"Çorum'un 'gizemli kızlara' ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum"

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, psikolojik sorunları nedeniyle geceleri geldiği Ulu Mezarlık’taki bir kabrin başında ağlayan "mezarlıkta ağlayan kız" olayıyla ilgili, "Çorum'daki bir kız çocuğumuzun psikolojisi üzerinden Türkiye kamuoyunu yönlendirmek ve bununla Çorum'u tanıtmak adına yapılan hareketlerin, haberlerin doğru olmadığını düşünüyorum." dedi.

"Çorum'un 'gizemli kızlara' ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum"

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, psikolojik sorunları nedeniyle geceleri geldiği Ulu Mezarlık’taki bir kabrin başında ağlayan "mezarlıkta ağlayan kız" olayıyla ilgili, "Çorum'daki bir kız çocuğumuzun psikolojisi üzerinden Türkiye kamuoyunu yönlendirmek ve bununla Çorum'u tanıtmak adına yapılan hareketlerin, haberlerin doğru olmadığını düşünüyorum." dedi.

Gül, esnaf ziyareti sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "mezarlıkta ağlayan kız" olayının gündeme geldiği ilk anda, akşamları mezarlığa giderek, bir kabrin başında ağladığı iddia edilen söz konusu kişinin, psikolojik rahatsızlığı bulunan bir kişi olabileceğini söylediğini anımsattı.

Söyledikleri gibi, basında "gizemli kız" olarak sunulan kişinin psikolojik sorunları olan bir genç kız olduğunun ortaya çıktığına ve bunun basınla paylaşıldığına işaret eden Gül, "Gizemli kızımızın peşine düşen, Çorum'u gizemli kızla özdeş haline getiren basın mensuplarımıza, gizemli Çorum'u tespit etmelerini öneririm." diye konuştu.

Köklü bir tarihin yanı sıra inanç turizminden coğrafi güzelliğine, insanların misafirperverliğine kadar pek çok özelliği bulunan Çorum'un sanayisi ile de dikkat çekmesi gereken bir il olduğunun altını çizen Gül, şunları kaydetti:

"Sanayicilerimiz artık zırhlı araçlarda ve tanklarda sis havanları, merkezi lastik basınç kontrol sistemi, 14 ton kapasiteli çekme kurtarma vinç sistemleri yapıyor. Isı ve basınca dayanıklı mühimmat depolama sistemleri yapıyor. Halen üzerinde Ar-Ge çalışmalarının devam ettiği modüler silah stabilizasyon sistemleri, akıllı nişangah ve tetik sistemleri, kimyasal, biyolojik, radyoaktif koruma sistemlerini üretebilen Çorum sanayimiz, savunma sanayisi ile askeri alanda her türlü katkıya hazırdır. Destek ve tanınma bekleyen organize sanayimizin gizeminin tespit edilmesini yeğlerim. O yüzden Çorum'daki bir kız çocuğumuzun psikolojisi üzerinden Türkiye kamuoyunu yönlendirmek ve bununla Çorum'u tanıtmak adına yapılan hareketlerin, haberlerin doğru olmadığını düşünüyorum."

- Mezarlıkta ağlayan kızdan yola çıkarak hikaye geliştirilmesi 

Gül, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, "gizemli genç kız"ın hikayesinden yola çıkılarak kente gelecek turist sayısının artırılmasına yönelik çalışma başlatılmasıyla ilgili görüşlerini de şöyle dile getirdi:

"Çorum'un 'gizemli kızlara' ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Çorum'un kendisinin gizeminin çözülmesi, 7-8 bin yıllık tarihi olan bir kentin coğrafi özelliği ve güzelliği olan bir kentin, sadece küçük hesaplarla, küçük projelerle, planlarla ilerleyen, sanki bunların yüzünden tanınmış bir il olmasını, tanınan bir il olmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Ev sahibi olarak tüm basın mensuplarını Çorum'a davet ediyorum. Gizemli kızdan çok daha güzel haberleri onlara sunarız. Bu konuda teminat da veriyorum." 

- Olay

İddiaya göre, 28 Nisan'da akşam saatlerinde kent merkezindeki Ulu Mezarlık yakınındaki esnaf, bir kabrin başında genç kızın ağladığını görünce durumu mezarlık görevlilerine bildirmiş, görevlilerce yapılan araştırmada, söz konusu mezarın yakınında kimseye rastlanmamıştı.

Ertesi gün akşam saatlerinde aynı kızın yine mezarlıkta olduğu ihbarı üzerine görevliler durumu polise haber vermiş, ekiplerin mezarlık ve çevresinde yaptığı aramalardan herhangi bir sonuç alınamamıştı.

Genç kızın başında ağladığı iddia edilen mezara, "Her gece oraya gelip neden ağlıyorsun, derdin ne? Yardımcı olalım." yazılı not bırakılmış, kızın tespit edilmesi için mezarlığa güvenlik kamerası ve foto kapanlar kurulmuştu.

Günlerce hem Çorum hem de diğer illerden vatandaşların ilgi gösterdiği olaya ilişkin çalışmalarını sürdüren emniyet güçlerinin, genç kızı mezarlık yakınlarındaki evinde bulduğu belirtilmişti. (AA)

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 17:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
aa
aa - 5 yıl Önce

Başkana sonuna kadar katılıyorum. Büyük bir medeniyet okan hitit lere başkentlik yapmış bir şehrin turizm için gizemli kız hikayelerine ihtiyacı yoktur. Bunu ilin kültür müdürünün gündeme getirmesi de ayrıca üzücüdür.bu aslında kimin nerde olmaması gerektiğinin de apaçık göstergesidir.

Sorular
Sorular - 5 yıl Önce

Turizm il danışmanı kimdir?, doktora alanı nedir?, doçentlik alanı nedir?, turizm bilgisi nedir? Çorum turizmine katkısı nedir?, yaptığı projeler nelerdir?, ve son olarak Turizm müdürlüğü Hitit üniversitesinde turizm bölümündeki hocalarla ortak çalışılmakta mıdır? bunları bilen birisi katkı sağlayabilirse memnun olurum. Selamlar.

Ömer Hamdi Çetintaş
Ömer Hamdi Çetintaş - 5 yıl Önce

Bu ağlayan kız meselesi Çorum un imajına zarar vermişken,bunu bir de turizm ile ilişkilendirmek akla ziyan.Bu fikri ortaya atan kim ise ya çapsızın teki veya art niyetli.Güzel Çorumumuzu daha fazla rezil etmeye kimsenin hakkı yok.Koskoca bir medeniyete başkentlik yapmış,her taşı tarihe tanıklık etmiş,doğal güzellikleri ve envayi çeşit mutfak kültürü ile turizme kazandırılamayan Çorum bir mecnunun ağlaması ile turizme kazandırılacaksa bırakın kalsın.Çorum'un en büyük talihsizliği çorumlular olsa gerek.
Son tahlilde,Zeki başkan haklıdır;vesselam.

Turizm
Turizm - 5 yıl Önce

Var da havaalanınız nerde??

Suhip Berker
Suhip Berker - 5 yıl Önce

Zeki başkanıma bu konuda hak veriyorum turizm müdürü çormluyu iyi tamımamış turizm. Yaklaşımını hiç onaylamıyorum

gülay
gülay - 5 yıl Önce

sayın zeki gül başkan çok doğru konuşmuş .çorum un tanıtımı Hititlerle başlamalı ,sanayisi .leblebisi ,toprak sanayisi teknolojisi ile tanıtılmalı , mezarlıkta ağlıyan bir kişi ile tanıtım olmaz ,sayın kültür müdürünün kültürünü ve düşünce yapısını yenilemesi gerekiyor sanırım,

Osman Demir
Osman Demir - 5 yıl Önce

Zeki Gül haklı saçma sapan hikaye ile turist gelir mi ? Turizm müdürlüğü efsane arıyorsa ören yerlerdeki WC leri düzenlesin otelerin standartlarını kontrol etsin. ve memurlarını halkla ilişkiler eğitimi versin

Betul
Betul - 5 yıl Önce

Bir corumlu olarak belediye başkanımıza katılıyorum corumumuzun gezilecek görülecek okadar değerli antik kentleri tarihi yerleri varken böyle bir sansasyonla anılması çok rencide edici ozaman düşünürümki bu sansasyonu acaba çorum turizm bakanlığı kendisimi yarattı diye ama piskolojik sorunları olan bir genç kızdan nemalanacagini düşünemem diyorum ama vicdanı olmayan herkesi meta olarak gören insanların varligini unutmusum galiba ucuz insanlar ucuz hesaplar peşinde koşar tabikide okadar ruhaniye meraklıysanız evliyaları enbiyaları tanıtın erzurum dedenin 1997 deki depremde yeryüzünü tuttuğunu anlatım mesala....

SIRADAKİ HABER