Görevde yükselen akademisyenler cübbe giydi

Hitit Üniversitesi’nde farklı birimlerde aktif olarak idarecilik görevi yapan yönetim ve senato üyesi yöneticilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, üniversitenin yakaladığı akademik seviye ile genel gidişat hakkında istişarelerde bulundu. 

Görevde yükselen akademisyenler cübbe giydi

Hitit Üniversitesi’nde farklı birimlerde aktif olarak idarecilik görevi yapan yönetim ve senato üyesi yöneticilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, üniversitenin yakaladığı akademik seviye ile genel gidişat hakkında istişarelerde bulundu. 

Karşılıklı görüş alış verişinde bulunulan toplantıda kısa bir süre sonra görev süresinin sona ereceğini belirten Rektör Alkan, “Görev yaptığım geçen 8 yıllık süre içerisinde üniversitemizin bilimsel araştırma alt yapısı, akademisyen profili, yayın kalitesi ve sayısı olarak gelişim göstermesi adına bir çok faaliyet yürütüldü. Üniversitemiz bugün nitel ve nicel anlamda önemli aşamalar katetmiş, sadece ulusal değil, uluslararası arenada da önemli başarılar yakalamış ve bölgenin önemli bir yükseköğretim kurumu haline gelmiştir. Akademik ve idari personeli ile öğrencileriyle el ele vererek yakalamış olduğu başarı ivmesinin bu şekilde devam etmesi halinde üniversitemizin çok daha büyük başarılara imza atacağına gönülden inanıyorum.  Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023 Vizyonu doğrultusunda “her ile bir üniversite” projesi kapsamında 2006 yılında ilimize kazandırmış oldukları Hitit Üniversitesi’nde 2011 yılından itibaren şahsıma iki dönem Rektörlük yapma görevi vererek Üniversitemize, Şehrimize ve Ülkemize hizmet edebilmeme imkânı tanıdıkları için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a en kalbi şükran ve saygılarımı sunuyorum.

Göreve geldiğimiz günden bu yana tüm süreçlerde bizlere her zaman destek veren başta Yükseköğretim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç olmak üzere, Yükseköğretim Kurulu ve Yükseköğretim Denetleme Kurulu Üyelerimize ve YÖK’ün farklı birimlerinde görev yapan tüm çalışanlarına en içten şükranlarımı sunuyorum. 8 yıllık görevim süresince her türlü yakın dostluklarını, arkadaşlıklarını, desteklerini ve teveccühlerini yakından hissettiğim çok değerli öğretim elemanlarımıza, akademik personelimize, öğrencilerimize, Üniversitemizin temellerinin atıldığı 1976 yılından bu yana bu kuruma maddi-manevi desteğini esirgemeyenlere ve tüm gönüldaşlarımıza teşekkür ediyor, aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.
Rektör Alkan, teşekkür konuşmasının ardından, unvanı yükselen ve ataması yapılan akademik personele cübbelerini giydirdi. Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Osmancık Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu ve Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nda görev yapan akademik personele Doçent ve Profesör cübbeleri Rektör Prof. Dr. Alkan tarafından giydirildi.

2011 yılında Hitit Üniversitesi’nde 16’sı Profesör, 20’si Doçent ve 80’i Doktor Öğretim Üyesi olmak üzere toplam öğretim üyesi sayısı 116 ve toplam öğretim elemanı sayısı, 349 iken, son atamalar ve unvanda yükselmelerle birlikte şu anda 66’sı Profesör, 63’ü Doçent ve 223’ü Doktor Öğretim Üyesi olmak üzere toplam öğretim üyesi sayısı 352’ye, toplam öğretim elemanı sayısı da 803’e yükseldi.

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER