‘Kardeşliğimizi kimse bozamaz’

Yeniyol Mahallesi Muhtarı Seydi Demiray, geçtiğimiz Cuma günü Gazipaşa Ortaokulu yanında mültecilerin karıştığı bir anlaşmazlığa müdahale ederek tarafları yatıştırdığını söyledi.

‘Kardeşliğimizi  kimse bozamaz’

RECEP MEBET
Yeniyol Mahallesi Muhtarı Seydi Demiray, geçtiğimiz Cuma günü Gazipaşa Ortaokulu yanında mültecilerin karıştığı bir anlaşmazlığa müdahale ederek tarafları yatıştırdığını söyledi.
Yaşanan olayın bazı basın yayın organlarınca kamuoyuna farklı aksettirildiğini belirten Seydi Demiray, saldırı ve yaralanma gibi iddialar içeren haberlerin gerçeği yansıtmadığını kaydetti.
Asılsız haberlerden duyduğu üzüntüyü dile getiren Muhtar Demiray, “Mülteci kardeşlerimizle aramızdaki kardeşlik hukukunu kimse bozamaz” diyerek iddiaları yalanladı.
Konuyla ilgili açıklamalarını sürdüren Demiray, şöyle konuştu:

“Çorum genelinde olduğu gibi mahallemizde de mülteci aileler yaşıyor. Mahalle muhtarı olarak tüm vatandaşlarımızın olduğu gibi mülteci ailelerin de yanındayım. Söz konusu olayda, mahalle muhtarı olarak taşıdığım sorumluluğun gereği tarafları ayırıp hadiseyi yatıştırdım.

Türk toplumu olarak mültecileri kardeş olarak görüyor ve bu hukuk gereği bağrımıza basıyoruz. Provokatif iddialarla kardeşliğimizi hedef alan açıklamaları üzüntüyle karşılıyor, ilgilileri toplum vicdanına havale ediyorum.”


‘MÜNFERİT OLAYLAR GENELLENMEMELİ’
Çorum Muhtarlar Derneği Başkanı Abdulkadir Erdoğan ve Başkan Yardımcısı Mehmet Aydın dün Yeniyol Mahallesi Muhtarı Seydi Demiray’ı ziyaret ettiler.
Ziyarette konuşan Dernek Başkanı Erdoğan, mülteciler ile Çorum halkı arasındaki kardeşliğe gölge düşürmek isteyenlere fırsat verilmemesi gerektiğini söyledi.
“Mahallelerimizde bu hususta herhangi bir sıkıntı yok” diyen Erdoğan, yaşanan münferit olayların genellenmemesi gerektiğini vurguladı.

Gerek emniyet gerekse adli mercilerin asayiş olayları karşısında gerekli yasal takibi sağladığını hatırlatan Erdoğan, “Halkı galeyana getirmeyi amaçlayan asılsız haberlere karşı sağduyumuzu korumalı, kardeşlik hukukumuzu muhafaza etmeliyiz” dedi.
Öte yandan kamuoyuna yansıyan asılsız haberlerle ilgili açıklamalarda bulunan mülteci mahalle sakinleri de duydukları üzüntüyü dile getirerek Muhtar Demiray’ı çok sevdiklerini ve daima saygı gösterdiklerini ifade ettiler.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 19:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakkı
Hakkı - 4 yıl Önce

Artık herkes evine gitsin.

Çorumun yerlisi
Çorumun yerlisi - 4 yıl Önce

Yaşadığımız sürece bakarsak ortak dinimiz ve ortak sınırımızdan başka benzeşen bir özelliğimiz yokmuş.Kültürümüz farklı,yaşam tarzımız farklı,anlatılana bakılırsa çoğunluğu Iraklı olmak üzere 5-6 bin biraz daha fazlası 8 bin göçmen varmış.Gazi caddesine ve Osmancık caddesinin Ulu cami civarına bakarsanız neredeyse,Arapların şehrinde sığınmış gibiyiz.Özellikle fakir fukarası uyum sağlamakta zorlanıyor.Bir evde dört eş,on dört çocuktan bahsediliyor.Göç alma işi planlama ister.İdare ister.Topluma ve yaşanan kültüre uyum sağlamak gibi bir gayret yok,Çöpten atık toplamak amacıyla kullandıkları motorlu üç tekerlekli bir araçları kurallara uygun sürmüyorlar.Hatta,yaşı küçük ehliyeti olmayan çocuklar, bu araçların üzerine yetişkin bayanları ve çocukları bindirmiş,taksi olarak kullanıyorlar.Doğrulamak için muhtelif mobese güvenlik kameralarını izlemek yeterli olacaktır...Yazmaya devam ederiz ancak,vatandaşın gördüğünü tekrarlamaya gerek yok...

Adem
Adem - 4 yıl Önce

Muhtarın açıklamaları var diğer haber sitelerinde beni bicakliyolardi silahımı çektim diye şimdide öyle bişey yok diyor muhtar yalan söylüyor leblebi tv ye bakın muhtar polise ne ifade veriyor

Ömer KILIÇ
Ömer KILIÇ - 4 yıl Önce

Muhtarımız Seydi Demiray'ı bu sorumlu davranışından dolayı tebrik ediyor,um. Mahallesinde yaşayan herkesin derdi ile nasıl dertlendiğini zaten bildiğimiz Muhtarımıza sahip çıkan diğer muhtarları da kutluyorum

Selim
Selim - 4 yıl Önce

herkes evine diye yorum yapan arkadaş bir araştırın dedesi nerden gelmiş, Balkanlardan mı, Kafkasyadan mı yoksa Orta Asya'dan mı? Kendisi de evine dönmeyi düşünür mü acaba?

Selim
Selim - 4 yıl Önce

Herkes evine dönsün diyen arkadaş,, o varlıklarından rahatsızlık duyduğun kişilerin çoğunun dedesi Çanakkale'de yatıyor.

çorumlu
çorumlu - 4 yıl Önce

Basın yayın kuruluşları genelde halkı yanıltıyorlar, kime inanacagımızı bizde anlayamıyoruz. Doğrucu kim?

SIRADAKİ HABER