'Emperyalizme açtığı savaşı kazandı'

Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mustafa Gül, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 80.yılı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında buludu

'Emperyalizme açtığı savaşı kazandı'

Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mustafa Gül, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 80.yılı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, "Kurtuluş Savaşında emperyalizme karşı verilen mücadelenin lideri, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün üzerinden 80 yıl geçti. Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de hayata gözlerini yumduğu günden bu yana dünya üzerinde yaşanan gerginlik, çatışma ve savaşlar durmaksızın devam ediyor. Atatürk'ün hem yurtta hem de dünyada barış savunusu, dün olduğu gibi bugün de güncelliğini koruyor" dedi.


Mustafa Kemal Atatürk'ün emperyalizme ve çağdışılığa karşı savaş açtığını kaydeden Gül, "Her ikisinde de başarılı olarak bu ülkeyi medeniyet yolunda ilerletmişti. Ancak Atatürk'ten sonra gelen, kendilerini kul olmaktan, teba olmaktan kurtararak özgür bireyler olarak cumhuriyetin sunduğu eğitim ve demokrasi olanakları ile iktidara gelenler bu çizgiden ayrılmıştır. Bugün ülkemiz Amerikan emperyalist politikaların bölgedeki taşıyıcısı durumuna getirilmiştir. Uygulanan yanlış politikalar sonucu Ortadoğu'daki emperyalist paylaşım savaşının içine sürüklenmiştir. Kurtuluş Savaşı'nda yan yana, omuz omuza mücadele eden, emperyalistlerin Türkiye'den kovulması için canını veren farklı inanç ve kimliklerden Türkiye halkları, egemen güçlerin çıkarları doğrultusunda, yıllardır birbirine düşman haline getirilmeye çalışılmakta, emperyalist işbirlikçiler iktidarlarını sürdürmek için bu yöntemi araç olarak kullanmaktadır" ifadelerini kullandı. 

(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER