Kentpark Ağustos’a tamam

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül dün Hıdırlık mevkiinde yapımı devam eden Kentpark’ta incelemelerde bulundu.

Kentpark Ağustos’a tamam

RECEP MEBET

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül dün Hıdırlık mevkiinde yapımı devam eden Kentpark’ta incelemelerde bulundu.

Belediye Başkan Yardımcıları Turhan Candan, Alper Zahir ve Ahmet Yabacıoğlu’nun da katıldığı inceleme sırasında Park ve Bahçeler Müdürü Eyüp Aytekin ile bazı teknik personel de hazır bulundu.

Beraberindeki heyetle inşaat sahasını gezen Başkan Gül, incelemelerinin ardından şantiyede basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

46 MİLYON LİRALIK DEV PROJE AĞUSTOS’A TAMAM

Başlangıcından bugüne Kentpark ve Hıdırlık Peyzaj Projesi’ni anlatan Zeki Gül, 212 dönümlük alanda hayata geçen projenin KDV dahil toplam 46 milyon TL’ye mâl olacağını söyledi.

20 Ağustos 2015 tarihinde yapımına başlanan Kentpark yapım işini alan ilk firmanın taahüdünü yerine getiremediği için daha sonra tekrar ihale yaptıklarını hatınlatan Gül, ikmal çalışmalarının Mart ayında yeniden başladığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakından takip ettiği belirtilen çalışmaların 5 ay gibi bir sürede tamamlanması konusunda yüklenici firmadan söz aldıklarını dile getiren Başkan Gül, “Yüzde 25’i tamamlanan Kent Parkı bu yıl Ağustos ayında hemşehrilerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz” dedi.

“Kentpark, 7’den 70’e herkesin huzur ve güven içinde vakit geçireceği bir alan olacak” diyen Gül, yapımı hızla devam eden parkın tüm Çorum halkına hayırlı-uğurlu olmasını diledi.


‘REKLAMIMIZI İYİ YAPAMIYORUZ’

Aydın gibi büyükşehirlerde dahi Çorum standartlarında parkların bulunmadığını belirten Zeki Gül, “Biz her halde reklamımızı iyi yapamıyoruz” diyerek özeleştiri yaptı.

Kentpark’ta çok sayıda ağacın heba olduğu yönündeki söylentilere cevap veren Gül, dikimi yapılan 3 bin 470 ağaçtan sadece 4’ünün kuruduğunu, tüm bitkilerin garantili olduğunu belirterek “Şehir efsanesine dönüştürülen asılsız iddialara inanmayın” uyarısında bulundu.

Düzenlediği basın toplantısında Kentpark Projesi’nin detaylarından bahseden Başkan Gül, şunları söyledi:

‘PARKLAR YÜZ AKIMIZ’

“Hemşehrilerimizin takdir ettiği, teşekkürlerini, tebriklerini ilettiği çalışmalarımızdan biri de park ve yeşil alan çalışmalarımız. Belediye olarak şehrimizi, olabildiğince yeşil bir şehir haline getirmek için yaptığımız çalışmalara aralıksız devam ediyoruz. Caddelerimizi, sokaklarımızı, refüjleri bulabildiğimiz her noktaya çim ekiyoruz, çiçek dikiyoruz ve ağaçlandırıyoruz. Bunlardan başka mahallelerimizde birçok noktaya park yapıyoruz. Var olan parklarımızın da bakım ve onarımını yapıyoruz. Diğer taraftan parklarımızda eskiyen, aksayan, bozulan, sorunlu alanlar varsa onları da yeniliyoruz. Parklarımızda yaptığımız bakım, onarım ve düzenleme çalışmaları arasında; oyun grupları yerleştirmek, kauçuk zemin, sert ve yeşil zeminler oluşturmak, bitkilendirme çalışmaları yapmak, uygun olan büyük parklarımızda çocuklar için kum havuzları ve oyun sahaları oluşturmak, aydınlatma çalışmaları yapmak, kameriyeler ve banklar yerleştirmek, su israfını önlemek ve bitkilerin canlı kalmasını sağlamak amacıyla sulama sistemlerimi yenilemek gibi çalışmalar var.

‘KENTPARK TÜRKİYE’YE ÖRNEK’

Parklar ve yeşil alanlarla ilgili çalışmalarımızın en kapsamlılarından biri Kentpark projesiydi. Sadece şehrimizde değil Türkiye'de de emsal bir çalışma yapalım düşüncesiyle Çorum'a park ve yeşil alan çalışmalarıyla ilgili prestijli bir çalışma yapalım istedik. Bu amaçla 20 Temmuz 2015 tarihinde Kentpark yapım işinin ihalesini yaptık. 20 Ağustos 2015 tarihinde ihaleyi alan firma ile sözleşme imzaladık. Sonrasında da yer teslimi yapıp Kentpark işine başlamıştık. İhaleyi alan firma kendisine 2 yıllık bir süre verilmesine rağmen belirlenen zaman içerisinde işi tamamlayamadı. Bunun için 4735 sayılı Kanun’un gerektirdiği şekilde, yüklenici firma ile sözleşmemizi feshettik. Oluşturduğumuz komisyonun yapmış olduğu tespitler neticesinde Kentpark Projemizle ilgili çalışmaları yeniden gözden geçirmek zorunda kaldık.

‘5 AYA KADAR BİTECEK’

Biz yeni ihaleyi yaptığımızda parkın yüzde 22'si bitmişti. 5 Şubat’ta göreve başladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın da yakından takip ettiği Kentpark yapım işini 12 Şubat’ta yeniden ihale ettik ve 9 Mart 2018 tarihinde de sözleşmemizi imzaladık. Hemen 10 gün sonra yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı ve işe başlandı. Yüklenici firmadan bu büyük işi 5 ayda bitirmesini istedik. Buna göre işin bitiş tarihi Ağustos ayına tekabül ediyor. İnşallah 5 ay sonra büyüklüğüyle, içindeki donatılarıyla, yeşil alanlarıyla şehrimize, hemşerilerimize yakışacak bir park kazandırmış olacağız.”

KENTPARK’TA NELER OLACAK?

İki etaptan oluşan Kentpark Projesi içerisinde yer alan tesis ve alanlardan da bahseden Belediye Başkanı Zeki Gül, “Birinci etap 175 bin metrekare, ikinci etap ise 37 bin 500 metrekareden oluşuyor. Kentpark, böylece 212 bin 500 metrekarelik bir alandan oluşan devasa bir park olacak” dedi.

“Projemiz hem çocuklar için, hem yetişkinler için çeşitli temalarda eğlence, dinlenme alanlarından oluşuyor” diyen Gül, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Modern şehircilik anlayışına uygun bir yaşam alanı şeklinde planladığımız Kentpark'ımızda yer alan bölümlerle ilgili bilgiler de vermek istiyorum.

Kentpark'ta 4 tane çocuk oyun alanı bulunuyor. Bunların bir tanesi Hıdırlık tarafında 375 metrekarelik bir alan. Diğerleri ise Kentpark kısmında. Burada 875 metrekare, 582 metrekare ve 1092 metrekarelik üç oyun alanı var.  Yani parkımızda 2 bin 924 metrekarelik alanı çocuklarımız için oyun alanına tahsis ettik. Proje içerisinde 1255 metre uzunluğunda koşu yolları ve bisiklet yolları yer alıyor. Yani, hemşehrilerimiz parkımızda dinlenebilecekleri, eğlenebilecekleri gibi aynı zamanda spor yapma imkanı da bulacaklar.

1850 metrekarelik bir alan içerisinde 540 metrekarelik bir restoran inşa edeceğiz. Restoranla birlikte gölet kenarında 1310 metrekarelik seyir terası da inşa ediyoruz. Kentpark içerisinde 7 bin metrekarelik bir alanda renkli bitkiler bahçesi yer alıyor.

Yine 6250 metrekarelik bir alanda ise; bir futbol sahası, bir basketbol sahası, bir voleybol sahası, bir tane de tenis kortu yer alıyor. Giyinme soyunma odalarından oluşan bir spor kompleksine de projede yer verdik.

10 bin 800 metrekarelik bir alanı piknik alanı olarak ayırdık. Burada hemşerilerimiz, aileleriyle güvenli ve temiz bir şekilde pikniklerini yapabilecekler. 12 bin metrekarelik bir alanı da otopark için tahsis ettik. 490 - 500 araçlık bir otopark alanımız var. Parkımızı ziyarete gelen vatandaşlarımız otopark sorunu yaşamayacaklar. Araçlarıyla diledikleri zaman rahatça gelip parkımızı ziyaret edebilecekler.

Bunların dışında gösteri alanları, konser alanları, satış ünitelerinin bulunacağı alanlar, doktor ve hemşire hizmetlerinin verildiği revir, kadın ve erkek lavaboları da park içerisinde yer alan kısımlar arasında. Parkımızın güveliği bizim için çok önemli. Dolayısıyla parka hâkim birçok noktaya güvenlik kameraları yerleştireceğiz.

Kentpark'ımıza 2 bin 600 adet yetişmiş geniş yapraklı ve bin 500 tane de yetişmiş ibreli ağaç olmak üzere toplam 4 bin 100 adet yetişmiş ağaç dikimi yapacağız. Daha yeşil bir dokunun oluşması için de 70 bin çalı dikimi yapacağız.

‘BÖLGENİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK’

24 bin metrekarelik bir alanda biyolojik arıtma özelliğine sahip yapay bir gölet bulunuyor. Bölgenin en büyük biyolojik arıtma sistemine sahip yapay gölet, parkımıza ayrı bir hava, ayrı bir güzellik katacak. Park içerisindeki gölet, kimyasal katkı maddeleri olmadan tamamen biyolojik yöntemlerle arıtılacak.

Farklı illerde örneklerini inceledik. Hem ekonomik anlamda bize yük getirmeyen bir sistem kuralım istedik hem de su israfını önlemek istedik. Biyolojik arıtma sistemi kurarak bu sorunları çözdük.

Kentpark yapım işi ihalesine 28 milyon 485 bin TL, 5 milyon 500 bin TL ağaçlandırmasına, 2 milyon TL çalılara, 3 milyon TL de kent mobilyalarına harcama yaptık. Bütün bunlarla birlikte KDV dâhil 46 milyon TL’ye mâl olan Kentpark, Çorum'a, hemşehrilerimize yakışan bir yatırım. Burada yapacağımız tüm çalışmalar tamamlandığında Kentparkımız, çocuğundan anne-babasına ve ninesinden dedesine kadar her yaştan insanın huzur içinde vakit geçirdiği bir park olacak. Şehir merkezine yakın bir noktada, ulaşımı kolay olan parkı, bir yaşam alanını şehrimize kazandırmış olacağız.”

Belediye Başkanı Gül, açıklamalarının ardından toplantıyı takip eden basın mensuplarına çam fidanı armağan etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 03:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
sezer
sezer - 5 yıl Önce

Baskanım Eskişehirin kentpark ve sazova parkını gezin.Muhteşem parklar.Oradan örnekler alabiliriz.Yalnız parklar da piknik yapmak yasak.Görüntü kirliliği ve hijyen bakımından.Saygılar.

SIRADAKİ HABER