Kadın Hakları Günü’nü Anıt’ta kutladılar

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 88. yıldönümü nedeniyle CHP Çorum Kadın Kolları tarafından Atatürk Anıtı’nda program düzenlendi. 

Kadın Hakları Günü’nü Anıt’ta kutladılar

FATİH BATTAR
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 88. yıldönümü nedeniyle CHP Çorum Kadın Kolları tarafından Atatürk Anıtı’nda program düzenlendi. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda CHP İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar, Atatürk Anıtı’na çelenk sunarak, günün anlam ve önemine ilişkin bir basın açıklaması yaptı. 

‘Bugün biz kadınlar için hayati öneme sahip olan en onurlu günlerden birisidir.’ diyen Anar; “Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, 5 Aralık 1934 tarihinde seçme ve seçilme hakkını kazandık. Dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün ifadesiyle Atatürk’ün “en ileri devrimlerinden” biri gerçekleşti.  Birçok gelişmiş ülkeden önce kazandığımız bu hak ile eşit yurttaş olma statüsüne kavuştuk. 1935 yılında gerçekleşen seçimlerde, kadınlar büyük bir hevesle haklarına sahip çıktı ve oylarını kullandı. Özellikle büyük şehirlerde, kadınların oy kullanma oranı erkeklere yakındı. Seçim sonucunda 17 kadın milletvekili Meclis’e girdi. 1936 yılında yapılan ara seçimle birlikte, kadın milletvekili sayımız 18’e çıktı. Böylece Meclis’teki kadın milletvekili oranımız yüzde 4,6 oldu. Bu oranla parlamentoda kadın temsilinde dünyada ikinci sırada yer aldık.” ifadelerini kullandı

Aradan geçen 88 yılda Türkiye’nin kadın hakları konusunda gerilediğini öne süren Anar;  “Seçmen nüfusunun yarısını kadınlar oluşturmasına rağmen, kadınların karar alma süreçlerinde yeterince yer almamaları ve siyasette ‘eksik temsil’ edilmeleri bir demokrasi sorunudur. Bu sorun öylesine büyük ki; araştırmalara göre Türkiye’nin tam cinsiyet eşitliğine ulaşması için 152 yıla ihtiyacı var. Oysaki biz kadınların 152 yıl beklemeye tahammülü yok. Ülkemizdeki 17 bakandan sadece biri, yani yüzde 5,8’i kadın. 1930-2019 yılları arasında yapılan 19 yerel seçimde, toplamda sadece 156 kadın belediye başkanı seçildi. Erkeklerde ise bu sayı 32 bin. 31 Mart yerel seçimlerine göre 1389 belediye başkanının sadece 37’si, yani yüzde 3’ü kadın.  2019 sonuçlarına göre, Türkiye’de toplam 50.217 muhtardan sadece 1.119’u kadın. Yani sadece yüzde 2’si. Kadın belediye meclis üyesi oranı en fazla yüzde 11, kadın il genel meclis üyesi oranı ise en fazla yüzde 3 olabildi. Gördüğünüz gibi bu oranlar, dünyaca kabul edilen kritik eşiğin oldukça altında! Kısacası; Türkiye’de kadınlar siyasette yeterince temsil edilmiyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2022, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER