‘Milletimiz raflarda fiyat takibini iyi yapmalı’

Gül, Döviz kurunda ki düşüşe rağmen raf ve pazarda, düşüş oranı kadar indirim olmamasının olayın bir başka handikapı olduğunu ifade etti.

‘Milletimiz raflarda fiyat takibini iyi yapmalı’

Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Necati Gül, döviz kurundaki artış nedeniyle Türk Lirasının değer kaybetmesiyle birlikte başta gıda ürünleri olmak üzere temel tüketim maddelerine zam üstüne zam geldiğini belirterek, “Eylül ayında da enflasyon beklenenin üstünde çıktı. Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak  “Enflasyonla topyekün mücadele programı”  açıkladı. Bu program kapsamında bir çok firma bu mücadeleye destek olmak için fiyatlarında % 10 indirim yapıp, yıl sonuna kadar zam yapmayacaklarını belirtti.  Buraya kadar her şey güzel ve hoş. Lakin bir çok firmanın desteği raf oyunundan başka bir şey değil. STK temsilcisi olarak bir market zincirinde bazı ürünlerin fiyat artışını takip etme ihtiyacı hissettim. İndirin yapılacağı belirtilen ürünlerden 500 gr olan süzme peynirin ulusal bir market zincirindeki raf fiyatı, 02/10/2018 tarihinde 12,95 TL yerine 8,95 TL,  14/10/2018 tarihinde aynı ürün 12,95 TL yerine 10,95 TL, 21/10/2018 tarihinde yine aynı ürün 12,95 TL yerine 8,95 TL denilmiş. Çiftçiden alınan sütte herhangi bir değişiklik olmadığı halde, 20 günlük serüvende önce  bindirip sonra indirmiş. Bu durum başka ürünlerde de var mı bilmiyorum. Sayın bakanın yanında boy gösterip sonra bunu yapmak milletin aklıyla dalga geçmek değil de nedir. Pazara ve çarşıya  inildiğinde bu % 10 meselesinin amaç dışına çıktığını, göz boyamaktan ileriye gitmediğini  gözlemlemek hiç de zor olmasa gerek” dedi.

Döviz kurunda ki düşüşe rağmen raf ve pazarda, düşüş oranı kadar indirim olmamasının olayın bir başka handikapı olduğunu ifade eden Gül, “Sonuç olarak bu durumu hükümet iyi değerlendirmeli, milletimiz raf takibini iyi yapmalı ve gerekli tepkiyi göstermelidir” şeklinde belirtti. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Söz Bir.....
Söz Bir..... - 4 yıl Önce

Market denen işletmeler; Kapitalizmin elleri, ayakları ve kollarıdır, insanları boğar. Madem Ziraat Odası olarak bir durumu tespit ediyorsun, O zaman denetleyin de vatandaşa yardımcı olun…

fikretya@usa.com
fikretya@usa.com - 4 yıl Önce

Budamı millete düştü bu devletten maaş alan kurumlar işlerini yapsalar piyasa bu duruma düşmezdi,zabıtalar ne iş yapar odalar dernekler ne iş yapar ben bir vatandaş olarak şikayet için alo 175 i arama gafletinde bulundum 23 kişi yi bekledim sonuç şikayetinizi cimere yazın dediler,2.ci örnek ise sekiz senedir çorum belediyesi ekmek fiyatına müdahele edemedi fırıncılar ucuza ekmek satan fırınları mafya tutup kurşunlatmadılarmı?Kim görevini yapıyor ,kim yapmıyor acaba ?

Serkan ballli
Serkan ballli - 4 yıl Önce

Lutfen su memur arkadaslarda isini dogru yapsin cunku cok yeteneksiz memur var turkiyede biraz memura denetim

İzmir İzmirli
İzmir İzmirli - 4 yıl Önce

Pirinç yüzde yüz zamla satılıyor pirinççileri kontrol edin

Murat
Murat - 4 yıl Önce

Ne demek fiyat tabiki serbest piyasa yok mu bu ülkede?

SIRADAKİ HABER