‘Peşin fiyatına taksit tuzağı’na dikkat!

Son zamanlarda birbiri ardına açılan taksitli satış mağazaları, vatandaşı mağdur eder hale geldi. Çorum’da hizmet veren ulusal bir markaya ait mağazadan cep telefonu alan emekli öğretmen Mehmet Arslan, piyasa değeri 600 TL olan bir cep telefonunu, peşin fiyatına 6 taksit kampanyasıyla 1760 TL’ye satın aldı.

‘Peşin fiyatına taksit tuzağı’na dikkat!

EROL TAŞKAN
Son zamanlarda birbiri ardına açılan taksitli satış mağazaları, vatandaşı mağdur eder hale geldi. Çorum’da hizmet veren ulusal bir markaya ait mağazadan cep telefonu alan emekli öğretmen Mehmet Arslan, piyasa değeri 600 TL olan bir cep telefonunu, peşin fiyatına 6 taksit kampanyasıyla 1760 TL’ye satın aldı.

Telefonu satın aldıktan sonra caddenin karşı tarafındaki bir cep telefonu aksesuarı satan mağazaya telefon kılıfı almak için gittiğinde, aradaki fiyat uçurumunu öğrendiğini anlatan Arslan, iade için ne yaptıysa firmayı razı edemediğini aktardı. 

Gazetemize gelerek yaşanan mağduriyetin v e kandırmacanın boyutuna dikkat çeken Mehmet Arslan, “Ben teknolojiyi ya da piyasa fiyatlarını tam olarak bilen bir insan değilim. Güven duyarak girdiğimi mağazada, eşim için orta halli bir telefon almak istedim. Tezgahtarlar yardımcı oldu, aldığı telefonu önerdi, fiyatının uygunluğundan söz ederek, peşin fiyatına 6 taksit uyguladıklarını anlattı. Peşin fiyatının 1760 TL olduğunu söylediklerinde peşin ödeme yapmak istememe rağmen, ne gereği var, biz 6 taksit yapıyoruz gibi ifadelerle beni ikna ettiler. Ancak öğrendim ki, bu telefon piyasa da 600-900 TL arasında alınıp satılıyor. Fahiş fiyat itirazım kabul görmedi. Buradaki tuzak şu ki, alıcının herhangi bir itirazında, bu fiyatın taksitli olması nedeniyle bu kadar fark oluşturduğu savunmasını kendilerine kalkan olarak kullanıyorlar.” dedi.

İade konusunda sadece kutunun açılmış olmasını bahane ettiklerini dile getiren Mehmet Arslan, yaşanan mağduriyetinin topluma örnek olmasını istediğini, bunu kamuoyuyla da paylaşmak istediğini sözlerine ekledi. 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 09:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çorumlu19
Çorumlu19 - 4 yıl Önce

Öncelikle hocamızın elindeki telefon 800 - 1000tl arasında satılmaktadır. Kredi kartı kanununda yapılan taksit sınırlamaları işlevini yitirmiştir. Bu yasal sınırlamadan fayda sağlayan, elden taksitli alışveriş imkanı sağlayan mağazalara dar gelirli vatandaşlar muhtaç edilmiştir.

Müslüm Akkuş
Müslüm Akkuş - 4 yıl Önce

Eskiden dağ başında halkı eşkıyalar soyuyordu.Şimdi şehir merkezinde soyuyorlar.Son dönemde ahlaki erozyon hızlandı.Para için her şey mübah haline getirildi.

EMRE
EMRE - 4 yıl Önce

ilk önce yapacağını sonra yapmış hoca ilk önce fiyat araştırması yapacak sonra alacaktı bide cahil bir insan değil serbest piyasa herkes istediği fiyata ürün satar ağlamaya gerek yok iyi bir ders olmuş araştırmadan ürün almasın

Recep milliyetçi
Recep milliyetçi - 4 yıl Önce

Herhangi bir telefoncu karta tek cekım yapıyor ancak kurumsal firmalar 6 taksit yapıyor sıze anlasmalı bankadan kredi cektırıyolar. Ve faizinide size ödetiyolar. İnanmayın almayın kardeşim.

murat
murat - 4 yıl Önce

Aslında herkes biliyor pahalıya aldığını ama çaresizlikten alıyor oralardan. Kredi kartı yoksa, nakit parasıda yoksa; senetle sepetle bilmem kaç taksit ve iki katı fiyata ÇARESİZLİKTEN alıyorlar. Ödeyemezsen senedi icra mahkeme borcun bir daha ikiye katlıyor. Almayın ne olur, biriktirin paranızı öyle alın.

SIRADAKİ HABER