Çorum’da kış lastiği denetimi

Çorum Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince, yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında denetimler yapıldı.

Çorum’da kış lastiği denetimi

FATİH BATTAR

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında Çorum Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince, Ankara yolu Peugeot kavşağında denetimler yapıldı.

Kış mevsiminde oluşabilecek yağmur, kar, tipi, sis, buzlanma gibi olumsuz hava ve yol koşulları ile mücadele edebilmek amacıyla vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği korunması ve olumsuz hava şartlarından en az seviyede etkilenmelerini, huzur ve güven içinde seyahat edebilmelerini temin etmek amacıyla başlatılan zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında Çorum’da Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara yolu Peugeot Uygulama Noktasında ‘Kış Lastiği Denetimi’ yaptı.

Denetimlerde ticari araçlar ve kamyonlar durdurularak belge ve lastik kontrolleri yapıldı. Lastiklerinin diş derinlikleri belirlenen ölçülerin dışında olduğu "kumpas cihazı" ile tespit edilen araçların sürücülerine 625 lira ceza yazıldı.

1 Aralık’ta başlayan ve 1 Nisan’a kadar devam edecek zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yol kullanıcılarının güvenli bir şekilde seyahat edebilmeleri ve ilimizdeki karayolunda seyreden sürücülerin daha duyarlı ve bilinçli hareket etmelerini sağlamak amacıyla denetimlerin devam edeceği bildirildi.

Söz konusu zorunluluk dolayısıyla yapılacak kış lastiği değişimi, binek araçlar için lastik ebatlarına göre 50-60 lira karşılığında yapılıyor. Lastik değişimi yapılan yerlerde bulunan "lastik otelleri"ni tercih eden araç sahiplerinin 1 Nisan 2019'a kadar ödeyecekleri ücret ise 100 lira ile 110 lira arasında değişiyor. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor. Söz konusu uygulamayla, kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor. Araç lastiklerinin raf ömrü uygun saklama koşullarında 10 yıl iken, kullanımdaki araç lastiklerinin ömrü ise 3-5 yıl arasında değişiyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER