek, projeyi yüretecek olan firma ile görüşmelerini talep etti.

2023 yılının başında evlerin yıkılarak projenin başlaması bekleniyordu ama hak sahiplerinin imzaya yanaşmaması nedeniyle proje tıkanma aşamasına geldi. 

Projenin başlaması için hak sahiplerinin yüzde 65’inin imzası gerekirken, evinin dönüşüme girmesi için imzayı atan vatandaşlar da projenin akıbetini merakla bekliyor.

Son edindiğimiz bilgiye göre proje ile ilgili bakanlık yetkililerin önümüzdeki günlerde Çorum’a gelerek, Çorum Belediyesi ile bir görüşme yapacağı gelen bilgiler arasında. 

PROJE HAKKINDA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Çorum Kalesi etrafındaki 95 dekar alanın, "riskli alan" ilan edilmesinin ardından Çorum Belediyesince Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yatay mimari talimatı, bölgenin de tarihi ve kültürel değerlerine uygun olarak Çorum konaklarından esinlenerek ev ve iş yerlerinden oluşan kentsel dönüşüm projesi hazırlandı. Projenin kabul edilmesiyle geçtiğimiz yıl Eylül ayında hak sahipleriyle beraber imza töreni düzenlendi.

İmza törenin ardından projeyi yürüten firma yetkilleri ile hak sahipleri arasında görüşmeler başladı. Firma ve bakanlık yetkilileri mahallede kentsel dönüşüme giren evlerin bedellerini hazırlayarak, hak sahiplerine sundu. İsteyen hak sahiplerine belli bir ücret karşılığı bulunduğu bölgede bir ev yada Akkent TOKİ’de hazır dairelerden birini, diğer seçenek olarak ise evinin bedelini sundu.

Eylül ayından bu yana hak sahiplerinin yüzde 40’ı projeye destek vererek imzalarını attı ancak bazı hak sahipleri evlerine yada işyerlerine verilen değerin çok düşük olduğunu belirterek imzaya yanaşmadı. İmza atan vatandaşlar ise projenin akıbeti ile ilgili belediyeden bir açıklama bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2023, 17:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çorumlu
Çorumlu - 5 gün Önce

Karşımızda doğru düzgün bir muhatap yok. Belediyeye iki tane genç oturtmuşlar, muhatap onlar. Onlarda birçok şeye cevap veremiyor. Verdikleri para çerez parası bile değil. Daire almak istersen de 15 yıl üste taksit ödeyeceksin. Hangi daire, nereden verilecek, oda kuraya kalmış. Zemin katta çıkabilir diyorlar. Mal sahibi olarak karşımda ciddi bir muhatap yok. Malım heba olacak ona mı yanayım, hatıralarımız yerle yeksan olacak, ona mı yanayım. İnsaf.

Çorumlu
Çorumlu - 5 gün Önce

Böyle rezalet kentsel dönüşüm olmaz mimar Sinan da daha kotu dairelerin değeri 250 bin TL düştü yazıklar olsun başkalarına kıyak için kat verdiniz başkan bu iş seni bitirir

Çorumlu
Çorumlu - 5 gün Önce

Şehrin göbeğindeki evime önerdikleri para çerez parası bile değil. Üste para verip daire alsan da 15 yıl taksit ödeyeceksin. Hangi daireyi verecekleri de kuraya kalmış. Zemin katta çıkabilir kurada. Ayrıca ciddi bir muhatapta yok karşımızda.

Rahmetli de Sollardı
Rahmetli de Sollardı - 5 gün Önce

Mülk sahipleri haklı. 300-400 bin liraya ne alabilirler? Gülünç olmayın lütfen

yakup sayat
yakup sayat - 3 gün Önce

imzalayanlar iyi düşünsün bu işin mahkemesi var böyle bedavaya şehir içinde yer verilmez. hodri meydan

yakup sayat
yakup sayat @yakup sayat - 2 gün Önce

Belediye işin neresinde topu bakanlığa atıyor,dilekçeyi çevre şehircilik müdürlüğüne verin demekten başka karışmıyor

İsa Ölçer
İsa Ölçer @yakup sayat - 3 gün Önce

İmardeğişikliği sonucunda senin evin kayıttan siliniyor. Toplu parselden hisse veriliyor. Hatta %40'a kadar devletin arsanı bedavadan eksiltmeside var. Devanede belediye yaptı bunu kimse birşey yapamadı.

Çorum19
Çorum19 - 5 gün Önce

130 metrekare evime 350.000 TL veriyorlar. Şehrin göbeğindeki yere bu kadarcık verilir mi? Daire alsan bu seferde üste hele bilmem ne kadar 15 yıl taksitle olmak üzere para istiyorlar. 15 yıl borç ödeyeceğim diye canım çıkacak.

U u
U u @Çorum19 - 3 gün Önce

Insaat bitene kadar kira verecekler evimiz yenilecekler 15 yil odeyeceksin cuzzi bir miktar daha ne olsun ki

İsa Ölçer
İsa Ölçer - 3 gün Önce

Devanede hala bir çok gece kondu dururken başka mahallede projeye başlamak nedir? Belediye binasının etrafındaki gece kondular hala duruyor bunları yıkmaktan aciz belediye...


SIRADAKİ HABER