Sağlık Diyaliz Merkezi’ne tam not

Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Özel Sağlık Çorum Diyaliz Merkezi’ni ziyaret etti.

Sağlık Diyaliz Merkezi’ne tam not

AK Parti Çorum Milletvekili, Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, AK Parti Anakademe İl Başkan Yardımcısı Adife Kanar, İl Yönetim Kurulu üyesi Sevgi Bilgen ile birlikte Özel Sağlık Çorum Diyaliz Merkezi’ni ziyaret etti.

Ceritoğlu ziyarette, Dr. İsmail Türker Ejder’den Diyaliz Merkezinde tedavi gören hastalar hakkında bilgiler aldı. Ejder, “2 Şubesi bulunan Diyaliz Merkezinin 300 diyaliz hastası tedavi olmakta ve her iki şubemizde de yönetmeliklerin istediği yatak başına metrekarenin yaklaşık iki katı alanlardan oluşan geniş ferah salonlarda hastalarımız diyaliz tedavisini olmaktalar. Yine diyaliz merkezlerinin kalbi durumundaki su sistemimiz yönetmelikte bir membran sistemi yeterlik görülmesine karşın hastaların sağlığı için ard arda iki membran sisteminden oluşmaktadır. Böylece suyun saflığını gösteren ABD’de 100 mikrosimens, Avrupa’da 50 mikrosimens üst sınır olarak kabul edilirken bu ikili su sistemi ile merkezimizin saflık değeri 0..1.. arasındadır. Bunların sonucu olarak ülkemizde hemodiyaliz hastalarında ölüm oranı %15 iken merkezimizde %8’dir.

SGK tarafından ödemesi yapılmadığı halde hastalarımıza yemek servis hizmetleri de sunulup ek hiçbir ücret alınmamaktadır.” dedi.

Ceritoğlu’nun ziyareti sırasında bir hastanın, “Sayın vekilim neden bilim insanları böbrek üretemiyor, kalp pil ile çalışıyor” şeklindeki serzenişine şöyle cevap verdi: “Aslında bu sorunun çözümü yine bizlerde ve halkımızda. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun da helal olarak fetva vermesine rağmen ne yazık ki organ bağışı konusunda çok duyarlı değiliz. Organ bağışını artırabilirsek hastalarımızı daha sağlıklı güzel günler bekliyor olacak.”

Ceritoğlu, Diyaliz Merkezinin temizliği, hizmeti ve personellerin güler yüzlülüğü için de Dr. İsmail Türker Ejder’i ve personelleri tebrik ederek, merkezden ayrıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat kılıç
murat kılıç - 4 yıl Önce

Diyaliz merkezleri ortaklarının fedakarlığı ile ayakta duruyor.Birinci sınıf hizmet veriyor ama kıymeti bilinmiyor.Yarın o merkezler kapanırsa en çok hastalar zarar görür.ne doktorlar işsiz kalır,ne de o bina boş kalır.

SIRADAKİ HABER