İHH’dan Gazze’ye yardım çağrısı

İHH Çorum Şube Başkanı Selim Özkabakçı, Gazze’de yaşanan drama dikkat çekerek insani yardım çağrısında bulundu.

İHH’dan Gazze’ye yardım çağrısı

FATİH AKBAŞ
İHH Çorum Şube Başkanı Selim Özkabakçı, Gazze’de yaşanan drama dikkat çekerek insani yardım çağrısında bulundu.
İki milyon nüfusu ile yüzölçümüne göre dünyanın en yoğun şehirlerinden biri olan Gazze’nin, yıllardır ambargo ve abluka altında nefes almaya ve yaşamaya çalıştığını belirterek sözlerine başlayan Selim Özkabakçı, “Mısır ve işgalci İsrail rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi adeta bir açık hava hapishanesine çevirmeleri, Gazze’de hayatı durdurma noktasına getirdi. Gazze Şeridi’ne uygulanan kara, hava ve deniz ablukası 12. yılında artarak devam ediyor. Bu abluka Gazze Şeridi’nde yaşayan 2 milyon Filistinliyi hedef almış durumda. Abluka, 2006’dan bu yana arkasında 4.631’den fazla şehit ve 21.426 yaralı bıraktı. Bu saldırılar ve işgal planları sebebiyle toplam yerleşim birimlerinin %77’sine denk gelen 292.502 ev yıkıldı veya zarar gördü” dedi. 


Gazze’de ambargo, abluka ve saldırılara bağlı olarak yaşanan sosyal çöküntünün, hayatın her alanında hissedildiğini belirten Özkabakçı, “Ekonomik sıkıntılar, altyapı sorunları ve yaşanan kısıtlamalar, özellikle sağlık ve eğitim sektörlerinde çok önemli problemler ortaya çıkarmaktadır. Gazzeliler’in içinde bulunduğu ve en acil şekilde çözülmesi gereken sorunlar her geçen gün ağırlaşmaktadır. Şehirde temiz içme suyu problemi büyük boyuta ulaşmış durumda. Gazze’de su kirliliği yüzde 95 seviyelerine ulaşmıştır. Çocukların %40’ı yetersiz beslenmeye bağlı sağlık sorunları yaşamakta. Abluka nedeniyle düzenli yardım alamayan yardıma muhtaç durumdaki 17 bin yetim çocuk, büyük mağduriyetler yaşamaktadır. Gazze’nin sosyal ve ekonomik kurumlarının işleyebilmesi için gerekli olan özellikle enerji, yakıt, ilaç ve gıda malzemesi gibi birçok ürünün abluka nedeniyle bölgeye alınmaması sonucu Gazze’deki insani kriz her geçen gün derinleşmektedir. Zaten bölgedeki kötü olan insani durum, 2018’in ilk aylarından itibaren daha da kritikleşmiştir. İsrail ablukası sebebiyle Gazze’de hayatın çeşitli alanlarında tam bir çöküş yaşanmaktadır” ifadelerini kullandı.
 

ELEKTRİK SIKINTISI TEMEL SORUNLARDAN
Ekonomik ve sosyal krizlerin başlıca sebeplerinden biri olan elektrik yokluğunun, Gazze’de son yıllarda görülen en temel sorunlardan birisi olduğunu kaydeden Özkabakçı, “Yıllardır devam eden ve günde 20 saate kadar varan elektrik kesintileri, Gazze’de hayatı doğrudan ve dolaylı olarak oldukça zorlaştıran belki de en önemli krizdir. İsrail’in sistematik bombardımanları sebebiyle Gazze’deki fabrikaların %80’i kapanmıştır. Gazze’de elektrik açığı yüzde 65 seviyelerine ulaşmıştır. Memurlar ise maaşlarının büyük bir kısmını alamamaktadır. Bölgede alım gücünün düşmesinden dolayı insanlar çok zor şartlar altında yaşamak zorunda kalıyor. Gazze’de gençler arasındaki işsizlik oranı yüzde 60’dayken yoksulluk altında yaşayanlar yüzde 65, aşırı yoksulluk yüzde 30, yardımlara bağımlılık ise yüzde 80’lerdedir” dedi.

 

GAZZE ABLUKA ALTINDA YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR
Abluka altında zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanların, dışarıdan gelecek yardımlara ihtiyaç duyduklarını ifade eden Özkabakçı, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:
“İlaç, tıbbi malzeme, içme suyu ve mazot gibi ihtiyaçların karşılanabilmesi için dışarıdan yapılacak nakdi yardımlar çok önem arz ediyor. Gazze’de sağlık alanında yaşanan sorunlar da Gazze’yi yaşaması zor bir yer haline getiriyor. Şu anda Gazze’de ilaç açığı yüzde 45, tek kullanımlık tıbbi malzeme açığı yüzde 26, bozuk cihaz sayısı ise 350’dir. Kanser hasta sayısı 17 bin 530 olurken yeterli ilaç bulunamadığından birçoğuna müdahale edilememektedir. Birçok tıbbi malzemeye ulaşılamadığı için 4 bin civarında ameliyat ileriki tarihlere ertelenmiş ama ne zaman yapılacağına dair bilgi yoktur.  Öte yandan unutmamak gerekir ki, Birleşmiş Milletler raporlarında, “eğer ablukayı hafifletmek için bir şeyler yapılmazsa, Gazze'nin 2020'ye kadar ‘yaşanamayacak’ bir yere dönüşeceği” vurgulanıyor.

 

‘İŞGALCİ İSRAİL ASKERLERİ KADIN ÇOCUK DEMEDEN ÖLDÜRÜYOR’
Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Mart 2018’den bu yana devam eden barışçıl “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” nde şu ana kadar, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucunda 190’dan fazla sivil şehit olurken 427 kişi de ağır yaralandı. Saldırılar sonucunda birçoğu sakat kalmak üzere 19.640 kişi zarar gördü. İşgalci İsrail askerleri silahsız sivillere, çocuklara ve kadınlara gerçek mermiler kullanmış, gazetecileri öldürmüş, kalabalığın üzerlerine gaz ve duman bombaları atmıştır.

 

‘İSLAM ÜLKELERİ ACİLEN GAZZE’Yİ GÜNDEMLERİNE ALMALI’
Bugün burada ve tüm Türkiye’de Gazze dostlarıyla birlikte Siyonist İsrail'in bu hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Gazze sevdalıları olarak tüm bu hakikatleri haykırmaya devam edeceğiz. Her geçen gün Filistin’deki zulmünü artıran İsrail’e karşı bizler de mücadelemizi sürdüreceğiz. Acilen bütün İslam ülkeleri Gazze’yi gündemlerine almalı ablukanın kalkması ve bölgeye insani yardımın girişine izin verilmesi noktasında çaba sarf etmelidir. Ülkemiz bu konuda öncülük etmelidir. Halkımızın yıllardır olduğu gibi Gazzelilere olan desteği her anlamda sürmeli ve yardımlar artırılmalıdır. 
Son olarak Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya ve Gazzeli kardeşlerimize yardıma çağırıyoruz.
Değerli kardeşlerimiz, desteklerinizi “Üç Milyon İdlipli Yardım Bekliyor” kampanyamız için bir ay süreyle hürriyet meydanında açmış olduğumuz bağış standımıza yapabilirsiniz.  Gazze’de yaşanan dramın farklı bir boyutu da 8 yıldır Suriye’de yaşanmaktadır. Sekiz milyondan fazla insan göç etmiş durumda yüz binlerce ölü ve yaralı var. Sadece İdlip’te 3,5 milyondan fazla insan yaşam mücadelesi veriyor. Mazlumların sığınağı, son kalan şehir olan İdlip’te bombalanmaya başlandı. Saldırılarla birlikte 3 milyon İdlipli canını kurtarmak için Türkiye sınırına doğru harekete geçecek. Halen sınır boyları Suriyelilerin sığınağı olmuş durumda. Bu çerçevede Suriyeli kardeşlerimize de destek olmak zorundayız. Halen İdlip için İnsani Yardım Kampanyamız devam ediyor. Şu an dolmaya başlayan İnsani Yardım Tırlarımız inşallah önümüzdeki günlerde yola çıkacak. Daha çok nakit, un, kuru gıda ve çadıra ihtiyaç vardır. Çorum İHH Ofisimize gelerek ya da meydandaki standımıza uğrayarak desteğinizi ulaştırabilirsiniz.  Hayırsever Çorum halkını Gazze ve Suriye için destek olmaya davet ediyoruz.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER