Çorum’un suyu 24 saat izleniyor

Belediye Başkanı Zeki Gül, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Laboratuvar ve Scada Kontrol Merkezi’ni gezerek, basın mensuplarına Çorum’un suyu ile ilgili bilgi verdi.

Çorum’un suyu 24 saat izleniyor

FATİH BATTAR

Belediye Başkanı Zeki Gül, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Laboratuvar ve Scada Kontrol Merkezi’ni gezerek, basın mensuplarına Çorum’un suyu ile ilgili bilgi verdi.

Çorum Belediyesi olarak suyun kalitesini ve güvenirliliğini artırmak için 2017 yılında Laboratuvar ve Scada (Uzaktan kontrol ve gözleme sistemi) Kontrol Merkezi’ni açtıklarını belirten Gül,  laboratuvarda kimyasal ve biyolojik analizlerin yanı sıra içme suyu arıtma tesislerinden, baraj ve kaynaklardan numuneler alıp, bu numunelerin laboratuvarda analizlerini yapabildiklerini söyledi.

Scada Merkezi’nde Çorum’un suyunun 7 gün 24 saat izlenebildiğini aktaran Gül; “Scada Merkezimizde su depoları, pompa istasyonları ve hatlarımızdaki suyu izleme ve uzaktan kontrolü sağlama imkanına sahibiz. Merkezimizde ayrıca şehirde bulunan su depolarına takılan cihazlarla depoların doluluk oranlarını ve taşma durumları kontrol edebiliyor, dağıtım ve su otomasyonu ile şebekenin uzaktan izlenmesinin yanında şebekenin hızlı ve etkin bir şekilde kontrolünü de sağlayabiliyoruz.” dedi

Çorum Belediyesi olarak Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne bugüne kadar toplam 570 milyon TL yatırım yapıldığını belirten Başkan Gül; “Bugüne kadar Su ve Kanalizasyon Müdürlüğümüze 350 milyon TL yatırım yaptık.  Koçhisar isale hattımız için yaklaşık ise 100 milyon TL’lik bir ihale yapılacak. Yeni atık su arıtma tesisi için 120 milyon TL bütçe ayırdık. Toplamda ise Su ve Kanalizasyon Müdürlüğümüze 570 milyon TL yatırım yapılmış olacak.” dedi

Belediye Başkanı Zeki Gül’ün konuşmasının ardından Çorum Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Zübeyr Tuncel, Scada Kontrol Merkezi ve su analizlerinin yapıldığı laboratuvar hakkkında bilgi verdi.

‘İÇME SUYUNUN %37’Sİ BARAJLARDAN, %63’Ü KUYULARDAN KARŞILANIYOR’

Çorum’un içme suyunun %63’ünün kuyu ve kaynaklardan karşılandığını belirten Tuncel, %37’sinin ise barajlardan karşılandığını açıkladı.

Çorum’da iki tane içme suyu arıtma tesisi olduğunu belirten Tuncel, 10 tane de su deposu olduğunu söyledi.

Laboratuvarda su kaynaklarından, içme suyu depo çıkışlarından, şebeke uç ve ihtiyaca göre ara noktalarından alınan numunelerin kimyasal ve bakteriyolojik analizleri yaptıklarını belirten Tuncel, aylık ortalama 7 bin 500 kimyasal, 800 tane bakteriyolojik parametreye baktıklarını açıkladı.

Açıklamaların ardından Belediye Başkanı Zeki Gül ve Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir Scada Kontrol Merkezi’ne geçerek, su depolarının durumunu basın mensuplarına gösterdi. Ardından laboratuvar analiz merkezine geçerek Çorum suyunun ph+ değerini ölçtü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER