Riskli daireler tahliye edildi

Akkent Mahallesi'nde TOKİ tarafından inşa edilen bloklardan 3'ünün temelinde heyelan riski tespit edildi.

EROL TAŞKAN

Akkent Mahallesi'nde TOKİ tarafından inşa edilen bloklardan 3'ünün temelinde heyelan riski tespit edildi.

Yapılan incelemelerin ardından Üç bloktan oluşan 24 dairenin tahliye kararı alındı. 
Akkent 7. Sokak'ta bulunan üç bloğun yer aldığı zemindeki kaymanın farkedilmesi üzerine eçvrede önlem alındı. 

Valilik, Belediye ve AFAD ekiplerinin incelemesinin ardından alınan kararla birlikte, tahliye kararı ev sahiplerine iletildi. 
Zeminde ve binaların bazı bölgelerinde bulunan çatlaklar dikkat çekerken, incelemelerin tamamlanacağı Salı gününe kadar bina sakinlerinin kendileri için tahsis edilen Öğretmenevi, Milli Eğitim Uygulama Oteli ve Çorum Belediyesi Misafirhanesi'nde kalabilecekleri bildirildi. 

TOKİ'den gelecek yetkililerin yapacağı incelemenin ardından, ev sahiplerinin durumlarının netleşmesi bekleniyor.

Zabıta ekiplerinin kontrolü altında evlerinden ayrılan ailelerin tahliye işlemleri tamamlandıktan sonra, binaların zabıta tarafından mühürleneceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2021, 19:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Çelik
Ali Çelik - 4 ay Önce

O evleri başta oraya yaptıranlardan , proje sorumlusu mühendis ve teknik elemanlardan hesap sorulması gerekmez mi? Milli servet olmanın da ötesinde , o binalar yıkılsaydı, cok acı kayıplar yaşayacaktık.
Çorumda bu kadar geniş yerleşim alanı varken, milleti heyelan bölgesi olan, dağın başına çıkarmak günah değil midir?

Vatandaş.
Vatandaş. - 4 ay Önce

Toki de bulunan binaların tamamı risk altında.Oraya yapılması hataydı zaten.

MUSTAFA DİVARCI
MUSTAFA DİVARCI @Vatandaş. - 4 ay Önce

ALLAH Yardımcıları olsun.Kolay degil bu kışda.AMİN.

AKKENT Lİ
AKKENT Lİ - 4 ay Önce

Akkent te 3 Blok dışında kayma heyelan vs yok. Tamamen karalama yapılıyor bilmeyen burada oturmayan yorum yapmasın. Sadece uçurumun kenarına, tehlikeli yere bina yapılmış, caddelerin yağmur suyu seli binaların arkasından girmiş binalarda oturma olmuş, kayma yapmıştır. Burada diğer binalar ya da hepsi böyle demek yanlıştır. Çorumda Depreme en dayanıklı binalar TOKİ Akkentteki Tünel kalıp sistemle yapılmış bu binalardır. Yalnız zemin suyu yedikçe hızla çökmektedir, zeminden suyu uzaklaştırdığınızda taş gibidir iş makinası ile zor kırarsınız. Bu 3 binaya belediye en başından ruhsat vermemesi gerekirdi çünkü uçurumun kenarında ve altında İSTİNAT DUVARI YOK. Toprak kayması kaçınılmazdı ve oldu. Daha önce de İktisat Fakültesinin Spor Salonu Kayma yaptı 5 yıldır kapalı ama hala aynı duruyor yani çökmedi, sadece oturma var. Tokinin ve belediyenin ayıbıdır kimse kusura bakmasın.

SIRADAKİ HABER