‘Peygamber Efendimizin ailesi bizim için en güzel örnektir’

Çorum Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Sembol Kadınlardan Model Kadınlara” konulu konferans düzenlendi.

‘Peygamber Efendimizin ailesi bizim için en güzel örnektir’

Çorum Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Sembol Kadınlardan Model Kadınlara” konulu konferans düzenlendi.

Devlet Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen ve yazar Ahmet Turgut’un konuşmacı olarak katıldığı konferansı Belediye Başkanı Zeki Gül ve eşi Halime Gül, Belediye Başkan Yardımcıları Turhan Candan, Ahmet Yabacıoğlu, Alper Zahir, Belediye Başkan Yardımcılarının eşleri, Özel Kalem Müdürü İrfan Yiğit, Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu, Kadın Kültür ve Sanat Merkezi Koordinatörü Nuran Hakyemez, Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Hakyemez ve çok sayıda davetli izledi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeni ile Çorum’a davet ettikleri yazar Ahmet Turgut hakkında bilgiler verdi. Çorum Kadın Kültür Merkezleri’nin Türkiye’nin bir çok ilinde olmayan büyük bir imkan olduğunu belirten Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, “Kadın Kültür ve Sanat Merkezleri Çorum Belediyesi’nin yüz akı işlerinden birini gerçekleştiriyor. Her yıl Dünya Kadınlar günü vesilesiyle programlar yapıyoruz. Bu yıl ise çok değerli bir yazar olan Ahmet Turgut’u davet ettik. Bugün vesilesiyle bizim de değerlerimizin olduğunu, bizim de örnek alacak annelerimizin, kadınlarımızın olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bu çerçevede çok güzel çalışmalar yapan yazar Ahmet Turgut’u Çorum’a davet ettik. Yazdıklarını hesabını verecek olmanın şuurunda bir yazar olması hasebiyle Ahmet Bey’in bugün burada söyleyecekleri çok önemli” dedi.

VALİDELERİMİZ BİZE HEP ROL MODEL OLDULAR’

Çorum’a daha önceden geldiği zamanlarda da Sembol Kadınlardan bahsettiğini belirten Ahmet Turgut Peygamber Efendimizin ailesi olan validelerimizin bizim için en güzel rol model olduğunu belirtti.

Biz Resulullah’ın dilinde sembol kadınları da işittik” diyen Ahmet Turgut “Mevcut İnciller Hz. Meryem’den 6 kez bahseder Kur’an-ı Kerim 38 kez zikreder. Meryem adında başlı başına bir suremiz vardır. Hıristiyan aleminde hiçbir kilisede şapel bulunmazken Kudüs’te Hz. Meryem’e atıflı bir mihrap yer alır. Biz bugün burada kelimelerin kalbinden yakalamaya çalışacağız. Hz. Hatice validemizi biz genel anlamda Peygamber Efendimizle evliliği bahsinde tüccar olarak tanıyoruz. Erkek egemen bir toplumda, kadın olmanın aşağılandığı bir ortamda girişimci olan bir kadın olarak görünüyor. ‘Kurtlar Sofrası' diye anılacak bir ortamda sadece ticareti ile değil iffeti, doğruluğu, dürüstlüğüyle de kendisine yer edinmiştir, Hazreti Hatice validemiz. Peygamber Efendimize de evlilik teklifini kendisi yapmıştır. Birçok yanıyla Hazreti Hatice bize rol model olmalıdır. Tıpkı Hatice validemiz gibi Hz. Fatıma da bize rol model olmuştur” şeklinde kaydetti.

Yaklaşık 2 saatlik bir konuşma yapan Ahmet Turgut kendisine gelen soruları da cevapladı. Programın sonunda Belediye Başkanı Zeki Gül tarafından yazar Ahmet Turgut’a çiçek verildi.

Ahmet Turgut programın ardından salon dışında kendisini bekleyen hayranlarının kitaplarını imzalayarak onlarla kısa süre sohbet etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER