Merzifon Havalimanı işlevini yitiriyor mu?

Amasya-Merzifon Havalimanı'ndan bu yılın Ocak-Ağustos döneminde 62 bin 298 yolcu taşındı.

Merzifon Havalimanı işlevini yitiriyor mu?

FATİH BATTAR
Amasya-Merzifon Havalimanı'ndan bu yılın Ocak-Ağustos döneminde 62 bin 298 yolcu taşındı.

Sadece İstanbul seferlerinin yapıldığı Merzifon Havalimanı’ndan bu yıl 8 ayda 62 bin kişi seyehat etmesi, ‘Havalimanı artık işlevini yitiriyor mu?’ sorusunu akıllara getirdi. 

Merzifon’a 6 km, Amasya’ya 45 km ve Çorum’a 63 km uzaklıkta bulunan Amasya-Merzifon Havalimanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki askeri havalimanına sivil tesisler eklenerek,20 Haziran 2008 tarihinde ilk iç hat tarifeli seferlere başladı. Sivil havacılığa açıldığı günden bu yana en fazla Çorum’un kullandığı Amasya-Merzifon Havalimanı’nda sadece İstanbul Merzifon, Merzifon İstanbul seferleri düzenleniyor. 

İSTANBUL DIŞINDA SEFERLER BEKLENİYOR
Özellikle iş çevreleri 14 yıldır İstanbul dışında başka illere de seferler düzenlenmesini bekliyor.

2008 yılında ilk kez sivil hava trafiğine açılan Merzifon Havalimanı’nı, 2014-2019 yılları arasında ortama 150 bin kişi kullanırken, son yıllarda bu rakamın gittikçe düştüğü görülüyor. Bunda 14 yılda havalimanın sadece İstanbul’a gidiş-geliş için kullanılması, uçak seferlerinin azlığı ve Türk Hava Yolları dışında uçağın piste inmemesinin de etkisi olduğu gözlemleniyor. 

EN ÇOK YİNE ÇORUMLULAR KULLANDI
Bölgede havalimanı olmayan tek il olan Çorum olmasına rağmen Merzifon Havalimanı’ndan seyahat edenlerin çoğunluğunu yine Çorumlu vatandaşlar oluşturdu. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre, Amasya Merzifon Havalimanı'nda geçen ay iç hatlarda 8 bin 87, dış hatlarda bin 577 olmak üzere 9 bin 664 yolcuya hizmet verildi.
Aynı ayda, iç hatlarda 102, dış hatlarda ise 14 olmak üzere 116 uçak trafiği gerçekleşen havalimanında taşınan yük ise 103 tona ulaştı. Yılın ilk 8 ayında ise Amasya Merzifon Havalimanı'ndan 62 bin 298 yolcu hizmet aldı. Uçak trafiği 610, taşınan yük ise 652 ton olarak gerçekleşti. 

TERMİNAL BİNASININ AÇILMASI BEKLENİYOR
Bu arada edinilen bilgilere göre Merzifon Havalimanı terminal binası genişletme çalışmalarının da devam ettiği öğrenildi. Eylül ayında tamamlanması planlanan projenin Kasım ayında bitirilmesi öngörüldüğü ifade edildi. 

2021 yılında 8 bin 561 yolcuya hizmet veren Amasya Merzifon Havalimanı hizmet binası 450 metrekare yolcu kullanım alanına sahip. 450 metrekare yolcu kullanım alanı bulunan Amasya Merzifon Havalimanı Terminal binasının küçük olması ve ihtiyaçlara cevap verememesi sebebi ile genişletilme adımı atıldı.

Toplam 6 milyona mal olacak projenin önümüzdeki aylarda tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2022, 18:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
TÜRK
TÜRK - 3 ay Önce

Çorum'da işsizlik hat safhada. iş için fabrika, fabrika için iş adamlarının para kazanması, para için ihracat, ihracat için havaalanı ve limanlara ulaşan yük tren olmazsa olmaz. bu şehre sırf koltuk sevdası yüzünden havaalanı yapılmasını engelleyen, bunu için çalışmayan vekillerimiz bu vebalin altında nasıl haşrolacaklar. ne diyelim, odunları bol olsun.

AdaM
AdaM - 3 ay Önce

Birde Coruma hava limani istienler var israf israf

LTAPSEVER
LTAPSEVER - 3 ay Önce

Öncelikle Merzifon Havalimanı, bölgesel havalimanları arasında çok önemli bir yere sahip. Bulunduğu konum itibari çok önemli bir yerde olduğundan her zaman da beklentilerin üzerinde istatistiklere sahip olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız pandemi etkisi ve ne yazık son aylarda ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar yüzünden bir çok kişi hava yolunu tercih edememektedir lakin Haftada sadece 4 gün sefer düzenlenen ve bu seferlerde de neredeyse %100 doluluk oranına sahip olduğu bilinmektedir. 2008 yılından bu yana Çorum, Amasya, Samsun illerimizde yaşayan vatandaşlarımızın çok sık tercih ettiği havalimanın mevcut hizmet binası yetersiz gelmiş. Geçtiğimiz yıl gelen giden yolcu bölümünün büyütülmesi yönünde inşaat çalışmalarında sona gelinmiştir. Uçuş saatlerinin daha elverişli hale getirilmesi hususu da önemli olup konu hakkında çalışma yapılmalıdır.

LTAPSEVER
LTAPSEVER - 3 ay Önce

2.Ne yazık ki Pegasus hava yollarının hali hazırda Merzifon Havalimanı seferlerini durdurması başka destinasyonlara yönelmesi de yolcu sayılarına negatif yansımıştır. Şu hiç bir zaman unutulmamalıdır ki neredeyse havacılık tarihi kadar eski bu havalimanı memleketimizin bazı yerlerinde yer alan tenha havalimanları ile asla karıştırılmamalı ve yeterli düzeyde uçuş olduğunda olumlu yönde cevap alınacak bir meydan olduğu bilinmelidir. Yaz dönemlerinde Haftada bir sefer olsun tatil yerlerimize yapılacak seferler çok önemli olup yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız açısından da çok büyük bir kolaylık olacağını düşünüyorum. Çorum, Amasya, Samsun ilimizin güney kısmlarına kadar hizmet veren havalimanının en kısa zamanda eski günlere dönmesi dileklerimle.

SIRADAKİ HABER