Eğitim Sen’den 19 Mayıs açıklaması

Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mustafa Gül, 19 Mayıs Atatürk’ ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle açıklamada buldun.

Eğitim Sen’den  19 Mayıs açıklaması

Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mustafa Gül, 19 Mayıs Atatürk’ ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı, emperyalistler tarafından işgal edilmiş bir ülkeyi esaretten kurtarmak için atılan ilk adımın tarihi olan 19 Mayıs 1919’un üzerinden 100 yıl geçti. Türkiye halklarının emperyalizme karşı mücadelesinin en önemli simgelerinden birisi olan 19 Mayıs’ın Türkiye gençliğine ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak armağan edilmiş olması gençliğin ülke geleceği için önemi açısından oldukça anlamlıdır. Ancak Türkiye’de gençlerin eğitim ve çalışma koşulları  başta olmak üzere ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu bilinmektedir” dedi.

Bugüne kadar gençliğin sorunlarını çözmek için adım atmayanların, gençlerin sorunlarına yönelik çözümleri olmayanların en büyük icraatının sorunları görmezden gelmek, yok saymak olduğunu kaydeden Gül, “Bu tutum, elbette gençliğin sorunlarını ve karşı karşıya oldukları tehlikeleri ortadan kaldırmamaktadır. 19 Mayıs her ne kadar yıllardır gençlere,  genç kuşaklara övgüler dizilen bir gün olarak kutlansa da, gençler evde, okulda, üniversitede, iş yerlerinde baskıcı, otoriter uygulamalarla karşı karşıya kalmakta, kendilerini özgürce ifade edebilmelerinin, taleplerini dile getirmelerinin önüne sürekli yeni engeller çıkarılmaktadır. Toplumsal bir kategori olarak değerlendirdiğimizde gençlik, nüfusun yaşı genel olarak 18 ile 25 arasında olan, toplumun oldukça geniş bir kesimini oluşturmaktadır. Nüfusun en dinamik kesimlerini oluşturan gençlerin, tıpkı geçmişte olduğu gibi, bugün de egemen sınıflar tarafından  dönem dönem tehlikeli, sistem karşısında potansiyel tehdit olarak görülmesi düşündürücüdür.  Eğitim Sen Çorum Şubesi olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ü saygıyla anıyor, gençlerimizin aydınlık bir gelecek mücadelesinde yalnız olmadığını belirtiyor, bütün gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER