‘Türkiye’de bir ilke imza attık’

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Türkiye yönetmelik hazırlanarak işletmeye alınan Mor Taksi (Engelsiz Taksi) uygulamasını ilk kez Çorum Belediyesinin yaptığını söyledi.

‘Türkiye’de bir  ilke imza attık’

M.BURAK YALÇIN

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Türkiye yönetmelik hazırlanarak işletmeye alınan Mor Taksi (Engelsiz Taksi) uygulamasını ilk kez Çorum Belediyesinin yaptığını söyledi.

Hizmet vermeye başlayan 4 mor taksinin tanıtım toplantısında konuşma yapan Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, kentteki engelli bireylerin artık özgürce istedikleri yerlere gidebileceğini söyledi.

‘ADAYKEN TALEP GELMİŞTİ’

Mor taksi ile ilgili adayken talepler geldiğini ve hemen çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Aşgın, “Bu konuda destek veren AK Parti, CHP ve MHP meclis grubumuza da teşekkür ediyorum. Biz Türkiye’nin ilk engelsiz mor taksi hizmet yönetmeliğini hazırlayan il olma şerefine nail olduk. Bu uygulamayı Türkiye içerisinde bir yönetmeliğe tabi olarak ilk Çorum Belediyesi yaptı” dedi.

‘YÖNETMELİKTE 10 TAKSİMİZ VAR’

Bu uygulamaya destek verdikleri için taksici esnafına da teşekkür eden Aşgın, “Mor Taksiyi Çorum’da 1 tane hayal etmiştik. Gönülden istemiş olmalıyız ki yönetmelikte 10 tane taksimiz var. Mevcut taksilerden mor taksi uygulamasına geçmek isteyen, yeni bir panelvan araç alıp mor taksiye göre dizayn eden 5 taksicinin geçişlerini ücretsiz ve ihalesiz sağlamaya karar verdik. 10 kontenjanın 5 tanesini bu şekilde, kalan 5 tanesinin de ihtiyaca göre gelecekte ihaleyle alınabileceğine karar verdik. Çorum Taksi, Günaydın Taksi, Kışla Taksi ve Mavral Taksi duraklarında 4 taksicimiz uygulamaya katıldı. Taksici esnafımıza da teşekkür ediyorum destek verdikleri için. Engelli kardeşlerimiz bu taksilere hem belediyemizin internet sitesinden hem belediyenin mobil uygulamasından nasıl taksilere ulaşacağı bilgileri mevcut. Arayınca bu taksiler gelecek” diye konuştu.

‘SADECE ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİN KULLANACAĞI PARK YAPACAĞIZ’

Engelliler için çalışmalarının devam edeceğini de vurgulayan Aşgın, “Geçmişte de güzel çalışmalar yapıldı. Engelsiz Kafe ile ilgili çalışmalar başlattık. Mehmetçik Parkı içerisine sadece engelli kardeşlerimizin kullanacağı bağımsız bir park yapacağız. Kısa süre içerisinde yapacağız. Cumhurbaşkanımızı, eşini anmadan geçmek vefasızlık olur. 17 yıl öncesinde yapılanlara bakalım bir de AK Parti döneminde yapılanlara bakalım. Muazzam işler yapıldı. Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2019, 16:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çorumca
Çorumca - 2 yıl Önce

Halkın parasının gereksiz bir kulübe peşkel çekilmesini istemiyoruzzzz

Ertuğrul KAZAK
Ertuğrul KAZAK - 2 yıl Önce

Engellilerin büyük bir hevesle beklediği mor taksi uygulaması ile ilgili bir konunun açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.

Engelliler mor taksi uygulamasından ne şekilde yararlanacaktır. Hastaneye muayene olmak için mor taksiyi kullanmak isteyen bir engelli ücret ödeyecek midir? Ücret ödenecek ise, taşıma ücretini kim karşılayacaktır.

Engellilerin çoğunluğu devletten sakat aylığı yada bakıcısı engelli bakım parası almaktadır. Durumu iyi olan engellilerin zaten kendilerine ait özel arabaları vardır.

Engelliler hastaneye muayene olmak için mor taksiye ücret ödeyecek ise, bu hizmet engelliye ne yarar sağlayacaktır.

Bu önemli konunun açıklığa kavuşturulması için ilgililerden kamuoyunu bilgilendirici açıklama bekliyoruz.

Ümit ak
Ümit ak - 2 yıl Önce

Sayın başkanım aynı hassasiyeti Çorum’un ortak paydası olan çorumspora gerekli önemi vermenizi istiyorum.(seçim öncesi stadyum da sizleri görmek bizi mutlu etmişti samimi olduğunuzu görmek istiyoruz.Şehrin tek takımınıda sahip çıkamıyorsanız Çorum’un makus kaderi devam edecektir

HASAN
HASAN - 2 yıl Önce

Ertuğrul amca taksiyi bulmuşsun daha para hesabı yapıyorsun.ücretsiz yolculuk istiyorsan halk otobüslerini kullanabilirsin.

Boyacı
Boyacı - 2 yıl Önce

Aracın renginin boyanmasından ziyade işlevi önemlidir.Ayrıca bravo diyeceğim.Koca memlekette kimsenin düşünmediğini düşündüğünüz için...

çorumcaya cevap
çorumcaya cevap - 2 yıl Önce

Çorumca yazıklar olsun sana.Ekmeğini yediğin memleketinin takımına gereksiz kulüp diyorsun haa.Tekrar yazıklar olsun sana.Benim param memleketimin takımına helali hpş olsunnn.

SIRADAKİ HABER