Türküler şehit öğretmen Aybüke için söylendi

Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi işbirliği şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın anısına ortaokullar arası Türk Halk Müziği Solo Ses Yarışması düzenlendi.

Türküler şehit öğretmen Aybüke için söylendi

FATİH BATTAR

Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi işbirliği şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın anısına ortaokullar arası Türk Halk Müziği Solo Ses Yarışması düzenlendi.

Devlet Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen ses yarışmasına İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Milli Eğitim Ortaöğretim Şube Müdürü Sinan Güngör, Temel Eğitim Şube Müdürü Ahmet İnan, Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Adem Arslan, şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın anne ve babası ile okul idareci öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program kapsamında bir konuşma yapan Çorum Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi Müdürü Adem Arslan; “Aybüke öğretmenin 23 yaşında hain bir saldırı sonucu şehit edildiğini belirterek, "Sekiz aylık öğretmen, okulunda öğrencilerinin karnelerini dağıtmış, evine dönerken bir hain kurşun onu hayattan koparıyor, şehit ediyor. Vatanına ve milletine hizmet için orada bulunan bir kardeşimize hain tuzak kuran terörü bir kez daha lanetliyoruz. Ailesine sabırlar diliyoruz." dedi.

Okul Müdürü Adem Arslan’ın konuşmasının ardından bir teşekkür konuşması yapan Şehit Aybüke Yalçın’ın babası Sadık Yalçın etkinliğin düzenlenmesinden emeği geçenlere teşekkür ederek; "Aybükemizin şehit edildiği 9 Haziran 2017 gününden bu yana aziz Türk milletinin, Aybüke'yi sanki bizim evladımız değil de kendi evlatları gibi bağrına basması çok anlamlı ve önemli. Bu aziz Türk milletinin damarlarındaki asil kanın bir ifadesi olsa gerek. Osmanlı İmparatorluğunun bakiyesi olan, bir ışık öncülüğünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının öncülüğünde yeniden doğan ve dünya sahnesinde yerini almış, ilim ve irfan ile aydınlık Türkiye geleceği ufkunda emin adımlarla ilerleyen bir milletin evlatlarıyız hepimiz. Bununla da gurur duyuyoruz. Allah bu millete hiçbir dönemde zeval ve zulüm vermesin, Müslüman Türk milletine daima güç ve kuvvet versin.” ifadelerini kullandı.

 Konuşmaların ardından öğrenciler türkülerini şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın için söyledi. Yarışmanın jüri üyeliğini Hitit Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ömer Can Satır, Güzel Sanatlar Lisesi Keman öğretmeni Ferda Boyacı, Eti Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Rıza Aydın, 15 Temmuz Şehitleri Fen Lisesi Müzik Öğretmeni Nihat Vardar ve Şehit Emin Güner Meslek Lisesi Müzik Öğretmeni Zehra Alıcı yaptı.

Toplam 16 öğrencinin yarıştığı yarışmada birinci ‘Uyan Sunam’ türküsüyle Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Arif Gözübüyük oldu.

Yarışmada ikinciliği ‘Değme Felek’ türküsüyle Dr. Sadık Ahmet Ortaokulu öğrencisi Öykü Eker elde ederken, üçüncü ise ‘Magusa Limanı’ türküsüyle Yavruturna Ortaokulu öğrencisi Cem Özüdoğru oldu.

Yarışmanın sonunda ödül töreni gerçekleştirildi. Yarışma sonunda birinci olan Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Arif Gözübüyük’e çeyrek altın, bağlama ve ney hediye edildi. İkinci olan Öykü Eker’e gram altın ve cura bağlama, üçüncü olan Cem Özüdoğru’ya 100 TL ve kaval hediye edildi. Yarışmada ayrıca 4. ve 5.olanlara da mansiyon ödülü olarak enstrüman hediye edildi.

Yarışma hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2018, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER