‘Şekerin özelleştirilmesi yanlış bir uygulamadır’

Çorum Barosu ve Mimarlar Odası, Şeker-İş Sendikasını ziyaret ederek, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı olduklarını belirttiler.

‘Şekerin özelleştirilmesi yanlış bir uygulamadır’

M.BURAK YALÇIN

Çorum Barosu ve Mimarlar Odası, Şeker-İş Sendikasını ziyaret ederek, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı olduklarını belirttiler.

AKPINAR: ŞEKER İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ

Ziyarette konuşma yapan Baro Başkanı Av. Altan Akpınar, Çorum Barosu olarak şeker işçilerinin yanlarında olduğunu belirterek, “Bugünlerde yerli ve milli vurgusu yapılıyor. Şeker fabrikaları Cumhuriyetin eserleridir ve yerli, milli kurumlardır. Özelleştirme sürecinin tartışılmasını doğru bulmuyoruz. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve satılması yanlış bir uygulamadır. Biran önce bu yanlıştan dönülmelidir. Bu sadece şeker fabrikası çalışanlarını değil aile, çocukları, şeker üreticileri ve tüketicileri de ilgilendiren bir durumdur. Bu uygulama hayata geçerse herkes mağdur olacaktır.” dedi.

‘HAVAALANI, HIZLI TREN BEKLERKEN SON KALEDE GİDİYOR’

Fabrikaların Cumhuriyetin kalesi olduğunu da ifade eden Akpınar, “Biz Çorum’a havaalanı, hızlı ren gelsin diye beklerken elimizdeki son kalede gidiyor. Fabrikalar Cumhuriyetin kaleleridir. Bu kalelerin kaybedilmemesini istiyoruz.” diye konuştu.

KAHRAMAN: ÖZELLEŞEN KURUMLARIN NE HALDE OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ

Şeker- İş Sendikası Şube Başkanı Sefer Kahraman’da  Çorum’daki sivil toplum kuruluşlarını bu süreçte yanlarında görmekten mutluluk duyduklarını dile getirerek şunları söyledi: “Ülkemizin pancardan şeker elde etmesinin sağlanması ve devamlılığı açısından şeker fabrikalarının özelleşmesinin şuanda ülkenin geleceği açısından, çiftçimiz ve esnafımız açısından bu fabrikanın bacasının tütmesi gerekiyor. Özelleştiği takdirde “5 yıl garantisi var” diyorlar asla böyle bir şey söz konusu değildir. Böyle bir teminatın hiçbir hükmü yok. Özelleşen kurumların ne halde olduğunu görüyoruz.

‘NBŞ KOTASI EN AZ YÜZDE 02, EN FAZLA YÜZDE 2 OLMALIDIR’

Amerikanın Cargil firmasının Türkiye içerisinde çok büyük lobisi var. İlk önce bu lobinin önünün kesilmesi lafım. NBŞ kotası Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yüzde 0,2, en fazla yüzde 2’ye düşürülmesini istiyoruz.”

TOKGÖZ: ÖZELLEŞTİRME ADI ALTINDAKİ TALANA KARŞIYIZ

Mimarlar Odası İl Temsilcisi Ulaş Tokgöz ise fabrikanın özelleştiği taktirde fabrika çalışanlarının yanı sıra binlerce çiftçi ailesi ile bölge hayvancılığı, nakliyecilerin ve esnafın olumsuz olarak etkileneceğini vurgulayarak, “Çocuklarımız ülkemiz ve Çorum için özelleştirme adı altında bu talana karşıyız. Bu haklı ve onurlu mücadelede sendikanın ve fabrikanın arkasındayız” şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından Çorum Barosu ve Mimarlar Odası yöneticileri şeker çalışanlarıyla birlikte yemek yediler.

Çalışanlarda ‘Şeker vatandır, vatan satılmaz’ sloganları atarak kendilerine destek vermeye gelen Çorum Barosu ve Mimarlar Odasına teşekkür ettiler.ü

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER