Meydan için Ziraat Bankası da yıkılacak

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Halk Bankası ve Ziraat Bankası Genel Müdürleri ile İstanbul’da görüşecek.

Meydan için Ziraat Bankası da yıkılacak

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, tarihi meydan projesi için Halk Bankası ve Ziraat Bankası Genel Müdürleri ile İstanbul’da görüşecek.

Şubat ayında Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan ile Halk Bankası Çarşı Şubesi’nin Çorum Belediyesi’ne devri konusunda çalışma başlattıklarını, Genel Müdür Osman Arslan’ın onayından sonra bu süreci tamamlayacaklarını ifade eden  Aşgın, “Sayın Genel Müdürümüzün olumlu yaklaşımları neticesinde süreç hızlı bir şekilde ilerliyor. İnşallah bu ziyaretimizde Çarşı Şubesinin Belediyemize devri konusunu netleştirecek, binayı devralacak ve sonrasında da yıkım işlemlerini hemen gerçekleştireceğiz.” dedi. 

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ile de bir görüşme gerçekleştireceklerini belirten Aşgın, Ulucami’nin güneyinde yer alan Ziraat Bankası merkez şubesinin de Çorum Belediyesi’ne devri konusunda taleplerini ileteceklerini vurguladı. Başkan Aşgın, “Ziraat Bankası Genel Müdürümüz Sayın Alpaslan Çakar’a taleplerimizi ileterek devir sürecini başlatacağız. Girişimlerimizin netice vermesi durumunda da Ziraat Bankası’nın yıkım işlemlerini hızlı bir şeklide başlatacağız. Çorum’un tarihine ve kültürüne önemli katkılar sağlayacak olan meydan projemizi hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu
 
Yaptıkları çalışmanın Çorum için tarihi değere haiz olduğunu kaydeden Aşgın, “Yapacağımız çalışmayla birlikte Ulucami ve Saat Kulesi arasında tarihi bir meydan oluşturacağız. Ulucami civarındaki bazı yapılarla ilgili kamulaştırma çalışmalarımızı tamamladık. Bazı binalarla ilgili de yasal süreç devam ediyor. Bilindiği gibi Belediye Meclisimizden bu bölgedeki yapıların kamulaştırılması ve yıkımı ile ilgili yetkimizi aldık. İnşallah Çorum’umuza yeni bir silüet kazandıracağız.” diye konuştu

Dikiciler Arastası restorasyonu ve Saat Kulesi çevresi cephe sağlıklaştırma projesi devam ediyor

 Aşgın, dünyanın en dar arastası olarak bilinen Dikiciler Arastasında ve Saat Kulesi çevresinde cephe sağlıklaştırma çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü hatırlatarak; “Ulucami, Saat Kulesi, Dikiciler Arastası, Velipaşa Hanı gibi tarihi yapılarımız gün yüzüne çıkacak. Tarihi meydan projemiz kapsamında Dikiciler Arastası’nda restorasyon çalışmalarımız ve Saat Kulesi çevresindeki dükkanlar için başlattığımız cephe sağlıklaştırma çalışmalarımızda önemli bir noktaya geldik. İnşallah tüm bu çalışmalarımız tamamlandığında Tarihi Meydan Projemiz ortaya çıkacak ve adeta Çorum’umuzun silüeti değişecek.”ifadelerini kullandı.

Başkan Aşgın, sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesinde büyük destek veren başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu ile emeği geçenlere teşekkür etti. 
 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 16:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adam
Adam - 2 ay Önce

Agacin cicegin yesilin olmadigi bir meydan Etrafi betonlastirma projesi Kades meydanini neden yaptiniz?
Yapildida guzel mi oldu? bence referenduma gidilmeli. Halikn parasini bosuna harcayip duruyolar.

Aa
Aa - 2 ay Önce

Şu hiç olmuş mu? İnönü caddesinden gazi caddesine doğru gelen osmancık caddesine dönemeyecek mi? Gazi caddesinden inen geri yukarı çıkmak için nerden dönecek. Bırakın bu gelip gecici işleri. Burdan bakınca sorun çok net gözüküyor. Arastadan aşağıya yeni belediye binasına doğru yolu açıp tıkanıklığı gidereceksiniz. Olay bu kadar basit. Yeni belediyeye gitmek için mahalle aralarına girmek zorunda kalacak millet. Böyle saçma imar olur mu?.

Çorumlu
Çorumlu - 2 ay Önce

Burdan belediye yetkililerine sesleniyorum. Arastayı yıkıp .gazı caddesini farabi caddesine bağlayacak güzel bir yol yapılmazsa yapacağınız meydanın hiçbir anlamı kalmaz. Sayın belediye yetkilileri Ankara'ya gitmişken bu arasta ve yol işinide görüşün.Çorumun veÇorumlunun geleceğini düşünün.

Salih
Salih - 2 ay Önce

Çöplüğü yikmazsaniz bi kıymeti yok.Kötü görüntüden başka bir ozelliği yok.Sehrin önünü açın artık.

toprak
toprak @Salih - 2 ay Önce

o arastada çook zenginlerin yeri var . yani sıkar bırakmaz...

Veli
Veli - 2 ay Önce

Saat kulesinin saginden yer alti tuneli yapilmali tunelin bir ucu arastanin altindan yeni belediye binasi yoluna digeri osmancik caddesine cikmali ulucaminin yanindan gecen yol iptal edilmezse bosuna harcanan para

Yakup
Yakup - 2 ay Önce

Arastaya dokunmuyorsanız hiçbir şeye dokunmayın , dron fotoğraf larına bakınca problem belli. Çözecek irade nerede?bol para harcadığınız hamam aralığı önündeki alana arastadan yola giden dükkanlara yer verin ve yıkın.arastada bir çok dükkan tarihi yapıyı betonlaştırdı niye bunlara göz yumuyorsunuz

SIRADAKİ HABER