Mehmetçiğe bin tane kaşkol örecekler

Belediye Başkanı Zeki Gül, Velipaşa Kadın Kültür Merkezini ziyaret ederek, devam eden kurslar hakkında bilgi aldı. Başkan Gül eşi Halime Gül ile birlikte..

Mehmetçiğe bin tane kaşkol örecekler

FATİH AKBAŞ

Belediye Başkanı Zeki Gül, Velipaşa Kadın Kültür Merkezini ziyaret ederek, devam eden kurslar hakkında bilgi aldı. Başkan Gül eşi Halime Gül ile birlikte Velipaşa Kadın Kültür Merkezine giderek resim, seramik, örgü ve oyuncak yapım kurslarında incelemelerde bulundu.

İncelemelerinin ardından Kadın Kültür ve Aile Eğitim Merkezlerinde yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Zeki Gül, 6 Kadın Kültür ve Sanat Merkezinde 130 kursta 246 sınıfta 4 bin 172 kursiyerin eğitim aldığını söyledi.

Belediye olarak ailenin güçlendirilmesi ve korunması için Aile Eğitim Merkezi'nin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Başkan Gül, "7 yılda toplam 8 bin 543 kişiye 19 bin 575 seansta bireysel danışmanlık hizmet verdik. Düzenlediğimiz seminerlere 7 yılda 26 bin 011 kişi katıldı" dedi.

Gül, Kadın Kültür ve Sanat Merkezinde kurslara devam eden kadınların Türk Silahlı Kuvvetlerine moral desteği vermek için sarma saracağını, kurabiye yapacağını ve 1.000 adet kaşkol örerek Mehmetçiğe göndereceğini belirtti.

Çorum Kadın Kültür ve Sanat Merkezlerini kurarak kadınların sosyal hayatın içerisinde daha aktif olmalarını hedeflediklerini kaydeden Başkan Gül,  "Bu merkezlerimizle hanım kardeşlerimizin kendilerini özgürce ve kendi dilleriyle anlatmasına yardımcı olmak, kendisinin ve yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak, kendini sürekli geliştirerek birikimlerini artıracak hizmetleri sunmak istedik. İlkini Veli Paşa'da açtığımız merkezlerimiz bugün adeta şehrimizin her noktasına ulaşmış vaziyette. Kurduğumuz bu hizmet ağıyla Çorum'un dört bir tarafında kadınlarımıza ulaşmayı başardık. Hızlı bir yapım süreciyle Bahçelievler, Mimar Sinan, Akkent ve Ulukavak mahallelerimizde merkezlerimizi hizmete sunduk. Şimdi de, şehrimizin en büyük mahallelerinden biri olan   Gülabibey Mahallesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezimizin ihalesini yaptık. Bu merkezimiz de en kısa sürede tamamlanarak hanı kardeşlerimizin hizmetine sunulacak" diye belirtti.

Kadın Kültür ve Sanat Merkezlerinde, kültürel faaliyetlerden, sanatsal faaliyetlere, eğitimden yabancı dil kurslarına, resim kurslarından meslek kurslarına, geleneksel sanatlardan modern el sanatlarına kadar birçok farklı branşta kurslar düzenlediklerini ifade eden Gül, "Ayrıca, yüzme, jimnastik ve  fitness gibi spor faaliyetleri de olmak üzere yüze yakın farklı branşta hizmet üretmeye devam ediyoruz. Şuanda 6 merkezimizde 130 kursumuz ile 246 sınıfımızda 4.172 kursiyerimiz çalışmalarına devam ediyor. Bu zamana kadar düzenlediğimiz kurs, sinema ve tiyatro günleri, il içi ve il dışı geziler ve salon programlarına 75 bin hanım kardeşimiz katıldı. Kadın Kültür Merkezlerimizde kurslara gelen hanım kardeşlerimizin el emeği göz nuru eserlerini sergileyip satabildikleri Kadın Emeği Fuarımızın bu yıl  6.'sını düzenliyoruz. Geçtiğimiz hafta Sanat Sokağını canlandırmak ve hanım kardeşlerimizin kurslarda yapmış olduğu ürünleri satabilecekleri satış ofisini açtık" ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Aile Eğitim Merkezleri hakkında da açıklamalarda bulunan Gül, "Aile, bizim dinimiz, örfümüz, tarihimiz bakımından en kutsal kurumlarımızdan birisidir. Biz de bu amaçla, Kadın Kültür ve Sanat Merkezlerimizi tamamlayıcı bir hizmet olarak, Aile Eğitim Merkezimizi hizmete sunduk. Bu merkezimizin temel hedefi ailelerimizin güçlendirilmesi ve korunmasıdır. 2011 yılından beri gerek bireysel danışmanlık hizmetleri gerek grup programları ve gerekse okullar ve mahalle Kur'an kurslarında yaptığımız programlarla faaliyetlerini yürüten Aile Eğitim Merkezimiz birçok ailemize destek oldu.  Aile Eğitim Merkezimizin çalışmaları, bireysel danışmanlık hizmetleri, grup terapileri ve eğitim seminerleri olmak üzere 3 başlık altında toplanıyor. Bireysel Danışmanlık Hizmetleri kapsamında; beslenme danışmanlığı, aile danışmanlığı, psikolojik danışmanlık, hukuk danışmanlığı, rehberlik gibi alanlardaki hizmetlerle bireysel anlamda hemşehrilerimize destek oluyoruz.  7 yılda toplam 8 bin 543 kişiye 19 bin 575 seansta bireysel danışmanlık hizmet verdik.

Grup Terapileri kapsamında ise; diyabet hastalarına yönelik programlar, aile içi iletişimin güçlendirilmesine yönelik programlar, öfke kontrolü ve buna benzer çok farklı konuda grup terapileri yapıyoruz.  Bu zamana kadar 96 seans grup terapisinde binlerce hemşehrimize grup terapisi hizmeti sunduk. Eğitim seminerleri kapsamında da kişisel gelişimden değerler eğitimine kadar talep olan ve bizim tespit ettiğimiz çok farklı konularda seminerler yapıyoruz.  Bu kapsamda kurum içi ve dışı seminerler, Kur'an kurslarında eğitim programları, sosyal medya okumaları, nezaket dersleri, sağlıklı besleniyorum gibi bir çok konuda düzenlediğimiz seminerlere 7 yılda 26 bin 011 kişi katıldı" diyerek açıklamasını tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER