HİTÜ, URAP sıralamasında yükseldi

Hitit Üniversitesi, akademik performansa göre belirlenen URAP listesinde, 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında 9’uncu oldu.

HİTÜ, URAP sıralamasında yükseldi

Hitit Üniversitesi, akademik performansa göre belirlenen URAP listesinde, 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında 9’uncu oldu.

Henüz 15 yaşında olmasına rağmen, teknik donanımı ve personel altyapısını her geçen yıl daha iyi noktaya taşıyan Hitit Üniversitesi, akademik alandaki başarısıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı verilerine göre, üniversitenin, makale, atıf, toplam bilimsel doküman, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı ve doktora öğrenci sayısı gibi göstergeler baz alınarak belirlenen toplam puanı, geçen yıla göre 14,1 puan artarak 472,39’a yükseldi.

Böylelikle, üniversite 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında 9. sırada yer alırken, toplam 108 üniversite arasında ise 12. sıraya yerleşti.

Hitit Üniversitesi, devlet üniversiteleri için yapılan genel sıralamada da önemli bir başarı elde etti. Geçen yıl değerlendirmeye alınan 110 devlet üniversitesi arasında 47’inci olan üniversite, bu yıl 121 üniversitenin yer aldığı sıralamada 1 basamak daha yükselerek 46’ıncı oldu.

Tıp fakültesi bulunan üniversitelerin akademik alandaki performansının ayrıca değerlendirildiği URAP'ın bu kategorideki listesinde de üniversite 2 basamak yükselerek 85 üniversite arasında 43’üncü sırada yer aldı.

‘ÜNİVERSİTEMİZİ DAHA İYİ BİR NOKTAYA TAŞIMANIN GAYRETİ İÇİNDEYİZ’

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, konu hakkında yaptığı açıklamada URAP sıralamasının, Türkiye'deki üniversitelerin akademik performansını ortaya koyan önemli bir ölçü olduğunu belirterek, bu sıralamada üniversite olarak iyi bir seviyede yer almayı başardıklarını söyledi.

Üniversitelerin eğitim, araştırma ve topluma hizmet olarak belirlediği üç temel alanda, salgın şartlarında bazı kısıtlamalarla yüz yüze kaldığını ifade eden Prof. Dr. Öztürk, “Genç üniversite olarak şartları en iyi şekilde değerlendirerek, eğitim ve öğretimlerimizde, araştırma geliştirmede hiçbir sıkıntıya uğramamak için elimizden gelen özeni gösterdik. Şu anda yakaladığımız bu başarı, üniversitemizin sunduğu imkanların yanı sıra alanında yetkin öğretim elemanlarımızın gayreti neticesinde gerçekleşmiştir. Altyapımızı güçlendirerek, üniversitemizi daha iyi bir noktaya taşımanın gayreti içindeyiz. Bu noktada gayretlerinden ve başarılı çalışmalarından dolayı öğretim elemanlarımıza ve idari personelimize teşekkür etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

‘TIP FAKÜLTEMİZ BAŞARILI ÇALIŞMALARIYLA ÖNEMLİ MESAFE KAT EDİYOR’

Tıp Fakültesi’nin akademik kadrosunda, 18 profesör, 36 doçent, 62 doktor öğretim üyesi ile 92 araştırma görevlisinin bulunduğunu belirten ve 208 kişilik tecrübeli akademisyen kadrosunun varlığına dikkat çeken Prof. Dr. Öztürk, “Donanımlı, bilimsel olarak altyapısı güçlü, fedakar ve kararlı akademik kadroya sahip olan fakültemiz, bölgemizdeki ve 2000 yılı sonrası kurulmuş birçok tıp fakültesinin yanında iftihar edeceğimiz bir düzeyde. Tıp Fakültemiz gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarıyla gerçek manada önemli mesafe kat etmektedir” ifadesini kullandı.

‘KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜNİVERSİTE HEDEFİMİZE KARARLILIKLA İLERLEMEKTEYİZ’

Rektör Prof. Dr. Öztürk, 2020 yılında ihtisas alanı “makine ve imalat teknolojileri” olarak belirlenen tek üniversitenin Hitit Üniversitesi olduğuna dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Çorum’un, Hitit Üniversitesi’nin ve öğrencilerimizin önünü açacak ciddi bir adım attık ve Türkiye’de ihtisas alanı “makine ve imalat teknolojileri” olarak belirlenen tek üniversite olduk. Yerlilik ve millilik bilincini en önde tutarak ihtisaslaşma alanımız kapsamındaki savunma, sağlık ve gıda teknolojileri alanları başta olmak üzere gerçekleştireceğimiz tüm projelerle hem üniversitemizin başarı çıtasını yükselteceğimize hem de ülkemizin hak ettiği yerlere ulaşmasına büyük katkılar sağlayacağımıza yürekten inanıyorum. İlimiz, bölgemiz ve ülkemiz adına katma değeri yüksek üniversite hedefimize kararlılıkla ilerlemekteyiz.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER