Empati Atölyesi çalışmalarına başladı

Çorum Belediyesi Aile Eğitim Merkezi ve Mukadder Akaydın Lisesi işbirliği ile yapılan lise öğrencilerine yönelik Empati Atölyesi çalışması başlatıldı.

Empati Atölyesi çalışmalarına başladı

Çorum Belediyesi Aile Eğitim Merkezi ve Mukadder Akaydın Lisesi işbirliği ile yapılan lise öğrencilerine yönelik Empati Atölyesi çalışması başlatıldı.

Öğretmen Mukadder Akaydın Anadolu Lisesi 9.sınıf öğrencilerinin katıldığı Empati Atölyesi programı açılışına Belediye Başkanı Zeki Gül, Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı Sami Güçlü, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Kır, Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu, Öğretmen Mukadder Akaydın Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Hekim ve öğrenciler katıldı. Empati Atölyesi ile programda yer alan öğrencilerin 5 farklı alanda 25 farklı etkinlik yaparak empati kavramının geliştirilmesi hedefleniyor.

Yaklaşık 30 civarında öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen programda konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan yapılacak olan atölye çalışmaları ile kişiler arası iletişimin asli unsuru olan empati kavramının gelişmesine ve bunun bir davranış haline getirilmesine yardımcı olduklarını söyledi.

Candan, "Lise öğrencilerinin ve ailelerinin, toplumun hepsi ya da sadece bir kısmı ile belirlenen kesimlerle iletişime geçip, onlarla empati kurmalarını sağlamak amacı ile an az 5 hafta sürmesi planladığımız bir çalışma. Atölye çalışmanın içerisinde film izleme-yorumlama, söyleşi, ziyaret, sosyal inceleme, mektup yazmak, fotoğraf çekme, kısa film çekme gibi etkinlikler yer alıyor. Proje ilk olarak Öğretmen Mukadder Akaydın Anadolu Lisesi öğrencileri ile 3 farklı alanda 15 farklı etkinlik olarak uygulanacak. Mukadder Akaydın Anadolu lisesi ile yapacağımız atölye çalışması yaşlılarla empati, engellilerle empati, göçmenlerle empati şeklinde planlandı. Sayın bakanımıza buraya kadar gelerek programımıza katıldığı için teşekkür ediyoruz. Gittiği her yere değer katıyor. Tam bir gönül adamı" dedi.

'ANADOLU MEKTEBİ ÇORUM'DA MAYALANDI'

Bir dizi ziyaretler için Çorum'a gelen ve Çorum Belediyesi Aile Eğitim Merkezi tarafından başlatılan Empati Atölyesini ziyaret eden Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı Sami Güçlü, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, başlatılan Anadolu Mektebi programı hakkında bilgiler verdi. Empatinin toplumun ilerlemesi için önemli bir konu olduğuna değinen Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı Sami Güçlü, "Çorum'da Eğitim Mektebi adı altında bir program yürütüyoruz. Çorum 6 senedir bu faaliyetin içerisinde yer alıyor. Başlatmış olduğumuz "Anadolu Mektebi" programımız sonuçlarını vermeye başladı. Anadolu Mektebi'nden mezun olan Merve Geldi, Ağrı'nın Tutak İlçesinde 15 öğrencisi ile birlikte eğitim öğretime başladı. Daha biz oralara gidemeden okulumuz oraya gitti. Çorum'da da böyle bir çalışmanın içerisindeyiz. Empati çok önemli bir konu. Toplumun en çok ihtiyaç duyan kesimine gençlerin elinin uzanması çocuk ve genç kesimin bu insanları fark ederek onlarla temas kurması açısından çok önemli. Böylesine bir projeyi hayata geçiren ve gençlere bu projenin aktarımında bizlere destek olan başta belediye başkanımıza, başkan yardımcımıza, Milli Eğitim Müdürümüze ve okul müdürümüze çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

'BELEDİYE İLE KOODİNELİ ÇALIŞIYORUZ'

İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ise, Çorum Belediyesi ile koordineli bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, "Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana belediyemizle birlik, beraberlik içerisinde çalışıyoruz. Okullarımız için, öğrencilerimiz için ne planladıysak Belediyemiz bizden birkaç adım önde oldu. Bize her zaman destek oldu. Birlikten kuvvet doğuyor. Geldiğimiz noktada Çorum kazanmış oluyor" şeklinde kaydetti. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER