‘Osmanlı yıkılmasıyla İslam dünyası yetim kaldı’

İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından düzenlenen Yetim programına konuşmacı olarak katılan Av. Ömer Kılıç, Osmanlı’nın yıkılmasıyla İslam dünyasının yetim kaldığını söyledi.

‘Osmanlı yıkılmasıyla İslam dünyası yetim kaldı’

FATİH BATTAR

İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından düzenlenen Yetim programına konuşmacı olarak katılan Av. Ömer Kılıç, Osmanlı’nın yıkılmasıyla İslam dünyasının yetim kaldığını söyledi.

Müslümanların 100 yıl önce devletlerini kaybettiğini anlatan Kılıç, Osmanlı Devleti’nin dağılmasıyla Müslümanların ve İslam dünyasının devletlerini yitirdiğini kaydetti.

Osmanlı’dan sonra 40’a yakın devletçiğin çıktığını belirten Kılıç; “Müslümanlar bundan 100 yıl önce devletlerini kaybettiler. Osmanlı Devleti’nin dağılmasından sonra sahip oldukları devleti yitirdiler. Dramatik olay ile birlikte İslam dünyası adeta yetim kaldı. 1800’lü yıllarda da rahat değildik ama bir devletimiz vardı ve  yetim değildik. Osmanlı’dan sonra 40’ün üstünde devletçik çıktı. Bu yetimlik süresi boyunca Batı’lı sömürgeciler bize bazı yerlerde bir takım sözler bağımsızlıklar verdiler ama maddi varlığımızı koruma adına manevi varlığımızdan, kültürel varlığımızdan vazgeçtik. İslam ümmetinin yetimlerinin bir çocuğu manda himaye adı altında doğrudan sömürgeleştirilerek 1950’li yıllara kadar yaşamaya mecbur ettiler. İslam dünyasındaki devletçiklerin neredeyse tamamını himaye altına aldılar. Maddi ve manevi bütün varlığımızı sömürdüler. Kendi başımıza ayakta kalamayacak hale getirdiler. 1950 yıllara gelindiğinde bütün İslam devletleri bağımsız oldu. Bu bağımsızlık tamamen göstermelik bağımsızlıktı. Mandacılar, İslam devletlerinin yakasından asla düşmedi.” şeklinde konuştu

Konuşmasında isim vermeden bazı İslam ülkelerin eleştiren Kılıç, bu ülkelerin Müslüman ülkelerde daha fazla yetim kalması için sömürgeci devletlerle işbirliği yaptığına dikkat çekti.

Dünyada yaklaşık 400 milyon civarında yetim olduğunu ifade eden Kılıç; “Suriye’de 8 yıldır süren savaş boyunca 1 milyon yetim kaldı. 2.5 milyonu kaçırılarak satılan çocuklar. Organ mafyasına yada örgütlere satılıyor. Bu çocukların %70’i de Müslüman. Dünya nüfusunun dörtte biri Müslüman iken yetimlerin dörtte üçünün Müslüman ailelerinin çocukları olması çok dikkat çekici. Bunun en büyük nedeni Ortadoğu’da son 40 yıldır savaş hiç bitmemesi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Batı bir düzen kurdu ve  İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Batı’da savaş olmadı. Savaşı tamamen bizim topraklarımıza ihraç ettiler ve bugün halen Ortadoğu’da her gün 10 bin çocuk yetim kalmakta.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 00:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
cumhuriyet çocuğu
cumhuriyet çocuğu - 4 yıl Önce

tehlikeli şeyler söylemiş. Araplar ne zaman Türk boyunduruğuna girmiş ki İslamiyet bizden sorulur hale gelmiş. Ne zaman ki hac görevi dolarla yapılmaya başladı o gün islamiyet çıkar işine döndü.Sebebi ise araplardır.

Bir yorum
Bir yorum - 4 yıl Önce

İnciluz Lawrence'nin (Thomas Edward Lawrence/Arabistanlı Lawrence) gazına kimler geldi.

Kaan
Kaan - 4 yıl Önce

Hşç ilime irfana medeniyete hizmet etmeyin ancak din satın. Örümcek beyinliler...

diğer yorum
diğer yorum - 4 yıl Önce

haklı..çünkü halifelik makamı osmanlıdaydı

SIRADAKİ HABER